fastfood berna eryılmaz

Fastfood bağımlısı olabilirsiniz!

Son yıllarda fastfood, şekerli gıdalar, abur cuburlar ve paketli ürünler giderek çeşitlenmekte ve tüketimi artmaktadır.

fast food, hamburger, hızlı hazır besin, kfc, mc donalds, burger king

Besin sanayinin gelişmesiyle birlikte bu besinlere ulaşım kolaylığı sağlanmakta ve alım gücü artmaktadır. Bu faktörlere bağlı olarak bu besinlerin tüketimi yaygınlaşmıştır. Tüketimin artmasının en önemli ana sebebi bu besinlerin insan vücudunda fizyolojik ve psikolojik bağımlılık yapmasıdır.

gıda taklit hile tağşiş yapan firmalar, gıda tarım bakanlığı

ABD’deki Maryland Ulusal Enstitüsü direktörlerinden Dr. Nora Volkow‘a göre; şekerli gıdalar ve fast food ürünlere karşı koyamamanın sebebi, bu ürünlerin bağımlılık yaratarak, mideden gelen kimyasal sinyaller ve beyindeki zevk merkezi arasındaki dengeyi bozmasıdır.

fast food, hamburger, hızlı hazır besin, kfc, mc donalds, burger king

Fast food ve şekerli gıdalar kişilerde bağımlılık yaratarak tüketmedikleri takdirde yoksunluk duygusu oluşturmakta, sosyal yaşamlarını etkilemekte ve sağlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durumun farkında olan veya olmayan birçok kişi toplumda mevcuttur. Toplumdaki kişilerin sağlık problemleri sebebiyle veya farklı sebeplerden dolayı fastfood ve şekerli gıdaları tüketmeme kararı almalarına rağmen bırakamadıklarını ve tüketmeye devam ettiğini biliyoruz. Ancak bu durumda bile bunun bir bağımlılık olduğunun farkında ve bilincinde değiller.

diyetisyen, beslenme uzmanı, beslenme ve diyet uzmanı, beslenme ve diyetetik, gerçek diyetisyenler sitesi

Fastfood ve şekerli gıda bağımlılığı çocuk yaşlarda başladığından, çocukların gelecek nesilleri oluşturacaklarını düşündüğümüzde toplum sağlığını temelden olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeple çocukların damak zevklerinin ve alışkanlıklarının geliştiği küçük yaşlarda bu besinlerin tüketimi önlenmeli. Yetişkin bireyler ise fastfood ve şekerli gıda tüketimi alışkanlığından kurtulmak için tüketim sıklığını yavaş yavaş azaltarak en aza indirgemeli ve nihayetinde beslenme düzeninden çıkarmalıdır.

Zarar veren bağımlılıklardan kurtulmak dileğiyle, sağlıklı günler…

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Berna Eryılmaz

 

HANGİ DİYET SAĞLIKLI BERNA ERYILMAZ

Hangi diyet sağlıklı?

Toplumumuzda obezite giderek artan bir sağlık sorunu olmaya devam ediyor.

Birçok kişinin kilo problemi yaşadığını, bu kilolar yüzünden sağlığında aksaklıklar meydana geldiğini ya da görünüşünden memnun olmayıp mutsuz olduğunu biliyoruz. Evet, sıkıntı ortak ancak nedenleri kişilere göre çeşitlilik göstermekte. İnsülin direnci, tiroid hastalıkları, hormon bozuklukları, iştah kontrolsüzlüğü, psikolojik rahatsızlıklar, kullanılan ilaçlar, hareketsiz yaşam ve yanlış beslenme kilo problemi yaşamanıza neden olabilir.

diyet beslenme sağlık

Yaşadığınız bu problemi birçok kez tek başınıza çözmeye kalkmış olabilir, beklenen sonucu alamayınca vazgeçmiş olabilirsiniz. Başarısız bir diyet serüveni geçirmenizin nedeni metabolizmanıza uygun olmayan bir program uygulamanızdır. O halde:

Bana uygun diyeti nasıl öğrenebilirim? dediğinizi duyar gibiyim.

İlk olarak sorunun temeline inilmeli, nedeni araştırılmalı ve ona göre bir yöntem izlenerek kilo verme sürecine girilmeli. Tabii ki sorunu kendimiz bulmaya çalışmayacağız işin uzmanı bir hekime danışarak hastalık varsa tanı koyulduktan sonra diyetisyen kontrolünde size özel yazılan diyet ile yola devam edilmeli.

dışarda ev dışında sağlıklı beslenme diyet

Medyadan, komşudan, dosttan, akrabadan duyulan diyetlerle diyet yapmaya kalkışmak en büyük hatalardandır. Yanlış yaptığınız diyetler sonuç alamamanızdan ziyade metabolizmanızı bozarak kilo verme sürecinizi daha da zorlaştırmaktadır.

DİYETİSYENLER

En sağlıklı ve doğru diyet metabolizmanıza, bedeninize ve size özel olandır. Unutmayın siz özelsiniz ve diyetiniz de size özel olmalı. Kilolarla olan yarışınızda galip gelmeniz dileğiyle…

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Berna Eryılmaz