hashimoto - dyt Sümeyye AYMAZ

“Hashimoto” için beslenme ipuçları

İlk adım yaş kilo boy ve kan bulgularına göre yeterli enerji ve besin ögesi içeren bir beslenme programı uygulanmasıdır. Yeterli protein alımı tiroid bezlerinin çalışmasını destekler. Yetişkin bir bireyin günlük gereksinimi kadar protein almalıdır.
tiroid nodül, tiroit nodülü, guatr, boğaz, hipotiroidi, tsh, t3, t4, metabolizma

Taurin, tiroid hormonlarının üretimi için elzem bir aminoasittir. Supleman olarak kullanılabilir ama herkes için uygun değildir, mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalı, gereksinim var ise kullanılmalıdır. Taurinin besinsel kaynakları; deniz ürünleri, süt ürünleri ve hindi etidir. Omega-3 yağ asitleri tiroid fonksiyonlarını olumlu etkilemektedir. Bu sebeple haftada en az iki kez yağlı balık tüketilmelidir. Keten tohumu, ceviz, semizotu da omega-3 içeriğiyle tiroid bezinizin daha iyi çalışmasını sağlar, ancak bu besinlerdeki omega-3 balıktaki kadar vücut için yararlı değildir.

tiroid nodül, tiroit nodülü, guatr, boğaz, hipotiroidi, tsh, t3, t4, metabolizma
Tam tahıl ürünlerini ve kuru baklagilleri tüketmeye çalışın. Kuru baklagiller iyi birer bitkisel protein kaynağıdırlar ve haftada iki kez tüketilmelidir. Tam buğday ekmeği ya da çavdar ekmeği tercih edin çünkü b vitamin çinko ve liften zengindir. B vitamini özellikle B12 vitamini troid bezinin enerji üretmesine yardımcı olur. B12 vitamini kaynağı et balık yumurta peynirdir. Günde en az 5 porsiyon taze sebze ve meyve tüketin. A, C, E gibi antioksidan vitaminlerin alımı da bu sayede artacaktır.
keten tohumu, keten tohumu faydaları, keten tohumu yararları, keten tohumu zararları, keten tohumu diyeti, diyette keten tohumu, keten tohumu zayıflatır mı, keten tohumu kilo verdirir mi, tiroid hastalıklarında keten tohumu, diyetisyen ayşe özgül

Beslenmenize keten tohumunu ilave edin

Hem lif oranı yüksek hem de omega-3, E vitamini ve çinko mineralinden zengin bir besindir. Günde 1-2 yemek kaşığı kadar taze öğütülmüş keten tohumunu sebze yemeklerinize, salatalara ve çorbanıza yemek piştikten sonra ilave edip tüketmeye çalışın. İyot, tiroid fonksiyonları için elzem bir mineraldir ve tükettiğimiz birçok besinin içerisinde de bulunmaktadır. Eğer ihtiyacımızdan fazla alınırsa da otoimmün tiroid hastalığına neden olabilmektedir. Bu sebeple iyotsuz tuz tüketiniz.

çinko zinc

Çinko tiroid hormonunun metabolizmasında etkili bir mineraldir

Çinko eksikliğinde tiroid metabolizması bozulur. Çinkodan zengin deniz ürünleri, et, tavuk, hindi, badem, fındık, süt ve yumurta yeme alışkanlıklarınız arasında olmalıdır. Selenyum eksikliğinde vücutta E vitamini düzeyi de azalır ve tiroid bezi iltihabı daha sık görülür. Selenyum ve E vitaminini birlikte almak vücut için daha faydalıdır. Selenyum kaynağı balık, dana eti, hindi eti, ceviz, mantar, susam, tam tahıl ürünleridir. E vitamini kaynağı ise bitkisel yağlar, rüşeym, kuru baklagil, yeşil yapraklı sebzeler, keten tohumu, fındık, bademdir.

Gıda gündemi, gida haber, mutfak kuralları, çikolata bozulur mu, antifriz, iqf, şenol yıldız diyetisyen, Çikolata bozulur mu, çikolata kaç kalori, çikolata besin değeri,

Çikolata tüketimine dikkat edin

Kadminyum içermektedir ve selenyum atımını artırır. Tiroid hormonu çalışmasını azaltan guatrojenik besinleri (beyaz lahana, turp, karnabahar, brokoli, mor lahana, soya fasulyesi, hardal, yer fıstığı) çok fazla ve çiğ olarak tüketmeyin. Pişirerek tüketmeniz guatrojen madde miktarını azaltacağından daha sağlıklı olacaktır.

ödem, lenfödema

Tiroid rahatsızlıklarında en sık görülen problemlerden biri de ödemdir

Bu nedenle su tüketiminizi asla ihmal etmeyin, günde 2-2,5 lt su içmeye çalışın. Kafein, alkol, sigara ve şeker tüketimi özellikle sınırlandırılmalıdır. Bunlar hastalığın seyrini olumsuz yönde etkileyen faktörlerdir. Sağlıklı yaşamın ikincil kuralı düzenli egzersizdir. Hem metabolizmanın hızlanması, hem tiroid hormonuna karşı doku duyarlılığının artması, hem de kas artışı için düzenli egzersiz en azından yürüyüş yapmalısınız.

iş yaşamında beslenme, işte diyet, ofis zayıflama

Dahası için diyet uzmanınıza başvurabilirsiniz.

hashimoto hastalığında beslenme ve diyet, tiroid hastalıkları, tiroit ve metabolizma diyetisyeni

15 maddede haşimato hastalığında beslenme

Haşimato rahatsızlığı tiroid bezinde gerçekleşen, otoimmun bir hastalıktır. Otoimmun hastalıklarda vücut kendi dokusunu yabancı olarak algılayıp ona karşı bir savaş oluşturur. Haşimato hastalığında ise vücut tiroid bezini yok etmek için çok miktarda TPO antikoru ile anti-troglobulin antikoru üretir. Bu antikorlar tiroid hücrelerini yok ederler ve bunun sonucunda tirodi hücreleri tahrip olarak, bez küçülür. Hormon yapacak bez kalmayınca da tiroid hormon yetmezliği oluşur.

Başlangıçta normal olan T3 ve T4 hormonları, zaman geçtikçe düşmeye, TSH ise yükselmeye başlar. Sonuçta metabolizma yavaşlar ve kilo alımı başlar, aynı zamanda halsizlilk, bitkinlik, uyku hali, el ve yüzde şişme, cinsel isteksizlik, saç ve cilt kuruması, depresyon gibi sorunlar da gözlemlenir.

1. İyotsuz tuz

Öncelikle iyotsuz tuz kullanımı çok önemlidir. Tuz ve tuz içeren bütün ürünlerin tüketimine dikkat

edin.

tuz ile ilgili görsel sonucu

2. Rafine besinler ve şeker

Rafine şekerden uzak durun, kompleks karbonhidrat dediğimiz tam buğday unu içeren ürünler,

arpa, buğday, kepekli ürünler tüketin.

şeker ile ilgili görsel sonucu

3. Bitkisel sıvı yağlar

Margarin gibi hidrojenize yağları tüketmeyin, onun yerine zeytinyağı, fındık yağı gibi besleyici yağlardan tüketmeye özen gösterin.

yağlar ile ilgili görsel sonucu

4. Balık ve omega 3 desteği

Haftada 2 kez balık tüketin. Eğer tüketemiyorsanız omega-3 desteği alın. Bu yağ asidinin tiroid hormonlarını düzenleyici etkisi vardır.

balık ile ilgili görsel sonucu

5. Selenyum, magnezyum ve çinko

Selenyum, magnezyum ve çinko eksikliğiniz varsa gidermeye çalışın. Selenyum antioksidan bir mineral olarak tiroid bezini ve vücudu hasarlardan korur.

selenyum ile ilgili görsel sonucu

6. Kaliteli protein kaynakları

Balık dışında, et, tavuk, süt, yumurta gibi diğer kaliteli protein kaynaklarından düzenli tüketin ve yağsız olanlarından tercih edin.

protein ile ilgili görsel sonucu

7. Su tüketimi ve ödem şikâyeti

Haşimato hastalarında ödeme yatkınlık oluştuğu için su tüketimine özen gösterin.

su içmek ile ilgili görsel sonucu

8. Guatrojen besinler

Brokoli, lahana, turp, brüksel lahanası gibi tiroid bezinin çalışmasını azaltan guatrojenik besinleri tüketmemeye çalışın.

lahana ile ilgili görsel sonucu

9. B grubu vitaminleri

B vitamin kompleksi hücre yenilenmesi ve hücresel enerji üretimi,sindirim sistemi, immun fonksiyonlar ve tiroid fonksiyonları için gereklidir. Bu yüzden B grubu vitaminlerin kullanımına özen gösterin.

b grubu vitaminler ile ilgili görsel sonucu

10. Çay ve kahve alımı

Kahve ve çayı azaltın.

çay kahve ile ilgili görsel sonucu

11. A vitamini

Tiroid yetmezliğinde A vitamini veya beta karoten yüksektir. Eğer kullandığınız ya da kullanacağınız multivitaminin içerisinde A vitamini varsa almayın.

a vitamini ile ilgili görsel sonucu

12. Florür

Florür (diş macunları ve musluk suyunda mevcuttur.) ve klordan (musluk suyunda mevcuttur.) sakının. Klor ve florür troid bezlerindeki iyot reseptörlerini bloke eder ve hormon seviyeleri düşürür.

diyet ile ilgili görsel sonucu

13. Az ve sık beslenin

Metabolizmayı hızlandırmanın en iyi yolu az ve sık beslenmektir. 2,5-3 saat ara ile küçük,kalorisi düşük öğünler tüketin. Öğün atlamayın. Yemek yemek için çok acıkmayı beklemeyin.

yeşil çay ile ilgili görsel sonucu

14. Yeşil çay

Yeşil çay iyi bir metabolizma hızlandırıcısıdır. Her gün maksimum 3 fincan ve şekersiz olmak koşulu ile yeşil çay tüketin.

meyveler ile ilgili görsel sonucu

15. Taze meyve ve sebzeler

Taze sebze meyve tüketiminizi artırın, her gün en az 5 porsiyon olarak alın.

diyetisyen esra ince zayıflama listesi, diyetisyen esra ince yazıları, diyetisyen esra ince makaleleri, diyetisyen esra ince haşimoto, diyetisyen esra ince hashimoto, diyetisyen esra ince diyet listesi

uzmanın tüm yazılarıdiyetisyenden online diyet alsoru sor

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz: