obez çocuk spor, diyet

2030 yılında obez çocuk sayısı 250 milyon olabilir!

The Telegraph’ın haberine göre, Dünya Obezite Federasyonu tarafından yapılan araştırma, dünya genelinde 150 milyon olan obez çocuk sayısının 2030 yılında 250 milyona yükselebileceğini ortaya koydu.

Araştırmada, en yüksek obez çocuk oranının Pasifik adalarında görüldüğü, Cook Adaları’nda 2017 yılındaki verilere göre, 5 ila 9 yaşlarındaki çocukların %40’ının obez olduğu belirtildi. Dünya Obezite Federasyonunun araştırmasında, bugün dünya genelinde 39 milyon obez çocuk sayısıyla en yüksek rakama sahip olan Çin‘de herhangi bir önlem alınmaması durumunda 2030 yılında obez çocuk sayısının 62 milyona ulaşabileceği, 14 milyon obez çocuğa sahip ABD’de bu sayının 2030 yılında 17 milyon, 11 milyon obez çocuğun yaşadığı Hindistan’da 27 milyona çıkabileceği öngörüsünde bulunuldu.

Araştırmada, Dünya Sağlık Örgütünün bir organı olan Dünya Sağlık Meclisi tarafından 2013 yılında varılan çocuk obezitesiyle mücadele içerikli mutabakatı imzalayan 196 ülkenin %80’inin taahhüt edilen hedeflere ulaşma olasılığının, %10’unun bile altında kaldığı vurgulandı. Öte yandan, en düşük obez çocuk oranlarının, Afrika kıtasında yer alan ülkelerde gözlendiği belirtildi.

Uzmanlar, obez çocukların gelecekte obez yetişkinlere dönüşme ihtimalinin yüksekliğine işaret ederek bu çocukların başta diyabet olmak üzere birçok hastalıkla karşı karşıya kalabileceklerini kaydetti. Dünya Obezite Federasyonu Direktörü ve araştırmanın yazarlarından Tim Lobstein, artan kentleşmenin çocukların daha az fiziksel aktivite yapmaları ve daha durağan bir hayat sürdürmelerine yol açtığını belirterek hükümetlerin yüksek kalorili ve işlenmiş ürünlerin satışını engellemek için piyasaya müdahale etmeleri gerektiğini söyledi.

Lobstein ayrıca Mısır, Brezilya ve Meksika gibi ülkelerin gelecek yıllarda yüksek oranda obezite kaynaklı hastalıklarla mücadele edecek kapasiteye sahip olmadıklarına da dikkati çekti.

Medimagazin
https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-2030-yilinda-obez-cocuk-sayisi-250-milyon-olabilir-11-681-83489.html
3600 Ek gösterge diyetisyen hekim hemşire eczacı fizyoterapist

3600 ek gösterge mutlaka çıkacak!

TBMM Başkanı Binali Yıldırım’a memurlar.net olarak, Çin, Kırgızistan ve İran seyahatinde yaptığımız görüşmede kendisine, 3600 ek gösterge konusunu sorduk. Yıldırım, 3600 ek gösterge sözünün mutlaka yerine getirileceğini söyledi.

3600 ek gösterge ile ilgili söz verildi. Yerel seçimlerden 3600 ek gösterge ile ilgili kanunun çıkmasını öngörüyor musunuz?

Tabi bu yürütmenin sorumluluğunda bir konu. Bununla ilgili vaatler verildi ve mutlaka vaatler yerine getirilir. Ben seçimden önce olur mu, olmaz mı noktasında takdir ederseniz ki kendi alanımda olmadığı için bir şey söylemem olmaz. Ama söz ağızdan çıktı bir kere. AK Parti’nin de özelliği verdiği sözün arkasında durmak. Gecikme de olsa bile, mutlaka bu dikkate alınacaktır.

Medihaber
https://www.medihaber.com/ekonomi-finans/flas-3600-ek-gosterge-aciklamasi-mutlaka-cikacak-h6833.html
reishi mantarı ganoderma lucidum lingzhi (3)

4 maddede Ganoderma lucidum

Ganoderma lucidum’un (GL) ana vatanı Uzak doğu olup özellikle Çin, Kore ve Japonya’da en değerli mantar olarak bilinmektedir.

1. 2000 yıldan daha uzun süredir biliniyor

Uzak doğuda birkaç yüzyıldır kullanılan bu mantar 2000 yıldan daha uzun süredir bilinmektedir. Eski Çin’de tıbbi bir bitki olarak kullanılmıştır. Japonya’da reishi mantarı olarak Çin’de ise Ling-Zhi yani ‘’ölümsüzlük mantarı’’ olarak anılmaktadır. 

reishi mantarı ganoderma lucidum lingzhi (1)

2. Yüzde 80’i sudur

Şapka çapı 5-20 cm arasında olan bu mantarın yaklaşık %80’i sudur. Japon ve Çin literatüründe yıllardır sağlık kazandırıcı, kanser önleyici ve hastalıklara karşı direnç artırıcı olduğu bilinmektedir.

reishi mantarı ganoderma lucidum lingzhi (1)

3. Sağlık üzerine yararlı etkileri

Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada akciğer kanserinde önemli ölçüde tedavi etkisi olduğu görülmüştür, peroksit anyon hasarını neredeyse tamamen ortadan kaldırarak kanserden koruduğu gözlenmiştir. Yine yapılan çalışmalarda yüksek dozlarda alınsa dahi sağlıklı hücrelere toksik etki yapmadığı görülmüştür. GL ekstresinin ratlarda testosteron ile indüklenen ventral prostat büyümesini de önemli ölçüde engellediği gösterilmiştir.

Alt üriner sistem rahatsızlığı yaşayan hastalar üzerinde yapılan bir çalışmada hastalara günde 6 mg GL verilmiş ve 12 haftalık tedavi sonrası, prostat hacmi, işeme sonrası rezidüel idrar miktarı, serum PSA (prostat spesifik antijen) ve testosteron değerleri incelenmiştir. Hastalarda istatistiksel olarak anlamlı bir iyileşme olduğu görülmüştür.

GL’den izole edilen β-Glukan karmaşık bir polisakkarittir ve bu bileşiğin immun sistemi uyardığı yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur. GL mantarı yüksek oranda steroid içermektedir ve bu streoidler lipit düşürücü etkiye sahiptir. Yapılan çalışmalarda GL mantarında bulunan ganoderik asidin pıhtılaşmayı önlediği ve kolesterolü düşürdüğü, tansiyonu, lipit seviyesini ve kan şekerini düzenlediği belirtilmektedir. GL türünden izole edilen 26-oxygenosterol maddesinin plazma ve karaciğerde kolesterol sentezini yavaşlatarak toplam kolesterol düzeyinde düşüş meydana getirdiği tespit edilmiştir.

GL üzerine yapılan araştırmalarda bu mantardan izole edilen lanostanoitlerin laboratuvar koşullarında tümör hücrelerinin aktivitesini engellediği görülmüştür.

reishi mantarı ganoderma lucidum lingzhi (1)

4. Günlük diyetteki yeri

Ganoderma lucidum tüm dünyada sağlık sıvısı olarak bilinmekte ve günlük diyetlere eklenerek de kullanılabilmektedir. Milyonlarca insan her gün enerjilerini artırmak, sindirimlerini kolaylaştırmak ve daha rahat uyumak için bu mantarı kullanmaktadırlar.

Kullanmadan önce lütfen diyetisyeninize danışın.

Yararlanılan Kaynaklar
Saadet BÜYÜKALACA, FARKLI GANODERMA LUCIDUM SUŞLARININ SIVI VE KATI BESİN ORTAMLARINDA MİSEL VE KARPOFOR GELİŞİMİ İLE VERİM VE BAZI KALİTE ÖZELLİKLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Ç.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Yıl:2010 Cilt:22 Kıno. K., Yamashıta A., Yamaoka, K., Watanabe, J., Tanaka, S., KO, K., Sıhimızu, K. and Tsunoo, H., 1989.Isolation and Characterization of a new Immunomodulatory Protein, Ling Zhi-8 From Ganoderma lucidum, J. Biol.Chem., 264, 472-478. Morigawa, A., Kiyabake, Y. Fujimoto and N. İkekawa, 1986. Angiotensin Concerting Enzyme-İnhibitory Triterpenes from Ganoderma lucidum.Chemical and Pharmaceutical Bulletin 34(7): 3025-3028. Kabir, Y.M., S. Kimura, 1987.Effect of Shiitake( Lentinus edodes ) and Maitake (Grifola fondosa )Mushrooms on Blood Pressuer and Plasma Lipids of Spontaneously Hypertensive Rats. J. Nutr.Sci.Vitaminol. 33: 341-346. Yun, T.K., S. H. Kım and Y.S. Lee, 1995.Trial of a New Medium-Term Model Using Benzo(a)pyrene İnduced alaung Tumor in Newborn Mice.Anticancer Research 15:839-846. Kım, M.J. and Y.S. Kım, 1986. Studies on Safety of Ganoderma lucidum. Korean Journal of Mycology 14(1): 49-60 Kım, H.W. and Kım, B.K., 2002.Recent advances on the Biological Active Triterpenoids of Ganoderma lucidum. In Ganoderma:Genetics, Chemistry, Pharmacology and Therepeutics, Lin, Z.B., Ed., Bejing Medical University Press Bejing, 10-19. Ha, T.B., Gerhauser, C., Zhang, W.D., Ho-Chong-Line, N., and Fouraste, İ. 2000.New Lanostanoids from Ganoderma lucidum that Induce NAD(P) H: Guinone Oxidoreductase in Cultured Hepatic 7-Murine Hepatoma Cells, Planta Med., 66, 681-684. Hajjaj, H., C. Macé, M. Roberts, P. Niederberger and LB. Fay, 2005. Effect of 26-Oxygenosterols from Ganoderma lucidum and Their Activity as Cholesterol Synthesis Inhibitors. Appl. Environ. Microbiol.;71(7):3653-8. Ma, J., Ye, Q., Hua, Y., Zhang, D., Cooper, R., Chang, M.N., Cahang, J.Y.,and Sun, H.H., 2002. New Lanostanoids from the Mushroom Ganoderma lucidum, J. Nat. Prod., 65, 72-75. Noguchi M, Kakuma T, Tomiyasu K, Yamada A, Itoh K, Konishi F, et al. Randomized clinical trial of an ethanol extract of Ganoderma lucidum in men with lower urinary tract symptoms. Asian J Androl 2008; 10: 777-85. Liu J, Fujita R, Sato M, Shimizu K, Konishi F, Noda K, et al. The effect of strain, growth stage and cultivating condition of Ganoderma lucidum on 5 α-reductase inhibition. J Wood Sci 2005; 51: 189-92. Liu J, Shimizu K, Konishi F, Sato M, Noda K, Kondo R, et al. Anti-androgenic activities of the triterpenoids fraction of Ganoderma lucidum. Food Chem 2007; 100: 1691-6.

Diyetisyen Hakkı KaracaDyt. Hakkı KARACA

 • Beslenme Uzmanı
 • Profesyonel Yazar
 • Muğla
martini vermut italya (3)

4 madde ile: “Martini”

Martini, kaliteli bir vermut çeşididir. İlk kez 1847’de İtalya / Torino’da üretilmiştir. En eski kokteyller arasında yer alır.

1. Martininin içeriği

En eski kokteyller arasında yerini alan martini, vermut (alkolle takviye edilerek güzel kokulu bitki ve baharatlarla aromatize edilmiş bir tür şarap) ve cini keşfeden İtalyanların bize armağanıdır. Beyaz şaraba şeker, alkol, su, karamel, baharat ve kokulu bitkilerin eklenmesiyle hazırlanır. Martininin alkol oranı %15-20 arasında değişir. 80 ml’lik bir martini, yaklaşık olarak 166 Kcal’dir.

martini vermut italya (3)

2. Martini nasıl yapılır?

 • Karıştırma kabına 5-6 damlayı geçmeyecek kadar vermut konulur ve vermutun kabın her yerine dağılması sağlanır.
 • 5cl kaliteli bir cin kabın içine boşaltılır ve bir miktar tuz eklenerek karıştırılır.
 • Martini kadehi geniş ve sığdır. Kadehe boca edilen karışıma çekirdeksiz ve az yağlı yeşil zeytin eklenerek servise hazır hale getirilir.

3. Martini çeşitleri nelerdir?

 • Martini Bianco, şeffaf renkli %17 alkol oranına sahip martinidir.
 • Martini Rosso, kırmızı renkli, baharat ve bitki esansı yönünden zengin bir çeşittir.
 • Martini Extra Dry, az vermutlu martini kokteylidir.
 • Martini d’Oro, meyve şarabı tadında vermut içerir.
 • Martini Fiero, beyaz şarap ve aromatik tatlar içerir ve zengin meyve tadı vardır. Akdeniz narenciyesi ve yoğun kan portakalı ile tatlandırılmıştır.

martini vermut italya (3)

4. Martini nasıl içilir?

 • Martini, her şeyden önce kendine has geniş ve derin olmayan cam bardağında tüketilir. Bardağa martini doldurulduktan sonra çekirdeği çıkarılmış 1 – 2 adet zeytine kürdan batırarak bardağınıza koyunuz.
 • Martini aynı zamanda cin ya da vodka ile karıştırılarak da tüketilebilmektedir. Damak zevkinize uygun olan tadı zamanla yakalayacak olsanız da başlangıç olarak bu karışımlar için 1/1 ölçek kullanabilirsiniz.
 • Martini alkol oranı çok yüksek bir içki olmamasına rağmen cin ya da vodka ile karıştırıldığında bu oran yükselmektedir. Bu karışımların yavaş tüketilmesi, yaygın görülebilen baş dönmesi ve mide bulantısı gibi istenmeyen etkileri azaltacaktır.
malta eriği

Malta eriği

Malta eriği ülkemizde yaygın olarak yeni dünya ve muşmula olarak bilinmektedir. Malta eriğinin ana vatanı Çin’dir.

Ülkemizde ise yaygın olarak Akdeniz Bölgesi’nde yetiştirilmekle birlikte Ege ve Karadeniz Bölgeleri’nde de yetiştirilmektedir. Malta eriğinin en önemli özelliği erkenci meyve oluşudur. Çünkü ülkemiz coğrafik olarak ilkbahar da meyve yönünden fakirdir. Malta eriği, can eriği ve çağla ile aynı zamanda çıkmaktadır. Sulu, tatlı, hafif asidik ve güzel aromalıdır.

100 g malta eriğinin besin değeri

KALORİ (KCAL) 47
TOPLAM YAĞ 0.2 g
KOLESTEROL 0 mg
SODYUM 1 mg
POTASYUM 266 mg
KARBONHİDRAT 12 g
DİYET LİFİ 1.7 g
PROTEİN 0.4 g
A VİTAMİNİ 1.528 mg
KALSİYUM 16 mg
B6 VİTAMİNİ 0.1 mg
MAGNEZYUM 13 mg
C VİTAMİNİ 1 mg
DEMİR 0.3 mg

• Eti ve kabuğunun rengi, meyvenin A vitamini kaynağı karoten yönünden zengin olduğunu gösterir.
• B ve C vitaminleri; fosfor, potasyum ve kalsiyum gibi mineral maddeler ve şeker yönünden de zengindir.
• Malta eriği lif ve pektin yönünden zengin olması nedeni ile sindirim sisteminin dostudur.
• Antioksidan etkilere sahip flavonoidler sayesinde hücre hasarını önler.
• Kalp hastalıklarına karşı etkin bir koruma sağlar.
• Sakinleştirici etkisi vardır, vücudun susuzluğunu giderir, kusmayı durdurur.
• Göz ve cilt sağlığı için çok faydası olan bir meyvedir.
• Malta eriğinin bitki çayı şeklinde demlenen yaprakları iyi bir ishal kesicidir.
• Diyet yapanlarında beslenme programlarına dahil edebileceği malta eriği, yüksek lif oranı ile kilo verme sürecine destek veren meyvelerdendir.

Sağlığımız için sebze ve meyveleri mevsiminde taze olarak tüketmeliyiz. O zaman mayıs ayının ilk günlerini yaşadığımız ve malta eriğinin pazar tezgahlarını süslediği şu günler de malta eriğini ara öğün olarak tüketebiliriz. Yanında bir kase yoğurt ya da 1 ince dilim ekmek ve 1 orta dilim beyaz peynirle harika bir ara öğün olur…

diyetisyen gözde bulat- gerçek diyetisyenlerDyt. Gözde BULAT

 • Beslenme Uzmanı
 • Profesyonel Yazar
 • Polatlı
SICAK ÇAY DİYETİSYEN AKGÜL

Sıcak tüketilen çaydaki tehlike!

Dumanı üstünde tüten sıcacık çayınızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyor olabilirsiniz fakat sadece beş dakika beklemek sağlığınız ve kendiniz için yapacağınız olumlu bir davranış olabilir…

[irp posts=”10227″ name=”Flavonoidlerin kanser üzerine etkileri”]

Kanser riski sekiz kat artıyor

British Medical Journal’da yayınlanan bir çalışmaya göre 70°C üzerinde sıcak içecek tüketimi özofagus yani yemek borusunda oluşabilecek kanser riskini sekiz kat artırabileceği bildirilmektedir.

çay zararlı mı, diyette çay içilir mi, kahvaltıda çay, çay kaç kalori, yeşil çay, siyah çay kalorisi

Çayın sıcak olarak tüketilmesi riski artırıyor

Dünya genelinde her yıl 500.000’den fazla bireyin ölmesine sebep olan özofagus kanseri genel olarak Asya, Güney Amerika ve Doğu Afrika’da görülmektedir. Yaygın olarak nedeninin alkol ve tütün kullanımı olabileceği belirtilmektedir. Aynı zamanda bu bölgelerde içeceklerin sıcak olarak tüketildiği bildirilmektedir. Özellikle Türkiye, Çin, İran ve Güney Amerika’da 70 derece ve üzerinde çay tüketilmektedir.

çay diyet, çay zararlı mı, diyette çay içilir mi, kahvaltıda çay, çay kaç kalori, yeşil çay, siyah çay kalorisi

Örneklem olarak İran alındı

İran’da sigara ve alkol tüketimi çok düşüktür çay tüketiminin fazla olması nedeniyle araştırmacılar çay içme alışkanlıklarıyla kanser riskinin arasındaki bağlantıyı anlayabilmek adına çalışmalar yapmışlardır. Bireylere hafif sıcak, (65 derece ya da daha az) sıcak ( 65-68 derece) ve çok sıcak (70 derece ve üzeri ) çaylar içirilerek karşılaştırmalar yapılmış ve görülmüştür ki; yüksek sıcaklıklarda çay tüketimi kanser riskini arttırmaktadır. Çalışmayı kaleme alan araştırmacılar:

Çalışmamız, sıcak ya da çok sıcak çay içmenin yemek borusunda skuamöz hücreli karsinom riskinde önemli bir artışa yol açtığını gösteriyor.”diyerek tüketilen çay miktarı ile kanser riski arasında herhangi bir ilişki olmadığını belirtmişlerdir.

Sıcak tüketilen yeşil çay da risk taşıyor

Çin’de yapılan farklı bir çalışmada da bireylere sıcak olarak yeşil çay verilmiş ve araştırmacılar yeşil çay tüketiminin kanser riskini olumsuz etkilemediğini fakat sıcak olarak tüketilen yeşil çayın kanser riskini artırdığını bildirmişlerdir.

[irp posts=”9890″ name=”Kanser ve beslenme ilişkisi ortaya konuldu!”]

İngiltere çayını 56 – 60 °C’de içiyor

İngiltere’de yapılan daha önceki çalışmalara göre, sağlıklı nüfusta ortalama sıcaklık tercihinin 56-60 derece olduğu bildirilmiştir.

Isıyla yaralanma epitelyum dokuda kansere neden olabileceğinden içeceklerinizi tüketmeden önce beş dakika beklemeniz sağlığınıza fayda sağlayacaktır. Gelenekselleşmiş çay/kahve keyiflerimizin daimi olmasını dileyerek sıcak yiyecek içeceklerin enazından 5 dakika bekledikten sonra, soğumasına izin vererek, sıcaklığını tolere edebileceğiniz haliyle tüketilmesini öneririm.

Keyfiniz bol, sağlığınız yerinde olsun…
Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Gizem çalışkan Akgül

Yin besinler, yang besinler, nötr besinler, Yin ve yang tarzı beslenme, Çin tıbbı, yin yang diyeti, yang yin diyeti, yin-yang, çin, çin diyeti, yin, yang, yin yang, Yin Yang felsefesi, Yin Yang felsefesi nedir, Yin Yang felsefesi ne demek, Yin Yang felsefesine göre beslenme, denge, dengeli beslenme

Diyetisyenlere artık çok sık soruluyor: “Yin ve yang tarzı beslenme”

Yin Yang felsefesine göre hayatta her şey bir denge içindedir. Bu felsefeye göre yin bir vücuda sahipseniz yang beslenme size uygun, yang bir vücuda sahipseniz yin beslenme size uygun bir beslenme şekli oluyor.

Yin besinler, yang besinler, nötr besinler, Yin ve yang tarzı beslenme, Çin tıbbı, yin yang diyeti, yang yin diyeti, yin-yang, çin, çin diyeti, yin, yang, yin yang, Yin Yang felsefesi, Yin Yang felsefesi nedir, Yin Yang felsefesi ne demek, Yin Yang felsefesine göre beslenme, denge, dengeli beslenme

Hayatta her şey bir dengeden ibarettir

Yin Yang felsefesi, hayatta her şeyin bir dengeden ibaret olduğunu söyler. İyi ile kötü, az ile çok, gündüz ile gece, aydınlıkla karanlık… Mutlak iyilik ve mutlak kötülük tek başına var olamayacağı gibi her biri eşit şekilde birbirini var eder.

Yin besinler, yang besinler, nötr besinler, Yin ve yang tarzı beslenme, Çin tıbbı, yin yang diyeti, yang yin diyeti, yin-yang, çin, çin diyeti, yin, yang, yin yang, Yin Yang felsefesi, Yin Yang felsefesi nedir, Yin Yang felsefesi ne demek, Yin Yang felsefesine göre beslenme, denge, dengeli beslenme

Bu felsefe beslenme konusunda da karşımıza çıkıyor

Bu felsefeye ilk olarak Çin’de M.Ö. 2800’lü yılların yazmalarında rastlanıyor. Sonrasında ise geleneksel Çin tıbbına yönelik kaynaklarda karşımıza çıkmaya başlıyor. Her şeyin iki kutuplu olduğu ve bu kutupların birbirine karşıt olduğu düşüncesi, yin ve yang felsefesinin temelini oluşturuyor. Bu karşıtlıkların birbirine muhtaç ve bağlı olduklarına, sürekli olarak birbirlerine dönüştüklerine inanılıyor. Hayat ve vücudumuz da bu denge içerisinde hareket ediyor.

Yin besinler, yang besinler, nötr besinler, Yin ve yang tarzı beslenme, Çin tıbbı, yin yang diyeti, yang yin diyeti, yin-yang, çin, çin diyeti, yin, yang, yin yang, Yin Yang felsefesi, Yin Yang felsefesi nedir, Yin Yang felsefesi ne demek, Yin Yang felsefesine göre beslenme, denge, dengeli beslenme

Vücudumuzdaki denge bozulursa hastalıklar beliriyor

Hastalıklardan kurtulmak için ise bu felsefenin gerekliliklerine göre harekete geçmek gerekiyor.

Yin besinler, yang besinler, nötr besinler, Yin ve yang tarzı beslenme, Çin tıbbı, yin yang diyeti, yang yin diyeti, yin-yang, çin, çin diyeti, yin, yang, yin yang, Yin Yang felsefesi, Yin Yang felsefesi nedir, Yin Yang felsefesi ne demek, Yin Yang felsefesine göre beslenme, denge, dengeli beslenme

Yin ve yang tarzı beslenme

Yin ve yang tarzı beslenme için öncelikle bu özellikteki gıdaların hangileri olduğunu ve vücudun hangi özellikte olduğunu bilmek gerekiyor.
Çin inancına göre besinler üçe ayrılıyor: Yin besinler, yang besinler ve nötr besinler. Bunlar şu şekilde sıralanıyor:

Yin besinler, yang besinler, nötr besinler, Yin ve yang tarzı beslenme, Çin tıbbı, yin yang diyeti, yang yin diyeti, yin-yang, çin, çin diyeti, yin, yang, yin yang, Yin Yang felsefesi, Yin Yang felsefesi nedir, Yin Yang felsefesi ne demek, Yin Yang felsefesine göre beslenme, denge, dengeli beslenme

Yin besinler

 • badem,
 • elma,
 • kuşkonmaz,
 • enginar,
 • muz,
 • arpa,
 • tofu,
 • soya filizi,
 • brokoli,
 • lahana,
 • kereviz,
 • midye,
 • mısır,
 • mısır unu,
 • yengeç,
 • salatalık,
 • ördek,
 • balık,
 • üzüm,
 • bal,
 • dondurma,
 • limon,
 • mantar,
 • istiridye,
 • portakal,
 • deniztarağı,
 • nane çayı,
 • ananas,
 • çilek,
 • soya fasulyesi,
 • beyaz şeker,
 • domates,
 • su

Yin besinler, yang besinler, nötr besinler, Yin ve yang tarzı beslenme, Çin tıbbı, yin yang diyeti, yang yin diyeti, yin-yang, çin, çin diyeti, yin, yang, yin yang, Yin Yang felsefesi, Yin Yang felsefesi nedir, Yin Yang felsefesi ne demek, Yin Yang felsefesine göre beslenme, denge, dengeli beslenme

Yang besinler

 • dana eti,
 • karabiber,
 • esmer şeker,
 • tereyağı,
 • peynir,
 • tavuk,
 • tavuk ciğeri,
 • kırmızıbiber,
 • çikolata,
 • kahve,
 • yumurta,
 • füme balık,
 • sarımsak,
 • yeşilbiber,
 • kaz eti,
 • kuru fasulye,
 • koyun eti,
 • pırasa,
 • soğan,
 • fıstık ezmesi,
 • fıstık,
 • patates,
 • tavşan eti,
 • hindi,
 • ceviz,
 • viski,
 • şarap

vejeteryan beslenmesi izmir diyetisyen

Nötr besinler

 • ekmek,
 • havuç,
 • karnabahar,
 • vişne,
 • yağsız tavuk eti,
 • hurma,
 • süt,
 • şeftali,
 • bezelye,
 • erik,
 • kuru üzüm,
 • esmer pirinç,
 • haşlanmış beyaz pirinç

Ektomorf vücut tipi, Mezomorf vücut tipi, Endomorf vücut tipi, Vücut yapınıza uygun olarak: bulk dönemi, Minumum yağlanma ve maksimum kas kütlesi artışı,Bulk dönemi nedir, Bulk dönemi ne kadar sürer, Bulk dönemi beslenme düzeni nasıl olmalıdır, Bulk döneminde nelerden uzak durmalıyım,

Vücudunuzun yin ya da yang özelliklere sahip olduğunu nasıl anlarsınız?

Yin ve yang ayrımında, pasif olan Yin’i kan, vücut dokusu, iç, beden, soğuk, derinlikler, dişi gibi kelimeler tanımlıyor. Aktif olan Yang’ı tanımlamak için ise hareket, vücut enerjisi, aydınlık, sıcak, zihin, dış, erkek kelimeleri kullanılıyor. Genel bir değerlendirmeyle, vücudumuzun dışı yang, içi yin olarak kabul ediliyor.

Bir kişinin yin mi yang mı olduğu ise doğduğunda belli oluyor. Bu beslenme tarzını benimsemek ve uygulamak için de önce vücudun hangi özellikte olduğunu bilmek gerekiyor. Bunu belirlemek için en güvenilir yöntem, bu alanda uzmanlaşmış birinden yardım almak. Ancak böyle bir imkan yoksa, kimi belirtiler de vücudun yin mi, yang mı olduğunu ortaya koyuyor.

TARTI Vücut analiz cihazı, yağ ölçüm cihazı, TANITA

İşte yin ve yang vücutları tanımlayan özellikler

Yin: Cilt rengi çok canlı değil, aksine soluktur. El ve ayakların yanı sıra vücut genelde soğuk olur. Halsizlik baş gösterebilir. Susuzluk çekilmez. İdrar çok ve rengi açıktır.

Yang: Cilt rengi genelde kırmızımsı, pembemsi ve canlıdır. El ve ayaklar sıcak olur. Yüzü belirli zamanlarda ateş basar. Geceleri terleme olabilir. Kabızlık, zaman zaman baş dönmesi, ağız kuruluğu, susuzluk gibi belirtiler vardır. Sabırsızlık ve asabiyet baş gösterebilir.

bol proteinli beslenme spor vücut fitness

Besin seçimini nasıl yaparsınız?

Yin yang tarzı beslenmenin temel prensibi basit… Fazlaca yang etkisindeyseniz, yin sebzelerle beslenerek denge sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde vücuda ısı veren besinlerle yang etkisi verilebilir.

Bu felsefedeki kutupsal beslenme tarzını aslında modern çağda farklı başlık altında görebiliyoruz. Örneğin alkali beslenme ve zıttı asidik hayvansal beslenme tarzları, yin ve yang tarzı beslenmeye çok benzer. Tabii ki yin ve yang felsefesinde tam olarak etlerin hepsi yang’dır, sebzeler de yin’dir denemez ama en azından mevcut ayrıma göre bir beslenme tarzı belirlenebilir.

ÖNEMLİ NOT: Gerçek Diyetisyenler Sitesi olarak besin, beslenme bilimleri, sağlık ve diyetetik alanlarında en güncel bilgileri sunma hedefindeyiz. Yin ve yang tarzı beslenme beslenme ve diyet uzmanlarına sorulan konulardan biri haline geldiği için fikir vermesi için paylaşılmıştır.

gidagundemi.com/kultur-sanat/kultur-sanat/yin-misiniz-yang-mi-h13052.html
sağlıklı beslenme ülkeler sıralaması

Sahte ve taklit ürünlerde Türkiye ikinci sırada!

Marka Koruma Grubu (MKG) Raporu’na göre, kaçak, sahte ve taklit üründe Çin’in ardından dünya ikincisi olan Türkiye’nin yıllık vergi kaybı 7,2 milyar dolar.

Türkiye’de yatırım yapan şirketlerin oluşturduğu Marka Koruma Grubu (MKG), Türkiye’de kaçak, sahte ve taklit ürün ticaretinin ulaştığı boyutu gözler önüne seren raporunu, Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) ile düzenlediği “Türkiye’de Marka Olmak” başlıklı çalıştayda açıkladı.

Kaçak, sahte ve taklit ürün piyasasının büyüklüğü

Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit İzmen’in OECD endekslerini kullanarak hazırladığı “21. Yüzyılın Sorunu Kaçak, Taklit ve Sahte Ürünler” isimli raporda, Türkiye’de kaçak, taklit ve sahte ürün piyasasının büyüklüğünün yaklaşık 17,2 milyar dolar, devletin kaçak ticaret nedeniyle uğradığı vergi kaybının ise yaklaşık 7,2 milyar dolar olduğu bildirildi. Rapora göre Türkiye, dünyada en çok sahte ürün ele geçirilen ülkeler sıralamasında Çin’in ardından ikinci sırada yer alıyor. Taklit ve sahte ürün piyasasında ilaçta Hindistan, gıdada Mısır, parfüm ve kozmetikte Türkiye’nin adı öne çıkıyor. Kaçak, sahte veya taklit ürün kullananların % 78’i, sahte ürün sitesinde buldukları ürünler yüzünden markayı suçluyor. G20 ülkelerinde her yıl sahte ürünler yüzünden 3 bin kişi hayatını kaybediyor.

Gıda Gündemi

Sağlıklı beslenmede “Karbonhidratlar”

Sağlıklı bir beslenme programını etkileyen pek çok faktör vardır. Bunlar; aileden aldığınız genetik özellikleriniz, çalışma şartlarınız, boyunuz-kilonuz, besin pişirme alışkanlıklarınız, yaş, boy, cinsiyet, fiziksel aktivite, fizyolojik ve sosyolojik durum kişiye göre farklılık gösterir…

tam buğday ekmeği, ekmek

Genlerimizi silah olarak düşünürsek kötü beslenme alışkanlığı da onu tetikleyecek mekanizmadır. Sağlıksız beslenmek diyabet, hipertansiyon, kalp-damar ve böbrek hastalıklarına yol açabilir. Bir besinin tek başına mucize etkisi yoktur. Beslenme bir bütündür. Bu nedenle sağlıklı beslenme programında porsiyon miktarlarına dikkat ederek besin çeşitliliği yapılmalıdır.

glisemik indeks, kan şekeri

Glisemik indeks ve sağlık

Glisemik indeks 50 gram karbonhidrat içeren bir besinin kan şekerini referans besine göre ne kadar arttırdığı önemlidir. Referans besin de glukoz veya beyaz ekmektir. Glisemik indeksi düşük besinler kan şekerini daha kontrollü yükseltir. Bu nedenle besin seçiminde glisemik indeksi düşük besinler tercih edilmelidir.

Glisemik indeksi besinlerin sindirim-emilim oranları, içerdikleri protein-yağ miktarları, posa ve besinlere uygulanan işlemler etkiler. Besinlerin emilim ve sindirim oranı arttıkça glisemik indeks yükselir. Örneğin; ekmeğin emilim oranı mercimeğe göre daha fazladır. Bu da ekmeğin glisemik indeksinin daha fazla olduğu anlamına gelir.

Posanın karbonhidrat emilimini azaltıcı ve kan şekerini daha kontrollü yükseltici etkisi vardır. Bu nedenle glisemik indeksi daha düşüktür. Ayrıca posadan zengin besinler daha düşük kalorili ve midede hacim kaplayarak doygunluk hissini arttırır. Posa kaynağı olarak günlük beslenme programınıza porsiyon ölçülerine dikkat ederek sebze-meyve, tam taneli tahıl ürünleri ve kuru baklagilleri eklemeyi unutmayın.

tam tahıllı ekmek, tam tahıl ekmeği

Beslenme kültürümüz ve ekmek

Temel besin kaynağımız olan ekmek şarkılardan türkülere, efsanelerden masallara kadar kültürümüzün her yerinde bulunur. Anlatılan en eski hikayeye göre ilk insanlar su ile ıslatılmış buğday kırmasında gözeneklerin oluştuğunu görmüş. Bunu sıcak taş üzerinde pişirmişler ve çok lezzetli olmuş.

Medeniyetlerin tarihi kadar eski olan ekmek tarihinin yanı sıra önemli besinlerimiz arasındadır. Ancak tahıllar işlem görüp esmer renginden beyaza döndüğünde besin değeri azalır. Tam buğday ve çavdar ekmeği ise işlem görmediği için yararlı kısımları kalır. Kepek dediğimiz dış kabuğu posadan zengindir. Aynı zamanda B vitamini, protein ve fitokimyasallar içerir.

Nişastalı kısmında karbonhidrat, protein bulunur. Tam tahıllı besinler düşük glisemik indekse sahip oluğu için kan şekerinin dengeli yükselmesine yardımcı olur.

sporcu beslenmesi protein

Sporcu beslenmesi ve makarna

Sportif başarının % 60’ını sağlıklı beslenme, % 30’unu spor, %10’unu dinlenme oluşturur. Sağlıklı beslenmenin temelinde de yeterli miktarda kalori, karbonhidrat, protein ve yağ almak vardır. Vücut enerjisini temel olarak karbonhidratlardan alır. Biliyorum karbonhidrat tüketmeyin diye pek çok söylem var. Ancak düşük kalorili ve yetersiz karbonhidrat içeren beslenme programları kas gelişimi bir yana kas kaybına sebep olabilir.

