diyetisyen iş ilanı, diyetisyen iş ilanları, diyetisyen iş ilanı, hastaneye diyetisyen iş ilanı, iş arayan diyetisyenler, işkur diyetisyen ilanları, beslenme ve diyetetik iş ilanları, sağlık bakanlığı personel alımları, diyetisyen iş ilanları 2017, gerçek diyetisyenler iş ilanları, kariyer.net diyetisyen

Bursa “uzman diyetisyen” iş ilanı

MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş. Uzman Diyetisyen arıyor!
MLPCARE, 17 ilde, 6 coğrafi bölgede 27 hastanesi ve 14 bin’e yakın çalışanı ile sağlık sektörüne yön veren en büyük sağlık kurumudur. Çeyrek asır önce Medical Park ile sağlık yolculuğuna başlayan grup, Liv Hospital ve VM Medical Park hastane markaları ile hizmet veriyor.

Sağlıkta uluslararası standartları, uzman hekim kadrosu, hasta odaklı üstün hizmet anlayışını benimseyen MLPCARE Sağlık Grubu, Joint Commission International (JCI) akreditasyonu belgesine sahip hastaneleriyle Türkiye’nin 4 bir yanında yeni yatırımlarla yaygınlığını artırmaya devam ediyor.

MLPCARE sağlık grubu, Herkes İçin Sağlık, Hayat Güzeldir ve Değer Katan Hizmet felsefesiyle hizmet veren hastaneleriyle sağlık yolculuğuna hız kesmeden devam ediyor.

  • Beslenme ve Diyetetik Bölümü alanında doktora yapmış,
  • En az 5 yıl tecrübeli
  • Tercihen akademik yayını olan,
  • Branşı ile ilgili gelişmeleri takip eden,
  • İletişimi kuvvetli, aktif ve tam zamanlı çalışabilecek, “Uzman Diyetisyen” aranmaktadır.
İlan Tarihi: 16.05.2018
Şehir: Bursa
Yayınlayan Site:
DOKTOR VE DİYETİSYENLER

Doktorlarla diyetisyenler birbirine düşürülmeye çalışılıyor!

Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği Başkanı Hidayet Ağören, Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği Yasası’ndaki bazı maddelerin yanlış anlaşıldığını kaydetti.

Diyetisyenler Birliği Yasası’nda yer alan tıbbi beslenme tedavisi kavramına dikkat edilmesi gerektiğini bildiren Ağören, diyetisyen olmayan kişilerin tıbbi beslenme tedavisi uygulamasının insan sağlığına zararlı olduğu için suç teşkil ettiğini ve cezai yaptırım uygulanması gerektiğini kaydetti.

Diyetisyenler Birliği Yasası’nın oluşturulmasında Kıbrıs Türk Tabipler Birliği ile birlikte hareket edildiğini de kaydeden Ağören, hekimlerin tıbbi beslenme tedavisi uygulamasının sakıncası olmadığını ifade ederek, yapılan eleştirilerle hekimler ile diyetisyenlerin birbirine düşürülmeye çalışıldığını söyledi.

Ağören, yasada yer alan doktor diyetisyen kavramının ise eğitiminde ‘doktora’ yapan diyetisyenler için kullanılan bir kavram olduğunu belirterek, kullanılan ‘doktor’ ifadesinin ‘hekim’ kavramı ile karıştırılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği Yasası, diyetisyen olmayan kişilerin tıbbi beslenme tedavisi uygulamasının hapis ve/veya para cezasıyla cezalandırılmasını öngörmesi ve bünyesinde yer verdiği ‘doktor diyetisyen’ kavramı nedeniyle yoğun eleştiri altında…

Yasada hüküm altına alınan tıbbi beslenme tedavisinin uzman diyetisyenlerce gerçekleştirilmesi ve doktor diyetisyen kavramlarının anayasa, Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Yasası ve temel evrensel insan haklarına aykırı olduğu yönünde getirilen eleştiriler, Kıbrıs’ta faaliyet gösteren diyetisyenlerin tepkisine neden oldu.

Sosyal medyada çığ gibi büyüyen eleştiri ve tepkilere yanıt veren Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği Başkanı Hidayet Ağören, Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği Yasası’na yönelik yapılan sert eleştirileri değerlendirdi.

Yasadaki bazı maddelerin yanlış anlaşıldığına değinen Ağören, Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamada, yanlış anlaşılmaların ve eleştirilerin kendilerini üzdüğünü ifade etti.

Yasadaki kimi maddeler yanlış algılandı

Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği Yasası’nın 2011 yılından itibaren üzerinde titizlikle çalışılan bir yasa olduğunu belirten Ağören, yasanın hazırlanması sürecinde Avrupa Birliği kriterleri ve Türkiye Diyetisyenler Derneği’nin hazırladığı yasanın baz alınarak oluşturulduğunu ifade ederek,

Yasadaki bazı maddeler yanlış anlaşıldı, bu da bizi üzdü, dedi.

Tıbbi beslenme tedavisi ibaresine dikkat…

Yasada yer alan:

Diyetisyen olmadan sağlıklı bireylere tıbbi beslenme tedavisi üzerine eğitim kurumlarınca veya halka açık herhangi bir alanda sözel sunum yapan veya medyada yazılı belge sunan veya sosyal medya aracılığı ile sağlıklı beslenme tavsiyelerinde bulunan herhangi bir kişi suç işlemiş olur ve mahkumiyeti halinde 2 (iki) yıla kadar hapis cezasına veya aylık asgari ücretin 5 (beş) katına kadar para cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilir, şeklindeki maddenin yanlış anlaşıldığını ifade eden Ağören, Burada dikkat edilmesi gereken nokta, ‘tıbbi beslenme tedavisi’ ifadesidir. Tabii ki bir hekim veya diyetisyen olmayan bir kişi bazı besinlerin zararlı olduğu konusunda halkı uyarabilir ancak diyetisyen olmayan birisi kişisel beslenme listesi hazırlayamaz. Burada bahsedilen ve üzerinde durulan kısım diyetisyen olmayan bir kişinin, kişiye özel beslenme programı hazırlamasının insan sağlığını tehdit etme olasılığı olduğu için suç olmasıdır. Diyetisyen olmayan birisi bir kişiye ‘sen günde 3 dilim ekmek yiyebilirsin’ diyemez, çünkü her kişinin ekmek ihtiyacı farklıdır ve bu noktada diyetisyen olmayan birisinin beslenme programı yazması yanlış ve sağlığı tehdit eder niteliktedir, diye konuştu.

Doktor ve diyetisyenler karşı karşıya getirilmeye çalışılıyor

Diyetisyenler Birliği Yasası’nın oluşturulmasında Kıbrıs Türk Tabipler Birliği ile birlikte hareket edildiğini de kaydeden Ağören, hekimlerin “tıbbi beslenme tedavisi” uygulamasının sakıncası olmadığını ifade ederek, hekimlerle birlikte hareket ettiklerini söyledi. Hekimler ile diyetisyenlerin birbirine düşürülmeye çalışıldığını sözlerine ekleyen Ağören,

Diyetisyenler olarak biz hekimlerle birlikte hareket ediyoruz. Yasa hazırlanırken etik sınırlar çizildi. Çoğu zaman diyetisyenler hekimlerin yönlendirmesiyle hareket ediyor. Diyetisyen ilaç yazamaz, tahlil için laboratuvara yönlendiremez. Bu noktada hekimlerle birlikte hareket ediyoruz. Hekimlerle diyetisyenleri birbirine düşürmek istiyorlar ancak biz yasayı birlikte hareket ederek hazırladık, dedi.

Doktor diyetisyen ile hekim farklı şeyler…

Ağören, yasada yer alan ‘doktor diyetisyen’ kavramının ise eğitiminde ‘doktora’ yapan diyetisyenler için kullanılan bir kavram olduğunu ancak kullanılan ‘doktor’ ifadesinin ‘hekim’ kavramı ile karıştırılmaması gerektiğini belirterek, “Yasada kullanılan ‘doktor diyetisyen’ ifadesinin ‘hekim’ ile karıştırılmaması gerekiyor. Buradaki ifade, eğitiminde ‘doktora yapmış’ kişiler için kullanılan bir ifadedir, hekimlikle alakası yoktur.

İngilizcede “doctor of philosophy (PhD)” olarak nitelendirilen kavramın Türkçe karşılığının ‘doktora’ olması nedeniyle yanlış anlaşılma olmasın. Zaten Tabipler Birliği ile bu konu hakkında görüştük. Diyetisyen tabelalarında bu bilgi belirtilecek, şeklinde konuştu.

doktora nedir ne değildir

Doktorası biten diyetisyen araştırma görevlisi derslere girebilir mi?

Doktora öğrenimini tamamlayarak yükseköğretim kurumlarında görevlerine devam eden araştırma görevlileri acaba derslere girebilir mi?

memur, kpss, kamu personeli, kpss haberleri

Bilindiği üzere, hangi kadroda görev yaparsa yapsın 2547 sayılı Kanunun 24’üncü maddesi kapsamında doçentlik unvanını alanların kadro unvanlarının gerektirdiği görev ve sorumlulukları yerine getirmek şartıyla doçentliğin her türlü akademik haklarından yararlanmalarına YÖK Genel Kurulu tarafından 18 Mayıs 2016 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Ayrıca söz konusu kararda; kadro unvanının gerektirdiği görev ve sorumlulukları yerine getirmeleri kaydıyla öğretim görevlisi, okutman, diyetisyen araştırma görevlisi, uzman, eğitim öğretim planlamacısı ve çevirici kadrolarında bulunanların haftalık ders yüklerinin 10 saat olarak belirlenmesine, bu saat üzerindeki ders yükleri için doçent göstergesi üzerinden ek ders ücreti almaları uygun görülmüştür. Kararı görmek için TIKLAYINIZ.

Bu karar çerçevesinde, 2547 sayılı Kanuna göre yasal olarak ders vermek görevi olmayan öğretim yardımcıları sınıfındaki diyetisyen araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim-öğretim planlamacısı kadrosunda bulunanlardan doçentlik unvanı alanların, doçentlik kadrosuna atamaları yapılıncaya kadar ders görevi almalarında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

diyetisyen iş ilanları, beslenme ve diyetetik alımları, diyetisyen iş ilanı 2017

Doktorası biten diyetisyen araştırma görevlisi derslere girebilir mi?

YÖK’ün almış olduğu bu önemli karar sonrası, yükseköğretim kurumlarında doktora eğitimini tamamlayan araştırma görevlilerinin öğretim üyesi kadrolarına atamaları yapılıncaya kadar yasal olarak derse girmelerinin mümkün olup olmadığı, mümkün olduğu takdirde haftalık ders yüklerinin nasıl belirleneceği hususunda tereddütler oluşmuştur. Bunu mevzuat hükümleri ışığında açıklamaya çalışalım.

Bilindiği gibi, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun Tanımlar başlıklı 3 üncü maddesinin (m) fıkrasının 3 üncü bendinde;

yardımcı doçent: Doktora çalışmalarını başarı ile tamamlamış, tıpta uzmanlık veya belli sanat dallarında yeterlik belge ve yetkisini kazanmış, ilk kademedeki akademik unvana sahip kişidir, şeklinde tanımlanmıştır.

belediye diyetisyen personel 2017

Diğer taraftan, aynı kanunun 36’ncı maddesinin 3 üncü fıkrasında;

Öğretim üyesi, kadrosunun bulunduğu yükseköğretim birimi ile sınırlı olmaksızın ve ihtiyaç bulunması halinde görevli olduğu üniversitede haftada asgari on saat ders vermekle yükümlüdür. Öğretim görevlisi ve okutmanlar ise, haftada asgari on iki saat ders vermekle yükümlüdür, ifadesi bulunmaktadır.

diyetisyen denetiminde idrar analizi, idrar diet analizi

Bununla birlikte, mezkur kanunun yardımcı doçentliğe atama başlıklı 23 üncü maddesinin (a) fıkrasında; “Bir üniversite biriminde açık bulunan yardımcı doçentlik, isteklilerin başvurması için rektörlükçe ilan edilir. Fakültelerde ve fakültelere bağlı kuruluşlarda dekan, rektörlüğe bağlı enstitü ve yüksekokullarda müdürler; biri o birimin yöneticisi, biri de o üniversite dışından olmak üzere üç profesör veya doçent tespit ederek bunlardan adayların her biri hakkında yazılı mütalaa isterler. Dekan veya ilgili müdür kendi yönetim kurullarının görüşünü de aldıktan sonra önerilerini rektöre sunar. Atama, rektör tarafından yapılır.” hükmü yer almaktadır.

2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun bahsettiğimiz hükümleri doğrultusunda haberimize konu olan soru değerlendirildiğinde;

türkiye ve dünyada beslenme ve diyetetik eğitimi - gerçek diyetisyenler sitesi, gerçek diyetisyen, diyetisyen dünyası,

Yardımcı doçentlik bir akademik unvan olmakla birlikte; öncelikle bu unvana sahip olabilmek için sırasıyla:

  1. Doktora eğitiminin tamamlanması,
  2. Yükseköğretim kurumu tarafından kadro ilan edilmesi,
  3. Çeviri sınavları ile jürinin olumlu mütalaalarının alınması,
  4. Dekan veya ilgili birim amirlerinin yönetim kurulu görüşlerinin Rektöre sunulması,
  5. Rektörün atama kararını vermesi gibi süreçleri içermektedir.

Bu açıdan, yardımcı doçent unvanı alabilmek, doçentlikte olduğu gibi doçentlik Sınav Yönetmeliği çerçevesinde tüm şartları taşıyan adayların bilim alanı bazında müracaat ettiği bir uygulama ile olmamaktadır.

memur, kpss, kamu personeli, kpss haberleri

Daha da açık bir şekilde ifade edersek yardımcı doçentlik bir kadro, doçentlik ise bir unvandır.

Sonuç olarak, doktora eğitimini tamamlayarak yardımcı doçentlik kadrosuna atanmayı bekleyen araştırma görevlilerinin mevcut mevzuat hükümlerine göre ne derse girebilmeleri ne de girdikleri ders karşılığı ücret alabilmeleri mümkün değildir…

diyet kaynak, memurlar.net