Beslenme ve uyku

Kaliteli ve düzenli uyku kişilerin metabolizması üzerinde olumlu etkiler sağlar. Kilo verme sürecinde yetersiz, kalitesiz ve düzensiz uyku istenilen sonuca ulaşmayı zorlaştırmaktadır.

Uyku kalitesini düşüren sebeplerden biri solunum problemleridir. Solunum problemleri uykuda nefes alamama, obstrüktif uyku apnesi, aşırı horlama gibi sorunlar doğurur ve kişinin uyku kalitesini bozar. Bunu önlemek için sağlıklı ve dengeli beslenilmeli, akşam yemeği ve son ara öğünde hafif besinler tercih edilmeli, aşırı yağlı, tuzlu, baharatlı ve glisemik indeksi yüksek besinlerden uzak durulmalıdır. Ayrıca akşam yemeği ve son ara öğünün geç saatlere sarkmaması ve bu öğünden sonra tekrar besin tüketimi olmaması önemli bir noktadır. Solunum problemleri ve oluşturabileceği olumsuzluklarda tabibe başvurulmalıdır.

uyku beslenme diyet

Uykusuzluk

Diğer bir sorun ise uykusuzluk problemidir. Tam olarak uykuya dalamamak, geç saatlere kadar uykusuzluk problemi çekmek yeteri kadar dinlenememeye ve diğer gün daha yorgun, stresli bir gün geçirerek daha yüksek kalorili besinlere yönelmeye sebep olur. Bu sebeple uykusuzluk problemi çekenler kilo kontrolünde daha fazla zorlanırlar. Uykusuzluk problemiyle başa çıkmak için,

uyku beslenme diyet

 • Gün içerisinde yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmelisiniz,
 • Uyuyacağınız ortamda ses, ışık, sıcaklık değerlerine dikkat etmeli, bedeniniz için rahat yüzeyler tercih etmelisiniz,
 • Uyku saatlerinizi çok sık değiştirmekten kaçınmalı ve gündüz saatlerinde uyumamalısınız,
 • Uyku öncesi alkol, sigara ve kafein tüketimini sınırlandırmalısınız.

uyku ve kilo, kaç saat uyumalı, diyette uyku

Düzenli ve kaliteli bir uyku için bazı besinler vardır

 1. Süt: Süt tüketimi uykuya geçiş süresini hızlandırmada yardımcı olur.
 2. Yoğurt: Düzenli yoğurt tüketimi hem kilo vermeye hem de konforlu uykuya sahip olmaya yardımcıdır.
 3. Yeşil Çay: Bir diğer seçenek yeşil çay içerdiği L- teanin sayesinde vücutta rahatlama sağlayarak uykusuzluk probleminizi azaltmaya yardımcıdır.
 4. Melisa Çayı: Özellikle mevsimsel uyku problemlerine yardımcı olur, yatıştırıcı, sakinleştirici etkisi vardır.
 5. Ceviz: Melatonin kaynağı bir besindir. Uyku halinde yeterli düzeyde melatonin salgılanması metabolizma için önemlidir.
 6. Badem: Magnezyum içeren badem rahatlamaya, kolesterol ve kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur.
 7. Yulaf: Melatonin, lif ve mineraller içeren yulaf hem kilo kontrolüne hem de rahat uyku uyuyabilmeye yardımcıdır.
 8. Muz: Potasyum ve magnezyum içeriği ile vücut kaslarını rahatlatır. Özellikle yorgunluk sebebiyle oluşan uykusuzluk probleminin azaltılmasında yardımcıdır.

Gerçek diyetisyenler sitesi yazarı diyetisyen nida çelebioğlu kimdir

kurban, kurban bayramı, kurban eti, kurban bayramında beslenme, kurban nasıl kesilir, kurban nasıl pişirilir, kurban kesmeden önce dikkat edilmesi gerekenler, kurban etinin pH değeri, etin pH ve lezzeti, kurban eti neden katılaşır, kurban eti ne kadar dinlendirilmeli, ölüm katılığı nedir, kurban etinde rigor mortis, kurban eti dondurucuda ne kadar bekletilir, kurban eti buzdolabında ne kadar saklanır, et ne zaman bozulur, etleri pişirme yöntemleri, kuru pişirme, nemli pilirme, elektromanyetik pişirme

Diyetisyen Çelebioğlu: “Kurban bayramında bu önerilere kulak verin”

Siz de kurban bayramında doya doya et yemek isteyen ama aynı zamanda sağlıklı beslenmeden uzaklaşıp kilo almaktan çekinenlerden misiniz?

kurban, kurban bayramı, kurban eti, kurban bayramında beslenme, kurban nasıl kesilir, kurban nasıl pişirilir, kurban kesmeden önce dikkat edilmesi gerekenler, kurban etinin pH değeri, etin pH ve lezzeti, kurban eti neden katılaşır, kurban eti ne kadar dinlendirilmeli, ölüm katılığı nedir, kurban etinde rigor mortisEğer öyleyse bu yazıyı okumadan geçmeyin derim. Önerilerimi dikkate alırsanız doyarak ama sağlıklı beslenme çizgisinden uzaklaşmadan kilo almadan bayramı geçirebilirsiniz. Böylece bayram sonrası pişmanlık yaşamaktan kurtulursunuz ve bayrama dair aklınızda sadece sevdiklerinizle geçirdiğiniz zamanlar kalır 🙂 Buyurun o zaman bayramda beslenmede dikkat edilmesi gerekenler gelsin;

Eğer bayramda mide ağrısı, şişkinlik, hazımsızlık gibi sindirim problemleri yaşamak istemiyorsanız yapmanız gereken etinizi dinlendirmek. Yeni kesilen etin sertliğinin giderilmesi için 24 saat kadar dinlendirilmesi gerekir. Özellikle sindirim sorunu, mide rahatsızlığı çekenler buna dikkat etmelidir.

kurban, kurban bayramı, kurban eti, kurban bayramında beslenme, kurban nasıl kesilir, kurban nasıl pişirilir, kurban kesmeden önce dikkat edilmesi gerekenler, kurban etinin pH değeri, etin pH ve lezzeti, kurban eti neden katılaşır, kurban eti ne kadar dinlendirilmeli, ölüm katılığı nedir, kurban etinde rigor mortis, kurban eti dondurucuda ne kadar bekletilir, kurban eti buzdolabında ne kadar saklanır, et ne zaman bozulur, heterosiklik aminler, kurban etinde heterosiklik aminler, karsinojenik N-Nitrozo bileşikleri, kurban etinde karsinojenik N-Nitrozo bileşikleri,Eti pişirme yönteminiz de oldukça önemli bir konu. Kavurma, kızartma gibi yöntemler yerine haşlama ve ızgara yöntemini seçmeniz fazladan yağ tüketiminizi engeller. Ayrıca et ile yapılacak yemeklerde etin kendi yağı dışında yağ eklememeniz önerilir.

Et tüketimi sırasında yanında mutlaka bol yeşillik, salata, sebze, tahıl tüketiniz. Tek başına et tüketmekten kaçınınız.
Eğer demir eksikliği yaşıyorsanız etinizin yanında yoğurt, ayran, cacık tüketmekten kaçınınız. Çünkü bu besinler etteki demirin emilimini engellerler. Bunun yerine etin yanında bol C vitamini içeren besinler tüketmelisiniz. Bol limonlu yeşil salata, taze sıkılmış portakal suyu, ev yapımı az şekerli limonata tüketilebilir.

Ziyaretlerinizde ikramları tüketirken porsiyon kontrolünde dikkatli olmanız da önemli bir konu. Şerbetli tatlılar yerine dondurma, meyveli ve sütlü tatlılar, gazlı içecekler yerine su, süt, ayran, şekersiz çay-kahve, yeşil çay, bitki çayları, maden suyu, sıkma meyve suları, az şekerli şerbetler tercih etmeniz bu durumu da sağlıklı bir hale çevirmenize yardımcı olur.

Mutlu bayramlar, sağlıklı kalın… 🙂

Gerçek diyetisyenler sitesi yazarı diyetisyen nida çelebioğlu kimdir

uzmanın tüm yazılarıdiyetisyenden online diyet alsoru sor

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz: