Chai Tea Latte

Soğuk akşamların baharatlı çayı: “Chai tea latte”

Havaların soğuması ile birlikte güneş ışınlarından yararlanma süresi kısalır, iş temposu yoğunlaşır, evde geçirilen zaman uzar ve hastalılara yakalanma riski artar. İşte size soğuk akşamlarda içinizi ısıtacak Chai tea ve sağlığa yararları…

Kökeni Tayland ve Hindistan’a uzanan Chai tea, efsaneye göre kralın şifalı içecek yapılmasını istemesi üzerine ortaya çıkmış. Sanskritçe dilinde ‘yaşam bilimi’ anlamına gelen Ayurveda Hintlilerin antik sağlık sistemidir. Chai tea de Ayurvedik çaylarından biridir. Tarçın, zencefil, karanfil, kakule, muskat gibi baharatlar bu sağlık sisteminin temel parçalarındandır. Bu çaya aroma ve süt eklenince de tekerleme gibi adı olan Chai tea latte ortaya çıkıyor.

Chai Tea Latte’nin sağlığa etkisi?

Chai Tea Latte’nin içinde baharatlar, süt ve siyah çay bulunur. Süt, düşük glisemik indeksli olduğu için yavaş emilir. Böylece kan şekeri dengesini düzenlemeye yardımcı olur. Kazein ve whey protein içermesi nedeniyle kas metabolizması ve protein sentezini sağlayan dallı zincirli aminoasitleri içerir. Bu nedenle spor yapanlar için oldukça sağlıklı ara öğün seçeneğidir. İçindeki baharatların ise lezzet vermelerinin dışında sağlığa yararları vardır. Tarçın ve zencefil soğuk algınlığından korumada etkilidir. Karanfilin antiviral ve antibakteriyel özelliği vardır.

Kilo kontrolü için kremalı ve şuruplu kahveler yerine şekersiz tercih edebilirsiniz. Lezzetlendirmek için de baharatları kullanabilirsiniz. Laktoz intoleransı olan kişiler laktozsuz süt tercih etmeye dikkat etmelidir. Tüketileceği zaman da kalori içeriğine göre short veya tall boyu tercih edilmelidir.

Chai Tea Latte değişim listesi:

 • Short Yağsız Süt 103 kcal = ½ su bardağı süt + 1 porsiyon meyve
 • Tall Yağsız Süt 154 kcal = 1 su bardağı süt + 1 porsiyon meyve
 • Tall Yağlı Süt 194 kcal = 1 su bardağı süt + 1,5 porsiyon meyve

Sonuç olarak beslenmenin fizyolojik etkileri dışında kültürel, sosyal, politik ve ekonomik gibi çeşitli alanlara da etkisi bulunmaktadır. Daha kaliteli yaşamak, sağlığımızı korumak için yeterli ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Bunun için de yasaklarla dolu bir beslenme programı yerine tüm besin ögelerinden porsiyon ölçülerine dikkat ederek tüketmek gerekir.

Masala Çayı

“Masala çayı”nı duydunuz mu?

Masala çayı, esasında bir bitki veya çay türü değil; farklı baharatların, çayların ve sütün kullanılmasıyla hazırlanan ve Hindistan’a özgü olan bir içecektir.

 • Hint çayı anlamına da gelen bu içeceğin diğer adları Masala Chai ve Chai’dir.
 • Kısaca Hint usulü çay diyebileceğimiz masala çayı, Hindistan’da en popüler içecekler arasındadır ve özellikle batı ülkelerinde süt ve krema eklenerek tüketilmektedir.
 • Birçok kahve sektöründe bu çayın kremalı halini chai tea latte olarak bulabilirsiniz.
 • Masala çayının farklı olması, içerdiği baharatların ve sütün kullanılmasından kaynaklanmaktadır.
 • Masala çayında kullandığınız siyah çay antioksidan bakımından zengindir. Eğer masala çayını yeşil çay yaprakları ile hazırlarsanız, çayınız daha yüksek miktarda antioksidan içerir. Süt ile masala çayını kullandığınızda ise, vücuda kalsiyum takviyesi yapabilirsiniz. Aynı zamanda zencefil ve tarçın katarak, metabolizmayı hızlandıran bir etki yaratabilir ve diyet programlarınıza destek olabilirsiniz.

Masala çayı nasıl hazırlanır

Sağlık bakımından oldukça faydalı bir içecek olan masala çayı, içerisindeki baharatlar sayesinde vücudunuzun farklı bölgeleri için olumlu bir etkiye sahiptir. Fiziksel faydaların dışında ruh sağlığınız için de önemlidir ve ruhen rahatlık hissi verir. Masala çayının diğer faydaları şu şekildedir;

 • İçerdiği baharatlar sayesinde yorgunluğa iyi gelir, vücudu güçlendirir ve stresi azaltabilir.
 • Vücudu rahatlatan masala çayı, grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavi edilmesine katkı sağlayabilir.
 • Kolesterolü dengeler, sindirim sistemini rahatlatır ve kalp sağlığı için yararlı olabilir.
 • Depresyona karşı kullanılabilir.
 • Masala çayında bulunan baharatlar, kış aylarında ortaya çıkan hastalıklara karşı etkilidir.
 • Şeker ve süt kullanmadan hazırlanan masala çayının enerji değeri yoktur.
 • Vücudu canlandıran bu çay, karanfil ve zencefil gibi baharatlar sayesinde sindirim sistemini rahatlatır.
 • Özellikle mevsim aralarında yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmaktadır.
 • Uykuyu dağıtmaya yardımcı olur ve hazmı kolaylaştırır.
 • A, B, C ve B3 (PP) vitaminleriyle vücudu zenginleştirir. Beriberi hastalığı bulunan kişiler için faydalı bir çaydır.