altın, au, diyette altın, altın minerali

Kanser hücrelerinin DNA’ları altının çekim gücüne kapılıyor!

LiveScience’ın haberine göre, Queensland Üniversitesi’ne bağlı Biyomühendislik ve Nanoteknoloji Enstitüsünde görevli bilim insanlarının yürüttüğü çalışma, hangi türde olursa olsun kanser hücrelerinin DNA’sının, altının çekim gücüne daha güçlü biçimde kapıldığını gösterdi.

Bu özelliği tespit eden bilim insanlarının kanseri belirlemek için altın nano parçacıklarının kullanıldığı bir test tasarladığı, parçacıkların kanserli DNA’nın varlığı veya yokluğuna göre renk değiştirdiği belirtildi. Kanser hastası ve sağlıklı kişilerden alınan 200 kadar örnek üzerinde yapılan testin, sadece 10 dakika içinde %90’a kadar doğruluk payıyla kanseri tespit edebildiği kaydedildi.

Çalışmayla ilgili ayrıntılar Nature Communications dergisinde yayımlandı. Uzmanlar, testin hastalar üzerinde kullanılmadan önce daha fazla araştırma yapılması gerektiğini dile getirdi.

gmo, GDO, Genetiği değiştirilmiş organizma (1)

Beslenme ve diyette “DNA testi” farkı!

Kibrit kutusu peynir usulü diyetlerin kesin sonu geldi. Zaman, basit bir tükürük testiyle genetik yapınızı da, antrenman şeklinizi de ideal beslenme biçiminizi de keşfetme zamanı…

http://www.gercekdiyetisyenler.com/online-diyet/

Geçtiğimiz günlerde yaptırdığım bir testin sonunda genetik koduma da spor yapma şeklime de neyi eksik neyi fazla yemem gerektiğine de dair bilgiler öğrendim.

Testin adı: DNAFit

İngiliz menşeili, 25 ülkede aktif olan bir marka ve ben tüm özelliklerini uzman diyetisyenleri Nil Yurtbay’dan dinliyorum. Testin hayatı daha kaliteli yaşayabileceğini araştıranlar için azımsanmayacak sayıda önerisi bulunuyor. DNAFit testiyle bedensel şecereniz çıkarılırken kan değil tükürük örneğine bakılıyor ve hayatta bir kez yaptırmanız yeterli…

Şahsen bu test sayesinde ‘bana gluten değil karbonhidrat dokunuyor‘ tezimi doğrulamış olmaktan memnunum! Testin ardından hangi yağ bana iyi geliyor, kaç saat uyumalıyım, spor yaparken ne tip egzersiz verimimi yükseltir, hatta ne kadar süre spor yapmam gerekir gibi türlü keşiflerim oldu.

Testin yapılışı

Önce yanak içinden alacağınız tükürük örneği için bir aparat yollanıyor. Atılarak her Türk gibi Nil Yurtbay’a “ya örnek bozulursa” diye soruyorum: Cevabı “DNA çok sağlam bir molekül. Bozulması neredeyse imkansız. Ancak küçük riskleri dahi düşürmek için sabah aç karna alınmasını istiyoruz. Örneği koyduğunuz küçük kabın içine silika bir kapsül koymanızı istiyoruz (bunların hepsi gelen kutuda var). Bu silika kapsülün amacı ortamdaki fazla nemi almak. Tüm bunlara rağmen genetik analiziniz çalışılamazsa testi ücretsiz olarak tekrarlıyoruz” diyor. Tabii kolektif hafızada bir musibet konu daha var ki o da elde edilen bilgilerin gizliliği.

Yurtbay bu konuda DNAFit’in İngiltere’deki UK Data Protection Act’e tabii olduğunu söylüyor

Kurye ile merkeze ulaşan testin sonuçları çıktığında uzman diyetisyen ile bir araya geliyorsunuz ve bir buçuk saat boyunca ‘sizi’ dinlemeye başlıyorsunuz. DNAFit testini yaptırmış kimselerin ortak bir yorumu oldu mu diye merak ediyorum: Çoğunluk kilo verme sürecini daha rahat yaşar olmuş.

Peki, isteyenler için sürecin bir adım daha sonrası var mı? Kilo verme, kilo alma veya kendilerine uygun sağlıklı yaşam uygulamalarını alışkanlık haline getirebilmek için düzenli görüşmeler talep edenler oluyormuş. Böyle bir isteğe karşın haftalık, 10 günlük, 15 günlük dönemler için beslenme ve egzersiz takipleri yapılabiliyormuş.

DNAFit testi sonrası kendim için öğrendiğim 3 başlıkla yazımı sonlandırmak isterim:

1. İyi yağlardan korkmayın, hem insanı tok da tutuyorlar.

2. Yetişkinlikte süt içmenin gerekli olmadığına inananlardanım.

3. Omega 3 meselesi önemli, takipte kalın…

Ferhan İstanbulluFerhan İstanbullu

fruktozemi, diyetisyen perihan kılıç, Fruktoz 1-fosfat aldolaz B, Fruktoz 1-fosfat aldolaz B enzimi, Fruktoz 1-fosfat aldolaz B enzim eksikliği,

Fruktozemide beslenme tedavisi

Büyüme ve gelişmenin maksimum olması ve kaliteli bir yaşam sürmek için sağlıklı beslenmek gerekir. Metabolik ve kimyasal yollarla besinler kullanılır. Vücut tarafından besinlerin kullanılması enzimlerin katalize ettiği karmaşık olaylar ile gerçekleşir. Ancak  genetik bozukluk sonucu enzim eksikliğinden veya yokluğundan kaynaklanan fruktozemi gibi metabolizma hastalıkları oluşabilir. Bu hastalıklarda besinler metabolize olamaz. Genlerimizi silah olarak düşünürsek kötü beslenme alışkanlığı da onu tetikleyecek mekanizmadır. Beslenme tedavisinde besinlerin kısıtlanması veya tamamen çıkarılması ilgili diyetisyen tarafından yapılır.

Bu metabolizma hastalıkları yenidoğan dönemde ortaya çıkar. Son zamanlarda DNA incelemelerinin ilerlemesi sonucunda kalıtsal metabolik hastalıklarda prenatal tanı olanağı artmıştır. Bebekler normal doğar. Ancak ek besine geçiş döneminde besinlerle birlikte hastalık belirtileri ortaya çıkar.

bebek-beslenmesi-pediatrik-hasta-bebeklerde-diyet-6

Fruktozemi nedir ?

Fruktozemi, otozomal resesif genetik bir hastalıktır. Fruktoz 1-fosfat aldolaz B enziminin eksikliği sonucu ortaya çıkar. Enzimin eksikliği nedeniyle fruktoz metabolize olamaz. Fruktoz ise meyve şekerinin içinde bulunan monosakkarittir. Beslenme ile alınan fruktoz, sorbitol ve sukroz fruktoz kaynaklarındandır. Fruktozemi, bebeklerde anne sütü verilmediğinde veya ek besine geçiş döneminde ortaya çıkabilir.

Fruktozemin belirtileri nelerdir?

Fruktoz tüketildiğinde terleme, titreme, kusma, kan şekerinde düşme, koma gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

* Akut bulguları

Terleme, bulantı, kusma, titreme, baş dönmesi, şok ve koma.

* Kronik bulguları

Beslenme bozukluğu, diyare, sarılık, sürekli ağlama, uykulu olma, ödem. Uzun süre fruktoz içeren besin tüketimi karaciğer ve böbrek hasarlarına sebep olabilir.

bebek-beslenmesi-pediatrik-hasta-bebeklerde-diyet-3

Fruktozeminin tedavisi nasıldır?

Hastalığın tedavisinde beslenme oldukça önemlidir. Beslenme programından diyetisyen tarafından fruktoz, sukroz ve sorbitol çıkarılır. Hastaların kontrolleri sırasında fiziksel muayene yapılır. Aynı zamanda karaciğer ve böbrek fonksiyonları da kontrol edilmelidir. Ömür boyu tedavi ve kontrol gerektiren bir hastalıktır. Günlük fruktoz alımı 1-2 gramı geçmemelidir.

bebek-beslenmesi-pediatrik-hasta-bebeklerde-diyet-4

Beslenme ile hastalığın ilişkisi var mıdır?

Fruktoz 1-fosfat aldolaz B enziminin eksikliği nedeniyle fruktoz metabolize olamaz. Vücuda toksik etki eden fruktoz içeren besinler beslenme programından çıkarılır. Genel olarak metabolik hastalıklarda bozukluğa neden olan besinler kısıtlanarak veya çıkarılarak tedavi edilir. Böylece beslenme programı hastalığın kötüye gitmesini engeller.

bebek-beslenmesi-pediatrik-hasta-bebeklerde-diyet-5

Fruktozemide tıbbi beslenme tedavisi

 • Bütün besin gruplarını içeren yeterli ve dengeli bir beslenme programı olmalıdır. Beslenme programı tek çeşit olmamalıdır.
 • Yeterli miktarda kalori, karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral içermelidir. Normal büyüme ve gelişimini destekleyici olmalıdır.
 • Glikoz ve laktoz içeren besinler tüketilmelidir.
 • Tatlandırıcı içeren diyabetik ürünlerden uzak durulmalıdır.
 • Etiket okuma, alışkanlık haline getirilmelidir.
 • Çay şekeri, meyve, bal, pekmez, reçel beslenme programından çıkarılmalıdır.
 • Fruktoz ve sukroz içeren mamalar da bebeğe verilmemelidir.

bebek-beslenmesi-pediatrik-hasta-bebeklerde-diyet-1

Fruktozemide sakıncalı besinler nelerdir?

 • Meyve ve meyvelerden hazırlanan besinler
 • Çay şekeri
 • Bal, reçel, pekmez
 • Mısır şurubu
 • Havuç, patates
 • Çikolata ve tatlılar
 • Mayonez, ketçap
 • Hazır çorbalar
 • Karamel, vanilya, krema
 • Yer fıstığı, fıstık ezmesi
 • Bira, vodka

Sonuç olarak beslenme programı büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkilememelidir. Frukto ve sukroz içeren besinlerden uzak durulmalıdır. Besin etiketleri dikkatli okunmalıdır. Doktor ve diyetisyen kontrolünde, aile desteği ile yeterli ve dengeli beslenmelidir.

Dahası için diyetisyeninize başvurunuz.

perihan kılıç, diyetisyen perihan kılıç, dyt perihan kılıç, beslenme uzmanı perihan kılıç, uzman diyetisyen perihan kılıç, doktor perihan kılıç

uzmanın tüm yazılarıdiyetisyenden online diyet alsoru sor

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz: