patates, patates diyeti

Niğde’deki Patates Araştırma Enstitüsü’nde ıslah çalışmaları sürüyor

Niğde’deki Patates Araştırma Enstitüsü’nde yapılan ıslah çalışmaları kapsamında, patatesin DNA’sı incelenerek yüksek verimli çeşitlerin yanı sıra, hastalıklara dayanıklı yerli türler geliştiriliyor.

Türkiye’de alanında ilk ve tek araştırma enstitüsü olan Patates Araştırma Enstitüsü, yerli ve milli patates tohum ıslahı çalışmaları kapsamında yüksek verimli sanayilik ve yemeklik çeşitlerin yanında, hastalıklara dayanıklı çeşitler üzerinde de araştırmalar sürdürüyor. Bugüne kadar:

 • Onaran 2015,
 • Nam,
 • Nahita,
 • Ünlenen,
 • Leventbey,
 • Muratbey,
 • Çağrı,
 • Fatih,
 • Niğde Sarısı ve
 • Saruhan çeşitleri geliştirilip, tescillenerek ülke tarımına kazandırılan enstitüde, binlerce patates tohumluğunun DNA’sı laboratuvarlarda incelenerek dayanıklı genler tespit ediliyor ve melezleme yöntemiyle çoğaltılıyor. Enstitüde son olarak patates siğili hastalığına dayanıklı iki yerli ve milli çeşit geliştirildi.

Enstitü müdürü Uğur Pırlak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, enstitüde yapılan ıslah çalışmaları neticesinde 10 yerli ve milli patates çeşidini ülke tarımına kazandırdıklarını söyledi. İki yeni çeşidin de tescil aşamasında olduğunu anlatan Pırlak, şöyle konuştu:

Sadece yemeklik ve sanayilik patates çeşidi geliştirmekle kalmıyoruz aynı zamanda hastalıklara dayanıklı çeşitleri de geliştirmeye çalışıyoruz. Enstitüde ıslah ve genetik bölümümüzde moleküler markörler kullanılarak yaptığımız çalışmalarla, patatesin DNA’sını inceleyerek geliştirdiğimiz hastalığa dayanıklı yerli ve milli patates çeşitlerimizi ülke tarımına kazandırmayı hedefliyoruz. Bu bağlamda ilk etapta patates siğili hastalığına karşı iki yerli ve milli çeşidimizi geliştirdik, ileride tescile sunacağız. Bunun yanında patatesin en önemli ana hastalıklarından olan patates mildiyösü, patates Y virüsü, X virüsü ve patates yaprak kıvırcıklığı virüslerine karşı da DNA düzeyinde çalışarak üreticilerimizin bu hastalıklara dayanıklı çeşitlerimizle buluşmasını sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz.

Enstitü Islah Genetik Bölüm Başkanı Levent Abdullah Ünlenen de patatesin gen kaynağının Güney Amerika olduğunu ifade etti.

Patates ıslah çalışmalarında Avrupa ülkelerindeki yöntemlerin aynısının uygulandığını belirten Ünlenen, Avrupa ülkelerinde geliştirilerek ülkemize gelen çeşitlerde geliştirme ve ıslah aşamasında uygulanan metotlar neyse biz de aynı metotları uyguluyoruz. 2005-2006’da ıslah çalışmalarına başladığımızda bölge çiftçilerimizin önemli sorunlarına eğildik. Amacımız ilk aşamada yüksek verimli çeşitler elde etmekti. ifadelerini kullandı.

Ünlenen, yüksek verimli çeşitlerin yanında özellikle tohumluk üretiminde hastalıkların önlenmesine yönelik çalışma yaptıklarına işaret ederek, şöyle konuştu:

Islah çalışmalarımızı son 5 yıldır markör yardımıyla seleksiyon aşamasına geçirdik. Bugün Avrupa ülkelerinin çoğunda bile bu çalışmalar yapılmamaktadır. Daha kısa sürede bu çalışmalara adapte olduk ve elimizde çok sayıda genotip bulunmaktadır. Bu gen kaynakları da ayrıca korunmaktadır. Patatesin gen kaynaklarından dayanıklı olan çeşitlerle bölge çiftçilerimizin kabul ettiği yüksek verimli çeşitler ıslah yöntemiyle melezlenmektedir. Daha sona bunların hastalıklara karşı dayanıklı olanları moleküler markörler yöntemiyle seçilmektedir. Şu an enstitüde yapılan çalışmalar sonucunda özellikle Y virüsüne dayanıklı yeni çeşitler elde edilmiştir. Nematod hastalıklarına dayanıklı yerli ve milli çeşitler geliştirme çalışmaları da sürüyor. Önümüzdeki yıllarda bu çalışmalar hız kazanarak pek çok hastalığa karşı ilaç kullanmadan yerli çeşitleri geliştirerek çiftçilerin hizmetine sunacağız.

Medimagazin
https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-patatesin-dnasi-incelenerek-hastaliklara-dayanikli-cesitler-gelistiriliyor-11-681-82273.html
diyetisyen iş ilanı, diyetisyen iş ilanları, diyetisyen iş ilanı, hastaneye diyetisyen iş ilanı, iş arayan diyetisyenler, işkur diyetisyen ilanları, beslenme ve diyetetik iş ilanları, sağlık bakanlığı personel alımları, diyetisyen iş ilanları 2017, gerçek diyetisyenler iş ilanları, kariyer.net diyetisyen

İstanbul diyetisyen iş ilanı

İstanbul ilinde bulunan Arb Csr Ad Reklam Tanıtım Ve Danışmanlık, Sağlık Bilimleri Beslenme ve Diyetetik profesyoneli Beslenme Uzmanı (Diyetisyen) arıyor!

Arb Csr Ad Reklam Tanıtım Ve Danışmanlık Diyetisyen iş ilanı genel nitelikleri

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı ve ARB CSR AD Reklam ve Danışmanlık Ltd. Şti ile birlikte ortaklaşa yürütülen ”Süt iç Türkiye, Sütün Güvende” kapsamında bir ay süresince İstanbul Anadolu ve Avrupa Yakası’nda ASM’lerde (Aile Sağlığı Merkezleri) görevli hemşireleri bilgilendirmek ve bu sayede halkın güvenli süt tüketimi konusunda bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla, yürütülecek olan bu kampanyada bizimle birlikte belirli bir süre çalışacak bayan diyetisyenler aranmaktadır.

[irp]

Arb Csr Ad Reklam Tanıtım Ve Danışmanlık Diyetisyen ilanı iş tanımı

 • Üniversitelerin:
  • Beslenme ve Diyetetik Fakülteleri,
  • Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü, 
  • Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu,
 • İstanbul’un her iki yakasında da haftanın beş günü çalışabilecek,
 • Eğitim vermeyi seven,
 • Gün sonunda verilen eğitimlerle ilgili raporları ve fotoları paylaşabilecek,
 • İkna yeteneği kuvvetli,
 • Güler yüzlü ve pozitif olmaları proje için önemlidir.
 • Beslenme Uzmanı (Diyetisyen) aramaktayız.

diyetisyen iş ilanı, diyetisyen iş ilanları, diyetisyen iş ilanı, hastaneye diyetisyen iş ilanı, iş arayan diyetisyenler, işkur diyetisyen ilanları, beslenme ve diyetetik iş ilanları, sağlık bakanlığı personel alımları, diyetisyen iş ilanları 2017, gerçek diyetisyenler iş ilanları, kariyer.net diyetisyen

İstanbul diyetisyen iş ilanı başvuru sayfası

İstanbul ilinde bulunan Arb Csr Ad Reklam Tanıtım Ve Danışmanlık, Sağlık Bilimleri Beslenme ve Diyetetik profesyoneli Beslenme Uzmanı (Diyetisyen) arıyor!

Arb Csr Ad Reklam Tanıtım Ve Danışmanlık Diyetisyen iş ilanı aday kriterleri

 • Tecrübe: Alanında mesleki deneyimli adaylar
 • Eğitim düzeyi: Lisans (Mezun), Yüksek Lisans (Mezun), Doktora (Mezun)

Arb Csr Ad Reklam Tanıtım Ve Danışmanlık Diyetisyen iş ilanı pozisyon bilgileri

 • Pozisyon düzeyi: Uzman ve yönetici adayı
 • Alınacak diyetisyen sayısı: 1
 • Maaşı: 2018 yılı özel sektörde diyetisyen maaşları
 • Ülke ve şehir: Türkiye, İstanbul, İstanbul Avrupa (Bakırköy, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beyoğlu, Arnavutköy, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Şişli, Zeytinburnu, Avcılar, Güngören, Bahçelievler, Bağcılar, Esenler, Başakşehir, Beylikdüzü, Esenyurt, Sultangazi, Büyükçekmece, Çatalca, Silivri) İstanbul Anadolu (Adalar, Beykoz, Kadıköy, Kartal, Pendik, Ümraniye, Üsküdar, Tuzla, Maltepe, Ataşehir, Çekmeköy, Sancaktepe, Şile, Sultanbeyli)

[irp]

Arb Csr Ad Reklam Tanıtım Ve Danışmanlık Diyetisyen iş ilanı başvuru tarihleri

İstanbul ili için Arb Csr Ad Reklam Tanıtım Ve Danışmanlık Diyetisyen iş ilanı şu tarihe kadar günceldir:  16/01/2019

Yasal uyarı

Gerçek Diyetisyenler Sitesi’nde yayımlanan iş ilanlarının içeriğinin doğruluğundan ve yasalara uygunluğundan ilan sahibi sorumludur. Bu sitede yayımlanan iş ilanları nedeniyle oluşabilecek herhangi bir mağduriyet ya da zarardan Gerçek Diyetisyenler Sitesi ve site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

[irp posts=”5938″ name=”Özel hastanede çalışan diyetisyenin 2018 yılı maaşı ne kadar?”]

Diyetisyen iş ilanları için neden “Gerçek Diyetisyenler Sitesi”?

İnsanların sağlıklı bir şekilde beslenmesi, varsa hastalıklarına özel olarak tıbbi beslenme tedavilerinin planlanması, zayıflaması ve istedikleri vücut ağırlığına ulaşabilmeleri için kişiye özel beslenme planı ve listeleri hazırlayan diyetisyenler; kamu kuruluşları ve özel sektöre ait birçok firmada beslenme ve diyetetik bölümünde çalışan profesyonel sağlık mensubudurlar. Özel hastanelerde, kliniklerde, restoranlarda, yeme-içme sektörü gibi farklı birçok alanda rahatlıkla iş bulabilirler.

Bu pozisyon için başvurduğunuz bir işe kabul edildiğinizde, o kurumun bünyesinde yürütülen beslenme ve diyetetik hizmetlerinde, sağlıklı veya hasta bireylerin yaşam standardını ve fiziksel özelliklerini bir arada ele alarak, kişinin amacına yönelik en etkili beslenme planını oluşturmanız beklenir.

Üniversitelerin beslenme ve diyetetik bölümlerinden mezun, diyetetik, anatomi, fizyoloji, patoloji, biyokimya ve beslenme bilimleri ile yakından ilgili, doğa bilimlerine meraklı ve bu alanda iyi yetişmiş, özenli ve titiz çalışabilen; insan ilişkileri güçlü kişiler, diyetisyen ilanları arasından en cazip olduğunu düşündükleri ilanlara başvurarak, rahatlıkla yeni bir iş sahibi olabilirler. Firmalar, diyetisyen iş ilanı verirken, başvuruda bulunacak adayların gerekli eğitimlerini tamamlamış, besin maddeleri ile ilgili tam teşekküllü bilgiye sahip, beslenme trendlerini yakından takip eden kişiler olmalarını beklerler.

Hastasının sağlığı konusunda hassas ve özenli davranan, iletişimi güçlü kişiler, bu alanda her zaman bir adım öndedirler. Ayrıca, diyetisyen iş ilanları için sadece yaşadığınız şehri göz önünde bulundurmak zorunda değilsiniz, farklı illerde de kendinize göre bir iş bulmanız kolay olacaktır.

Arb Csr Ad Reklam Tanıtım Ve Danışmanlık Diyetisyen iş ilanı başvuru bilgileri

İstanbul şehrinde bulunan Arb Csr Ad Reklam Tanıtım Ve Danışmanlık diyetisyen iş ilanına online olarak başvurmak için lütfen buraya tıklayınız.

Ücretsiz olarak diyetisyen iş ilanı verebilirsiniz!

Diyetisyen iş ilanınızı burada yer alan formu doldurarak dilediğiniz sürede Diyetisyen istihdamını sağlayabilirsiniz.

bonzai

Bonzai imalathanesine baskın! Polis şaşkına döndü…

İstanbul’da “ölümcül uyuşturucu: bonzai” imalathanesine operasyon düzenlendi.

İstanbul’da kullanan gençleri zombiye çeviren ölümcül uyuşturucu bonzai imalathanesine operasyon düzenlendi. İstanbul’da, uyuşturucu ile mücadele kapsamında düzenlenen operasyonlarda on bir şüpheli şahıs gözaltına alındı. Baskın yapılan bazı adreslerde çok sayıda

 • uyuşturucu madde,
 • fare zehri,
 • sinek ilacı ele geçirilirken, uyuşturucu imalathanesi de ortaya çıkarıldı.

İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, uyuşturucu ile mücadele kapsamında son bir haftada Beyoğlu, Fatih, Bağcılar, Avcılar, Sarıyer ve Şişli gibi ilçelerde bir dizi operasyon gerçekleştirdi. 100’den fazla ev ve iş yerine eş zamanlı baskın düzenleyen polis, çeşitli otlara fare zehri ve böcek ilacı eklenerek hazırlanan uyuşturucu maddeden, esrara, captagon haptan tarım ilacına kadar uyuşturucu madde ele geçirdi.

Polis şaşkına döndü

Son yılların en geniş kapsamlı operasyonlarına imza atan narkotik polisi, baskınlarda 11 şüpheli şahsı gözaltına aldı. Düzenlenen operasyonlarda:

 • 15 kg toz esrar,
 • 14 kg bonzai maddesi,
 • 6.693 adet ecstasy hap,
 • 415 gram ot esrar,
 • 280 gram metamfetamin türü uyuşturucu maddesi,
 • 169 gram skunk maddesi,
 • uyuşturucu hap olduğu değerlendirilen reçetesiz 2.058 adet hap,
 • bonzai yapımında kullanılan çeşitli türde fare zehiri, sinek ve tarım ilacı,
 • uyuşturucu yapımında kullanılan 3 litre aseton,
 • çeşitli marka ve çapta 8 adet ruhsatsız tabanca,
 • 2 adet pompalı tüfek,
 • bu silahlara ait 900 mermi ve fişek ele geçirildi.

Operasyonlarda esrar, bonzai ve yavşan diye tabir edilen otlara kimyasallar karıştırılarak yapılan ölümcül maddeler polisi şaşkına çevirdi.

Baskınlarda gözaltına alınan 11 şüpheli, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılık sorgusunun ardından 11 kişiden 10’u, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak ceza evine gönderildi. Bir şüpheli savcılık sorgusunun ardından adli kontrol koşuluyla salıverildi.