lenfödem

Lenfödem, sağlık profesyonelleri ve hastalar tarafından yeterince bilinmiyor!

İzmir Bakırçay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Bakar, Lenfödem hastalığında doğru tanı konulmasının ve tedavisinin uzman Fizyoterapistler tarafından yapılmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Dünya Lenfödem Farkındalık Günü kapsamında Lenfödem hastalığına dikkat çekmek için bir açıklama yapan Prof. Dr. Yeşim Bakar Lenfödem hastalığı ile ilgili bilgiler verdi.

Lenfödem proteinden zengin sıvının dokular arasında birikmesine bağlı ortaya çıkan kronik ödem durumudur. Bu sıvı normalde lenf damarları aracılığı ile dolaşıma geri dönmesi gerekirken, lenf sisteminin hasarlı olması sonucu dokuların arasında birikerek kişinin kolu, bacağı veya genital bölgesinde ödeme sebep olmaktadır. Lenfödem kanser tedavisi nedeniyle lenf sistemine yapılan müdahaleler (cerrahi, radyoterapi) sonucu açığa çıkabileceği gibi, lenf sisteminin doğuştan yetersiz gelişmesi nedeni ile çocukluk, ergenlik yada yetişkinlik döneminde de açığa çıkabilir. Toplumumuzda Lenfödem farkındalığı maalesef çok az. Lenfödem gerek sağlık profesyonelleri gerekse hastalar tarafından yeterince bilinmemektedir. Hastalarımız farklı branş hekimlerine başvurup yıllarca doğru tanı alamama nedeni ile zaman kaybetmektedirler. Lenfödem’in erken tanısı tedavisinin yönetimi açısından çok önem arz etmektedir. Erken tanı konulduğunda tedavideki başarı oranları oldukça yüksek oluyor.

Meme kanseri tedavisi sonrası her dört kadından birinde, rahim-yumurtalık veya prostat kanseri sonrası ise her iki kişiden birinde Lenfödem geliştiğini belirten Prof. Dr. Yeşim Bakar, Lenfödem’in belirtilerin ilgili kol veya bacakta ödem, ağrılık hissi, ciltte gerginlik dolgunluk hissi, hareket kısıtlılığı, cildin kuruması- sertleşmesi, kıyafet ve ayakkabının sıkması, enfeksiyon olduğunu ve bu durumun kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini ifade etti.

Lenfödem tedavisinin tanı konduktan sonra alanında uzman Fizyoterapistler tarafından yapılması gereken bir tedavi olduğunu belirten Prof. Dr. Yeşim BAKAR, tedavinin Manuel Lenf Drenajı, Kompresyon (Bandajlama), Cilt Bakımı ve Egzersizden oluştuğunu ve tüm dünyada tek geçerli altın standart tedavi yöntemi olduğunu söyledi. Kompleks Boşaltıcı Fizyoterapi olarak adlandırılan bu yöntem şu anda literatürde Lenfödem tedavisinde altın standart olarak kabul edilmiştir. Bu tedavi ile amaç kişinin ilgili kol veya bacağının ödemini indirmek ve sonrasında kişinin kullanacağı bası giysisi-çorabı ile koruyarak tekrar şişmesini engellemektir. Lenfödem kronik bir rahatsızlıktır. Aynı şeker veya tansiyongibi. Nasıl kişi şekerini kontrol altına almak için günlük insülin iğnesi vuruluyorsa veya hipertansiyon için günlük ilaç alınıyorsa, Lenfödem için de ödem indikten sonra günlük olarak bası giysisini giyip, egzersizlerin yapılması gerekir. Ancak bu şeklide lenfödem kontrol altına alıp günlük yaşamı kolaylaştırmak mümkün olur.

Lenfödem hastalarının baskılanmış bağışıklık sistemi nedeni ile enfeksiyona çok açık olduklarını belirten Prof. Dr. Yeşim Bakar, klasik masaj, sıcak uygulama (hamam), sülük, hacamat, kol veya bacağa giydirilen basınçlı pompaların Lenfödem tedavisi için kesinlikle uygun olmadığını, aksi ne bu tarz uygulamaların Lenfödemi arttırıp daha kötü hale getirdiğini belirtti.

Lenfödemin vücut imajını bozması, yaşam kalitesi ve partner ilişkilerini olumsuz etkilemesi sonucu kişide ciddi bir psikososyal travma meydana gelmektedir. Bu nedenle sağlık profesyonelleri ve hastaların konu ile ilgili farkındalığının arttırılması sağlanarak erken müdahale edilmelidir. Hastalar Lenfödem tanısı aldıktan sonra vakit kaybetmeden alanda uzman bir Fizyoterapist tarafından tedaviye alınmalı ve Lenfödem ile ilgili doğru şekilde bilgilendirilmelidir.

Medimagazin
https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-turkiyede-lenfodeme-bakis-saglik-profesyonelleri-ve-hastalar-tarafindan-yeterince-bilinmiyor-11-681-80729.html
fizyoterapi, fizyoterapist, fizyoterapi uzmanı, fizik tedavi uzmanı

Fizyoterapist kimdir, 2019 yılı Fizyoterapist maaşları ne kadar?

Fizyoterapistler üniversitelerin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ya da Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümlerini tamamlamış sağlık profesyonelleridir.

Fizyoterapist

Yaralanma ve hareket bozukluğu olan hastaları değerlendirip, özel ölçme yöntemleri uygulayarak hastanın fonksiyon kayıplarını normalleştirmek ve bu süreçte hastaya destek olma işini yürütür.

Fizyoterapist maaşları

Fizyoterapist maaşları oldukça değişkendir. 2019 yılı için genel olarak:

 • Kamu kurumlarında, devlet memuru Fizyoterapist maaşı: 3.900 ₺ – 4.500 ₺
 • Kamu kurumlarında, sözleşmeli devlet memuru Fizyoterapist maaşı: 3.900 ₺ – 4.400 ₺
 • Özel şirketlerde, Fizyoterapist maaşı: 2.000 ₺ – 12.000 ₺

 

diyetisyenler, beslenme uzmanları, diyet doktorları, beslenme ve diyet uzmanları

Diyetisyenler, sohbet ederek sağlıklı yaşamın püf noktalarını öğreniyorlar!

Adana’da; diyetisyen, diş hekimi, fizyoterapist, psikolog ve ebe gibi birçok branştan uzmanın yer aldığı Sağlıklı Hayat Merkezine gelenler, çaylarını içip uzmanlarla sohbet ederek sağlıklı yaşamın püf noktalarını öğreniyor.

Kentte geçen yıl faaliyete geçmesiyle çok sayıda kişinin kapısını çalmaya başladığı merkezde, evlilik danışmanlığından üreme ve ağız diş sağlığına kadar farklı konularda bilgilendirme hizmetleri veriliyor. Hastane ortamından uzakta adeta bir kafeyi çağrıştıran merkeze gelenler, çay ve kahve içerek uzman kişilerle sohbet edip, sağlıkla ilgili merak ettikleri her türlü bilgiyi alabiliyor. Gebe eğitim sınıflarının da yer aldığı merkezde, bazı kanserlerin taraması da yapılarak erken teşhis imkanı sağlanıyor. Adana Sağlık Müdürü Ahmet Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte 7 Sağlıklı Hayat Merkezinin hizmet verdiğini söyledi. Özer, merkezle amaçlarının kişilerin doğru bilgileri sağlıkçılardan almasını sağlamak olduğunu belirterek,

Merkeze gelenler uzmanlarla sohbet ederek sorularına yanıt arıyorlar. Buraya gelirken randevuya gerek yok. Kapıyı açıp ben geldim diyerek girebilirsiniz. Merkeze başvuranların tüm sorunlarıyla ilgileniyoruz, dedi.

Hastalıklarını yönetmeyi de öğretiyoruz

Çukurova Sağlıklı Hayat Merkezi Sorumlu Hekimi Füsun Tokbay da merkezin hasta olmadan başvurulan koruyucu ve önceliyici hizmetlerin verildiği bir yer olduğunu anlattı. Merkezde sağlıklı yaşamı destekleyen hizmetlerin verildiğini dile getiren Tokbay,

Hasta olmadan başvurulan, koruyucu ve önleyici hizmetlerin verildiği bir merkez ama hasta olanlara da hastalıklarını yönetmeyi öğretiyoruz. Onlara kaliteli bir yaşamın yolunu gösteriyoruz. Motivasyonlarını artıracak hizmetler veriyoruz. Danışanlar ne için sağlıklı hayat merkezine gelirse gelsin diyetisyen, fizyoterapist, psikolog ve diğer birimlerden de hizmet alarak buradan ayrılır, diye konuştu.

Tokbay, merkezlerindeki:

 • Diyetisyene 5.167,
 • fizyoterapiste 2.780,
 • psikoloğa 900,
 • diş hekimine 555 kişinin danıştığını,
 • 7.000 kadına rahim ağzı kanser taraması yaptıklarını,
 • 3.000 civarında mamografi çekildiğini,
 • 12.000 kişiye kolon kanseri taramasının gerçekleştirildiğini,
 • Gebe sınıfına da 3.200 kişinin katıldığını kaydetti.
AA
ADANA – İSMİHAN ÖZGÜVEN, https://www.aa.com.tr/tr/saglik/sohbet-ederek-saglikli-yasamin-puf-noktalarini-ogreniyorlar-/1317287
diyetisyenler, beslenme uzmanları, diyet doktorları, beslenme ve diyet uzmanları

Obezite merkezleri için standartlar belirlendi!

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü obezite merkezlerinin açılması, tescil edilmesi, çalışma usul ve esasları hakkında yayımladığı genelge ile obezite merkezlerinin standartlarını açıkladı.

Obezitenin tedavisinde etkin ve sürdürülebilir mücadelenin uygulanması amacıyla obezite tedavi merkezlerinin yaygınlaştırılması eylemi Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük icraat Programı içinde de yer aldı. Bu eylem kapsamında yeni bir tıbbi uygulama veya tedavi şekli olmayan sadece obezite hastalarına multidisipliner bir yaklaşım ve kombine hareket sistematiğini öngören bir modelin uygulanmasını sağlamak, başarılarını görmek, konuyla ilgili deneyimli ekipler yetiştirerek gelişen örnekleri ülke geneline yaygınlaştırmak üzere ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşları bünyesinde Obezite Merkezleri açılması öngörüldü.

Obezite merkezlerinin işleyişinde belirlenen programı paylaşan Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, hastalık sağlık taramasını, hastanın bilinç değişimi ve multidisipliner yaklaşım ile hastaya yaklaşımın detaylarını açıkladı. Hedeflenen kiloyu korumanın öneminin belirlendiği genelgede hastanın öğrenmiş olduğu bilgileri çevresine yayarak çevresel bir değişim ve farkındalık oluşturmasını sağlamak da ön plana çıkarıldı.

Obezite merkezlerinin asgari personel standardı olarak belirlenen unvanlar şunlardır:

 • Diyetisyen,
 • Fizyoterapist,
 • Hemşire,
 • Psikolog,
 • Halkla ilişkiler görevlisi (Koordinatör),
 • Hasta kayıt ve danışma görevlisi

Bu değerli unvanların yanında ihtiyaç halinde:

 • Endokrinolog,
 • Ortopedist,
 • Kadın doğum uzmanı,
 • Dermatolog,
 • Nörolojist,
 • Ürolog,
 • Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı,

ve gerekli olabilecek diğer branşlarda uzman konsültan hekimlere ulaşabilme imkanı olmalıdır, denildi.

Genelgenin tam metni 

Önemli diyetisyen

ÖNEMLİ! Diyetisyen paylaşımı

Bu bir imza paylaşımıdır.

İster diyetisyenlerde, ister psikologlarda ve ister fizyoterapistlerde diploması olmadan halkı binevi kandırmaya çalışan doktorlar, kişisel gelişim uzmanları, spor eğitmenleri ve antrenörler bulunmakta. Unutmayalım ki sağlığımız bu kadar değersiz değil. Bugün ismi lazım değil bir doktor “istediğiniz kadar et yiyin” derken insanların sağlığını önemsemiyor ya da zayıflama kamplarında ölen insanları önemsemeyenler gibi. Bunun yanı sıra “şu ürünü kullanın, anında zayıflayacaksınız” derken kişilerin metabolizmasını önemsemeyenler var. Lütfen bu insanlara itibar etmeyin.

Aile sağlık merkezleri başlığı altında bireylere direkt tedavi uygulama prosedürü gerçekten hayata geçmiş güzel projelerden. Fakat; neden sadece doktorların ebelerin ve hemşirelerin çalışmasına izin veriliyor? Ülkemizin diyetisyenlere, psikologlara ve fizyoterapistlere ihtiyacı yok mu? Yaşlıların fiziksel terapiye veya psikologa, emziklinin diyetisyene ihtiyacı olamaz mı?

Acilen tüm bu konulara bir el atılmalı ve tüm bu sorunlar çözüme ulaştırılmalı . Yoksa, ülke sağlığını yavaş yavaş kaybediyor.

Arkadaşlar, ben de buna son vermek neticesinde bir imza kampanyası başlattım. İmzalarsanız sevinirim.

Change.org

pelin güloğluDyt. Pelin GÜLOĞLU

 • Beslenme Uzmanı
 • Profesyonel Yazar
 • Edirne
fizyoterapi, fizyoterapist, fizyoterapi uzmanı, fizik tedavi uzmanı

7 madde ile: “Fizyoterapistlik”

1. Yedi madde ile Fizyoterapistlik: Görevleri

Fizyoterapistlik mesleği, hareket bozukluğuna yol açan her türlü yaralanma, hastalık ve yaşlılıkta, ağrı ve fonksiyon bozukluklarında uzman bir hekimin tanısı sonrası fizyoterapiye özgü değerlendirme yöntemlerini kullanarak yine birçoğu dünyada fizyoterapistler tarafından geliştirilmiş olan tedavi yaklaşımlarını planlayıp uygulamaya yönelik bilgi ve beceriyi kazanan, sağlık ve yaşam kalitesinin artırılmasında önemli görevleri olan bir meslektir.

2. Yedi madde ile Fizyoterapistlik: Mesleğin gelişimi

Günümüzde, Fizyoterapistler hareket ve fonksiyonun çeşitli nedenlerle tehdit edildiği bütün durumlarda bağımsız hareket ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesinin arttırılmasında her geçen gün sayıları artan yaklaşımlarla hizmet vermektedirler. Dünyada ve ülkemizde toplumların bu gün ve gelecekteki olası ihtiyaçları fizyoterapistlik mesleğinin gelişimini kaçınılmaz kılmaktadır.

3. Yedi madde ile Fizyoterapistlik: Diploma ve unvanları

Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünden mezun olanlar Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Lisans Diploması ile birlikte fizyoterapist unvanını alırlar.

4. Yedi madde ile Fizyoterapistlik: Çalışma alanları

Fizyoterapistler; ulusal ve uluslararası yataklı tedavi merkezlerindeki, ortopedi ve travmatoloji, nöroloji / pediatrik nöroloji, psikiyatri, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, beyin ve sinir cerrahisi, genel cerrahi, kardiyoloji, kalp damar cerrahisi, göğüs hastalıkları / göğüs cerrahisi, çocuk hastalıkları, üroloji, onkoloji, kadın doğum, kulak-burun-boğaz, tüm yoğun bakım servisleri, plastik cerrahi servisleri, yanık üniteleri, romatoloji bilim dallarına ait servislerde, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, protez-ortez üretim ve rehabilitasyon merkezlerinde, birinci basamak sağlık hizmetleri veren kuruluşlarda, endüstri alanlarında, okullarda, spor kulüplerinde, huzur evlerinde, mesleki rehabilitasyon merkezlerinde ve kaplıca merkezlerinde, dal merkezlerinde, evde bakım merkezlerinde özel veya kamu görevi yapabilirler. Üniversitelerde ilgili eğitim-öğretim programlarında sınav kazanmak şartı ile mezuniyet sonrası eğitimlerine devam ederek bilim uzmanlığı, doktora, doçent, profesör unvanı alabilirler.

5. Yedi madde ile Fizyoterapistlik: Maaşları

Kamuda görev yapan fizyoterapist maaşları 2017 yılı için aşağıdaki gibidir:

Derece Kademe Hizmet Yılı Aylık Net Maaş (15 Mart 2017)
1/4 25 3.389 TL
1/4 24 3.388 TL
1/4 23 3.386 TL
1/4 22 3.385 TL
1/4 21 3.384 TL
1/3 20 3.378 TL
1/2 19 3.373 TL
1/1 18 3.367 TL
2/3 17 3.308 TL
2/2 16 3.303 TL
2/1 15 3.298 TL
3/3 14 3.199 TL
3/2 13 3.195 TL
3/1 12 3.190 TL
4/3 11 3.180 TL
4/2 10 3.176 TL
4/1 9 3.172 TL
5/3 8 3.027 TL
5/2 7 3.024 TL
5/1 6 3.020 TL
6/3 5 3.010 TL
6/2 4 3.007 TL
6/1 3 3.004 TL
7/3 2 2.987 TL
7/2 1 2.984 TL
8/2 1 2.974 TL
8/1 0 2.971 TL
 • Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.
 • Döner sermayeden yararlananlar için, sabit döner sermaye ödemesi (net ek ödeme miktarı kadar) hesaplamaya dahil edilmiştir.
 • Çalışılan bölge, yer ve kurumlardan kaynaklı ödeme farklılıkları dikkate alınmamış ve en düşük belirlemeler üzerinden hesaplama yapılmıştır.
 • Toplu sözleşme ikramiyesi ile sendika aidatı hesaplamaya dahil edilmemiştir.
 • Tabloda hizmet süresi 8 yıl ve daha az gösterilenlerin 01.10.2008 tarihinden sonra göreve başladıkları varsayılmıştır.
 • Hizmet yılları itibariyle ilgililerin ulaşabileceği derece ve kademelere Tabloda tahmini olarak yer verilmiştir.

Özel sektörde görev yapan fizyoterapist maaşı 2.000 – 8.000 arasında değişmektedir.

6. Yedi madde ile Fizyoterapistlik: İş bulma olanakları

Fizyoterapistler, kendilerini geliştirdikçe iş bulma sorunu yaşamayabilirler. Kariyer.net üzerinden iş ilanlarını görüntülemek için lütfen buraya tıklayınız.

7. Yedi madde ile Fizyoterapistlik: Sonuç

Dünyada ve ülkemizde gelişen teknoloji nedeniyle giderek hareketsizleşen toplumların bu gün ve gelecekteki gereksinimleri fizyoterapistlik mesleğinin gelişimini kaçınılmaz kılmaktadır.

YÖK, Yüksek öğrenim kurumu diyetisyen

Diyetisyenler için unvan değişikliği yolu açıklandı!

Sağlık Bakanlığı bir kaç ay içinde görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı açacak. Çalışmalar başlamış olup unvan değişikliği branşları şöyle…

 • Diyetisyen,
 • Fizyoterapist,
 • Psikolog,
 • Çocuk Gelişimcisi,
 • Odyolog,
 • İş Uğraşı Terapisti,
 • Sağlık Fizikçisi,
 • Perfüzyonist,
 • Hemşire,
 • Sosyal Çalışmacı,
 • Biyolog,
 • Laboratuvar tek,
 • Ameliyathene tek,
 • Odyometri tek,
 • Diş Protez tek,
 • Diyaliz tek,
 • Radyoterapi tek,
 • İlk ve Acil Yardım,
 • Fizik Tedavi tek,
 • Patoloji,
 • Yaşlı Bakım,
 • Tıbbi Sekreter,
 • Röntgen tek,
 • Elektronörofizloji tek,

Görevde yükselme ile açılacak bölümler de birkaç gün içinde duyurulacaktır…

fiziksel aktivite, fa, spor, egzersiz

500 kalori yakmanın eğlenceli 5 yolu!

Hava sıcaklığının artmaya başladığı şu günler size de yazı hatırlattı değil mi? O yaz önce güzel anıları sonra geçen sezon aldığınız bikiniyi ve hemen ardından o bikiniye o göbekle nasıl sığacağınızı düşündürttü. Evet, 1 kalorinin bile peşine düştüğümüz o günler yine geldi çattı. Spor salonlarının o terleten aletlerine dönebilirsiniz ya da birkaç eğlenceli aktivite ile 500 kalori yakabilirsiniz.

sporcu beslenmesi, sporcu diyeti

1. Dans edin

Şöyle sağlam bir dans egzersiziyle hem yüzlerce kaloriyi eğlenerek yakarsınız hem de çılgınla gibi endorfin salgılarsınız. Bu nedenle 305 Fitness ve zumba gibi dans hareketlerini kullanarak metabolizmayı hızlandıran birçok çeşit spor tekniği bulunur. Hadi boş durmayın, sallayın!

Yağ, Omega3 yağ asidi, balık yağı, balık yağları, herbalife balık yağları, omega3

2. Daha fazla lif tüketin

Bütün tahıllar, ahududu, elma ve ıspanak gibi besinler diyet lifinden zengindir. Vücudumuz lifi sindirmeye çalışırken kalorileri de yakar. Günde 500 kalori için yüksek lifli bir gıda öğünü hazırlayın ve taze meyve sebze yiyerek kalori yakın. Çok mantıklı bir kazan-kazan yöntemi değil mi?

yüzme

3. Yüzmeye gidin

Yüzme dünya üzerindeki en etkili ve eğlenceli kalori yakma yöntemidir. Harvard Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmaya göre 125 kiloya sahip biri sadece 30 dakika ağır ağır yüzerek 180 kalori yakabilir. Siz de ağır hareketlerle yüzerek ya da daha uzun süre suda kalarak daha fazla kalori yakabilirsiniz.

4. Günlük rutinlerinizi sıklaştırın

Günlük yaşantımızda farkında olmadan yaptığımız birçok hareket var. Örneğin; telefonda konuşurken yürümek, ellerimizi ayaklarımızı bir yerlere vurup ritim tutmak ya da ellerimizle ayaklarımıza uzanmak. İşte bu hareketlerin toplamıyla bile gün içerisinde 350 kalori verebiliyorsunuz. Bu nedenle gün içinde bu gibi rutin hareketleri daha sık tekrar edip daha çok kalori yakmanız mümkün. Özellikle tüm gününüzü ofis ortamında geçiriyorsanız, telefon görüşmelerinizi yaparken bile ayağa kalkıp yürümeniz size büyük avantaj sağlayacaktır.

spor, fiziksel aktivite ve sağlık

5. Ayağa kalkın

Ev temizliği yapmak, alışverişe çıkmak gibi çok basit günlük aktiviteler bile size çok ciddi kalori yaktırır. Örneğin, yerleri süpürürken 89 kalori, mutfak zeminini iyice ovarken 129 kalori, marketten alışveriş yaparken 82 kalori ve tüm bu alışverişi evinize taşırken 89 kalori harcarsınız. Bunun yanında bir de bahçenizi ya da balkonunuzu temizlerken yapacağınız eğilme kalkma silkme hareketlerini ekleyin. Bir bakarsınız ki 500 kalori çoktan uçup gitmiş.

hurriyet.com.tr/500-kalori-yakmanin-eglenceli-5-yolu-40408665
Sağlık bakanı recep akdağ atama kpss diyetisyen puan

Sağlık Bakanı, sağlıklı yaşam merkezlerinin ne zaman kurulacağını açıkladı!

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Erzurum’da da içlerinde psikolog, fizyoterapist, diyetisyen ile hastalıkları yönetmek üzere özel eğitim alan hemşirelerin olduğu sağlıklı yaşam merkezleri kurulacağını bildirerek, üç yıl içinde sağlıklı yaşam merkezlerinin tüm Türkiye’de hayata geçirileceğini söyledi…

Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ

Erzurum’da anne ve bebek ölümlerinin önemli ölçüde azaldığının altını çizen Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ,

Erzurum, Sivas, Kastamonu, Afyonkarahisar, Konya, Şanlıurfa gibi şehirler kırsalı geniş şehirler olduğu için buralarda anne ve bebek ölümlerini azaltmak için ciddi bir çaba göstermek gerekiyor. Bu sadece sağlık çalışanlarıyla yapılabilecek iş değil. Kaymakamlarımızın, belediyelerimizin destek vermesi lazım. Bu toplantılar ile bu koordinasyonu nasıl sağlayacağımızı görüşmüş olduk, değerlendirmesinde bulundu.

Anadolu Ajansı
fizyoterapi, fizyoterapist, fizyoterapi uzmanı, fizik tedavi uzmanı

Genç fizyoterapist intihar etti!

Niğde’de genç fizyoterapist otomobilinin içerisinde pompalı tüfekle intihar etti.

Edinilen bilgiye göre, olay, Niğde merkez Setevleri – Kayardı yolunda meydana geldi. İddiaya göre, yol kenarında duran 51 DR 722 plakalı otomobilin içerisinde bir şahsın hareketsiz olduğunu gören vatandaşlar durumu polise bildirdi. Polislerin olay yerine gelmesiyle araçta yapılan incelemede aracın içerisinde A. E.’nin pompalı tüfeği çenesine dayayarak intihar ettiğini belirledi.

Bor Fizik ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde fizyoterapist olarak göre yapan A. E.’nin (30) intihar ettiğini duyan yakınları olay yerinde sinir krizleri geçirdi. Yapılan incelemenin ardından A. E.’nin cansız bedeni Niğde Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.
Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

diyet dikkat, zayıflama uyarı

Diyetisyenler YÖK’ü protesto etti!

Türkiye Fizyoterapistler Derneği, Ergoterapi Derneği ve Diyetisyenler Derneği üyeleri, Yükseköğrenim Kurulu Başkanlığı (YÖK) önünde 2 yıllık ön lisans mezunlarının 4 yıllık lisans bölümlerine sınavsız olarak alınmasını protesto etti.

Türkiye Fizyoterapistler Derneği, Ergoterapi Derneği, Diyetisyenler Derneği, Konuşma ve Ses Uzmanları Derneği üyeleri, YÖK tarafından açıklanan lisans tamamlama eğitimi listesinde Fizyoterapi, Diyetisyenlik, Konuşma Bozuklukları ve Odyoloji ve Ergoterapi bölümlerinde okuyan iki yıllık ön lisans mezunlarının 4 yıllık lisans bölümlerine sınavsız olarak alınmasını protesto etti. YÖK önünde toplanan grup, “Lisans tamamlanmaz kazanılır”, “Aklın ve bilimin kabul etmediği lisans tamamlamaya hayır” dövizleri açtı. Grup adına basın açıklaması yapan Türkiye Fizyoterapistler Derneği Başkanı Doç. Dr. Bülent Elbasan, “Yakın tarihte YÖK tarafından açıklanan lisans tamamlama eğitimi listesinde Fizyoterapi, Diyetisyenlik, Konuşma Bozuklukları ve Odyoloji ve Ergoterapi bölümleri bulunmaktadır.

YÖK’ün bu kararı ile bu bölümlerde okuyan 2 yıllık ön lisans mezunları, 4 yıllık lisans bölümlerine sınavsız olarak alınmışlardır. Hatta bazı lisans bölümlerine ilgili ilgisiz tüm ön lisans programlarından sınavsız olarak açık öğretim fakültelerine 10 bin kişi alınmıştır. Bu durum sağlık mesleklerinde eğitim kalitesini düşüreceği gibi, haksız bir uygulamanın gündeme gelmesine neden olmuştur. Diğer taraftan derslerinin çok büyük bir kısmı pratik uygulamalardan oluşan bu bölümlerde uygulama eğitimi nerede ne zaman ve kimler tarafından verilecek. Bu uygulamaların Sağlık Bakanlığı hastanelerinde verileceği söyleniyor ancak bu alaylı bir iş değildir. Bu yanlışın telafisi çok ağır ve dönülmez bir skandal olduğuna inandığımız için böylesi bir uygulamaya asla izin vermeyeceğimizin de bilinmesini isteriz” diye konuştu.

Grup, yapılan basın açıklamasının ardından Dağlıca ve Iğdır’da şehit düşen asker ve polis memurları için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okuyan grup, YÖK’ün önünden olaysız bir şekilde ayrıldı.