Yeterli enerjiyi bulamayan vücut, kastan yakarak enerji elde eder. Bu nedenle antrenmandan önce karbonhidrat depoları doldurulmalı. Bunun için de 1-2 saat önce ara öğün, 3-4 saat önce ana öğün bitmiş olmalı.

karbonhidrat, tahıl, makarna

Antrenmandan önce glisemik indeksi düşük besinler öğününüzde mutlaka bulunmalıdır. Böylece kan şekeriniz dengelenir ve sportif performansınız artar. Örneğin; sporcular dengeli bir ana öğün için mevsim sebzelerinden yapılmış salata yanında kıymalı makarna ve ayran tüketebilir.

İlk kez Çin’de yapılan makarna rivayetlere göre Marco Polo’nun Çin’de görüp İtalya’nın makarna ile tanışmasını sağlamış. İtalya’dan sonra bütün dünyaya yayılan ve Türkiye’de çoğunlukla öğrencilerin tükettiği ve yeri geldiğinde tek başına ana yemek olan lezzetli bir yemektir. 1 dilim ekmek yerine 2-3 yemek kaşığı makarna değişimini kullanabilirsiniz. Makarna yaparken yağ eklemeden haşlama yöntemini kullanarak pişirirseniz daha az kalori almış olursunuz. Kıymalı, domatesli, sebzeli soslar hazırlayarak besin değerini arttırmış olursunuz.

şeker, kurabiye, tatlı, karbonhidrat

Sağlıklı tatlılar

Beslenme kültürümüze tatlı denildiğinde şerbetli tatlılar aklımıza geliyor. Bunun yerine sağlığımız ve kilo kontrolü için meyve veya bitter çikolata ile yapılan daha düşük kalorili tatlılar denemeliyiz.

Meyvelerin içinde fruktoz yani ‘meyve şekeri’ bulunur. Meyveler içerdiği antioksidanlar sayesinde serbest radikal oluşumunu engelleyerek kanser ve diğer hastalıklarından korunmayı sağlar. Sağlık açısından fruktoz miktarının günlük alınan enerjinin % 15-20’sini aşmaması önerilir. Tatlılarınıza kuru kayısı, kuru üzüm gibi meyveler ekleyebilirsiniz. Kahvaltıda tatlı ihtiyacınız için 1 tatlı kaşığı kadar reçel, bal veya pekmez tüketebilirsiniz.

Mutluluk hormonu olarak adlandırılan serotonin iştahı, uyku düzenini ve ruhsal durumu etkiler. Kanda düşük miktarda bulunması açlığa neden olabilir. Serotonin miktarının arttırılmasını da çinko, omega-3, magnezyum ve triptofen içeren besinler sağlar. Kakao da triptofan içerir. Yapılan son araştırmalara göre kakaonun vücuda yararlı olduğu saptanmıştır. Diyetisyeninize danışmanız koşulu ile günde %70 oranında kakao içeren 20 gram kadar bitter çikolata tüketebilirsiniz. İşte size meyveli tatlı önerileri…

elmalı smatoohie

Elmalı Smoothie (1 kişilik)

Malzemeler

 • 1 avuç ıspanak
 • ½ orta boy yeşil ya da golden elma
 • 1 kaşık avokado
 • 1 tatlı kaşığı fıstık ezmesi
 • 1 bardak süt
 • 1-2 adet buz
 • Tarçın

Hazırlanışı

Bütün malzemeleri katı meyve sıkacağından geçirin. Geçirdikten sonra tarçın serperek servis edin. Afiyet olsun.

1 porsiyon besin değerleri

 • Kalori : 117.8 Kkal
 • Protein : 4.4 g
 • Sağlıklı yağ : 6.6 g
 • Karbonhidratlar : 9.7 g
 • Diyet Lifi 5 g

kakaolu toplar

Çikolatalı toplar (15 adet)

Malzemeler

 • 18 tane küçük hurma
 • 4 yemek kaşığı kakao
 • 4 yemek kaşığı Hindistan cevizi

Hazırlanışı

Hurmaları çekirdeklerinden ayırın ve ikiye bölün. Hurmaların üzerine 4 kaşık kakaoyu, 2 kasık Hindistan cevizini koyun, azcık su ilave edip blenderden geçirin. Sonra 15 adet küçük toplar halinde yoğurun. Üzerine Hindistan cevizi serperek 2 saat dolapta bekletin

1 adet için besin değerleri

 • Enerji : 49 Kkal
 • Protein : 0.6 g
 • Sağlıklı yağ : 1.9 g
 • Karbonhidratlar : 8 g
 • Diyet lifi : 2 g

kepek ekmeği, kepekli ekmek

Sonuç olarak…

Hatalı beslenme alışkanlıkları bir anda değil, zamanla yavaş yavaş değişir. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanarak ve besin çeşitliliği ile kalıcı kilo vermek ve hastalık riskini azaltmak mümkün. Porsiyon ölçülerine dikkat ederek, gün içinde değişimler yaparak ve daha aktif bir hayat sürerek kilo kontrolü sağlayabilir ve yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz.

Dahası için sağlık bilimleri beslenme ve diyetetik lisans mezunu diyetisyen (beslenme uzmanı) ile görüşmelisiniz.

perihan kılıç, diyetisyen perihan kılıç, dyt perihan kılıç, beslenme uzmanı perihan kılıç, uzman diyetisyen perihan kılıç, doktor perihan kılıç

uzmanın tüm yazılarıdiyetisyenden online diyet alsoru sor

Eğer siz de Gerçek Diyetisyenler Sitesi‘nde uzman yazar olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan bize ulaşabilirsiniz: