migren nedir, migrene ne iyi gelir, migren tedavisi, migrende diyet

Botoks tedavisinin ilk uygulaması bile migren şiddetini azaltabiliyor!

Nöroloji uzmanları Doç. Dr. Pınar Yalınay Dikmen, Doç. Dr. Elif Ilgaz Aydınlar ve Prof. Dr. Ayşe Sağduyu Kocaman’ın botoks tedavisinin etkinliğini yansıtan araştırmaları, uluslararası saygın dergilerden Acta Neurologica Belgica’da yayınlandı. Acıbadem Maslak Hastanesi Migren Tedavi Merkezi‘nde gerçekleştirilen araştırma, botoks uygulaması yapılan kronik migren hastalarının %82.8’inde tedaviden etkin sonuç alındığını ortaya koydu. Yapılan araştırmaya göre; kronik migrende tek bir botoks uygulaması bile ağrının sıklığı ile şiddetini azaltabiliyor! Üstelik botoks uygulaması sayesinde hastalar aşırı ağrı kesici almaktan da kurtuluyor.

Migren, günlük yaşamı kısıtlayan ve hastayı karanlık bir odada yatmaya mecbur bırakabilen ciddi bir baş ağrısı tipi… Ataklar son 3 aylık süre içinde ayda 15 gün geliyorsa, bu tablo “kronik migren” olarak adlandırılıyor. Genellikle depresyon, kaygı bozuklukları ve uyku sorunlarının da eşlik ettiği kronik migren, tedavi edilmezse yaşam kalitesini önemli derecede bozan bir hastalık. Mevcut ilaç tedavileri ve yaşam alışkanlıklarında yapılan değişiklikler migren ataklarının sıklığı ile şiddetini azaltma konusunda etkili olsa da, kronik migren hastalarında bu yeterli olmuyor. Sürekli ağrı çeken kronik migren hastaları aşırı miktarda ağrı kesici kullanmanın riskleri ile şiddetli ağrının yol açtığı psikolojik sorunla yaşamak zorunda kalıyorlar. Yüreklere su serpen gelişme ise yapılan araştırmalar sonucunda Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’de 2010 yılında, Türkiye’de de 2011 yılında onaylanan “botoks” yönteminin kronik migrenin yarattığı olumsuz etkileri ortadan kaldırabilmesi. Üstelik tek bir botoks uygulaması bile kronik migren hastalarında migrenin yarattığı olumsuz etkileri azaltabiliyor.

Uluslararası önemli bir bilimsel dergide yer aldı

Botoks kronik migrenli hastalarda duysal sinir uçlarından salınarak ağrıyı başlatan kimyasal ileticileri bloke ederek etki gösteriyor. Bu kimyasal ileticilerin salınımının önlenmesi sonucunda, cilt altındaki sinir uçlarından santral sistemine ulaşan ağrı yolakları aktive olamıyor ve ağrı beyne ulaşmadan kontrol ediliyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Migren Tedavi Merkezi’nde görevli ve aynı zamanda Acıbadem Üniversitesi Nöroloji Ana Bilim Dalı’nda öğretim üyesi olan nöroloji uzmanları Doç. Dr. Pınar Yalınay Dikmen, Doç. Dr. Elif Ilgaz Aydınlar ve Prof. Dr. Ayşe Sağduyu Kocaman etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış olan botoks yöntemini 2012 yılından bu yana kronik migren hastalarına uyguluyorlar. Kendi hastalarının botoks tedavisiyle ilgili deneyimlerini araştıran uzmanların hazırladıkları bilimsel yayın, yayın kurulu tarafından kabul görerek uluslararası saygın bilimsel dergilerinden biri olan Acta Neurologica Belgica Dergisi’nde Temmuz ayında yayınlandı. A single-center retrospective study of onabotulinumtoxinA for treatment of 245 chronic migraine patients: survey results of a realworld experience adlı makalede, kronik migrende botoks tedavisinin ağrının şiddetini ve sıklığını belirgin düzeyde azalttığı ve hastaların %82.8’sinde tedaviden etkin sonuç alındığı belirtildi.

Aşırı ilaç kullanımını da önlüyor

Acıbadem Maslak Hastanesi Migren Tedavi Merkezi’nde yapılan bilimsel çalışmada, botoks tedavisi olan 245 hastada, uygulama öncesi migrenin yarattığı olumsuz etkilerin (işe gidememe, işteki performansın bozulması, ev işlerini yapamama, çocuklarla ilgilenememe, arkadaş ve aile toplantılarına katılamama) tek bir botoks tedavisi sonrası bile azaldığı ortaya kondu. Botoks tedavisinin hastaların sadece kronik migrenlerini değil, migrenin kronikleşmesinde rol oynayan aşırı ağrı kesici ilaç kullanımlarını önlemede de son derece etkin bir yöntem olduğu aynı çalışmada gösterildi. Ancak hastaların tedavilerine uzmanların önerdiği süre ve biçimde devam etmemeleri durumunda kronik migrenin etkin bir şekilde tedavi edilemeyeceği de çalışmada vurgulandı.

İlk bir yıl 3 ay aralıklarla yapılmalı

Araştırmayı yürüten nöroloji hekimlerinden Nöroloji Uzmanları Prof. Dr. Ayşe Sağduyu Kocaman, Doç. Dr. Pınar Yalınay Dikmen ve Doç. Dr. Elif Ilgaz Aydınlar botoks tedavisinin etkisinin geçici olması nedeniyle enjeksiyonların ilk bir yılda 3 ay aralıklarla yapıldığını, bir yıl sonrasında da enjeksiyon sürelerinin hasta özelinde planlandığını belirttiler. Ayrıca yaptıkları bilimsel çalışmada, botoks tedavisinin etkinliğinin yurt dışındaki meslektaşlarının deneyimleriyle benzer olduğunu gösterdiklerini söyleyerek,

Ekip olarak uzun yıllardır edindiğimiz tecrübeler ışığında, kronik migren hastalarımızda botoks tedavisinin etkinliğiyle ilgili çalışmamızın, yayın kurulu tarafından kabul görüp “Acta Neurologica Belgica” dergisinde yayınlanması bizim için gurur verici bir durum. Hastalarımızdan aldığımız geri dönüşlerle yapmış olduğumuz bu çalışmanın kronik migren nedeniyle günlük yaşam kaliteleri olumsuz etkilenen diğer hastalara da katkı sağlayacağı görüşündeyiz, dediler.

Medimagazin
https://www.medimagazin.com.tr/hekim/genel/tr-arastirma-botoks-tedavisinin-ilk-uygulamasi-bile-migren-siddetini-azaltabiliyor-2-12-78262.html
botoks, botoks, cilt dolgusu, en iyi botoks uzmanı, botoks diyeti (2)

“Botoks” hakkında bilinmesi gereken her şey!

Botoks, yüzünüzde bulunan kırışıkların azaltılmasında kullanılan ve yüzün hacim kazanmasının yanında yüze dolulukta sağlayan bir yöntemdir.

Botoks içeriğinin belirleyici maddesi, bir bakterinin meydana getirdiği zehirdir. Bu zehir, doğrudan bir biçimde değil; tıp camiası tarafından saf bir yapıya getirilerek zararsız bir şekilde kullanıma sunulmuştur. Bu yöntemin temel mekanizması, kasları kısmi olarak güçsüz hale getirmektir.

Botoks geçmişine bakıldığında, ilk olarak bir göz rahatsızlığı olan şaşılıkta kullanıldığı ortaya çıkar. Kozmetik dünyasına adım atması çok sonraları gerçekleşmiştir; ancak şu an çok yaygın bir kullanım alanına sahip olmakla birlikte birçok kişi tarafından tercih edilen güvenilir bir uygulama halini almıştır.

botoks, botoks, cilt dolgusu, en iyi botoks uzmanı, botoks diyeti

Botoks nedir ve nasıl yapılır?

Botoks tedavisi sadece kırışıklık durumunun azaltılmasıyla sınırlı olan bir uygulama değildir. Bununla birlikte şiddetli baş ağrılarına neden olan migren rahatsızlığında, istemsiz tik ve kasılma durumlarında, terleme durumunun fazlalaştığı kişilerde, ağızda meydana gelen fazla tükürük salgısının iyileştirilmesi aşaması gibi birçok konumda botoks yer alır. Bu işlemde kullanılan etken maddenin yapısı zehir ismini barındırdığı için birçok kişiyi kaygılandırır. Ölümcül durumun gerçekleşmesi için aynı gün içerisinde 28 adet botoks şişesinin kişiye enjekte edilmesiyle ancak bu mümkündür.

botoks, botoks, cilt dolgusu, en iyi botoks uzmanı, botoks diyeti

Botoksun kişiye sunduğu hizmetler nelerdir?

Yanlış bilinen bir mit olan gençleştirme işlemi, botoks tedavisinde söz konusu değildir. Bu işlem, sürekli tekrarlayan bir mekanizma içerisinde bulunan mimik kaslarının, bu hareketler sonrasında meydana gelmiş olan kırışıklıklarınızı azaltmada etkilidir. Bu kırışıklıklarınızda azalma olması demek dolaylı yollardan zinde ve genç bir görünüm demektir. Botoks konusunda bilinen bir başka yanlış bilgi ise bu işlemin yüz germe işlevi gösterdiği, dudaklara dolgunluk kazandırdığı veya yüzde bir gerginlik sağladığı düşüncesidir; botoks, bunlar için kullanılmaz.

botoks, botoks, cilt dolgusu, en iyi botoks uzmanı, botoks diyeti

Botoks hakkında bilinmesi gereken detaylar nelerdir?

Hastane koşullarında uygulanmasının zorunlu olmaması nedeniyle avantaj sağlar. Özel bir hijyenik mekan ya da özel bir alet gerektirmeksizin uygulanabilmektedir. Ayrıca işlemin gerçekleşmesi kısa sürer ve kolay güvenilir bir işlemdir. Bahsedilen bu kısa süre 5 dakikanızı ya da en fazla 10 dakikanızı almaktadır. Botoks işlemi sırasında minimal bir iğnenin kullanılması da ağrı eşiğinizi harekete geçirmez. Üstelik anestezi uygulanması da gerekli değildir. Sizinde isteğiniz doğrultusunda, cilt üzerine uygulanabilecek hisleri düşürücü özellikteki krem ve buz seçenekleri de mevcuttur. Bunlar ağrının zaten az hissedildiği işlemin daha da ağrısız gerçekleştirilmesinde kolaylaştırıcı etki gösterecektir.

botoks, botoks, cilt dolgusu, en iyi botoks uzmanı, botoks diyeti

Botoks işleminin kişiye sunduğu avantajlar nelerdir?

İşlemeniz gerçekleştikten sonra 3 veya 4 gün içerisinde etkisini göstermeye başlar. En geç etkinliğin hissedilmesi ise 4 ile 8 hafta arasındadır. Botoks tedavisinin bu etkinlik süresi 4 ile 6 ayı bulmaktadır. Hareketliliği az olan kas gruplarında ve bunun üzerine tekrar edilen botoks enjeksiyonları sonucunda bahsedilen bu etki 9 ayı görebilmektedir. Ancak bir noktada bilgilenmeniz de fayda vardır. Bu tedavinin etkinlik zamanı, bireyden bireye değişme gösterir. Her bir insan farklı sıklıkta yüz kaslarını kullanır; kimisi çok güler yanak çizgileri derinleşir; kimisi çok sinirli bir yapıdadır ve kaş bölgesi çizgileri bu doğrultu da şekillenir. Bu kasların aynı zamanda incelikleri ve boyutları da farklıdır. O nedenle botoks sonuçlarının da değişeceği bir geçektir ve yaptırmak isteyenlerin bu durumu göz ardı etmemesi gerekir.

botoks, botoks, cilt dolgusu, en iyi botoks uzmanı, botoks diyeti

Botoks için nelere dikkat edilmelidir?

Botoks işlemi gerçekleştirildikten sonra dikkat etmeniz gereken bazı durumlar mevcuttur. İşlemin ilk saatlerinde botoksun cilde fazla yaygınlaşmasını önlemek için bu gereklidir. Bu nedenle bu ilk sürede; uyumayın, uzanırken yan taraflara yatmayın, sizi zorlayacak derecede güç hareketler yapmayın, sıcak ortamlardan uzak durun. Bu bölgelerde rahatlatıcı etkisi için masaj yapmanız gerekli değildir. Uygulama tamamlandıktan sonra aynı şekilde yüz kaslarını yeniden kullanma şansınız mevcuttur. Eğer imkanınız dahilinde ise bu bölgelere soğuk jel uygulaması ile baskı gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede oluşabilecek olası morlukların önüne geçmiş olabilirsiniz.

botoks, botoks, cilt dolgusu, en iyi botoks uzmanı, botoks diyeti (2)

Botoks için neden bizi tercih etmelisiniz?

Botoks, güvenilir ve kısa bir uygulamaya sahiptir ancak bazı istisna durumlarında yapılmaması uygun görülür. Bu durumda olan kişiler arasında gebeler, bebeğine süt verenler ve sinirsel yani nörolojik bir hastalığı bulunanlara uygulanmasından; onların ve bebeklerinin ya da sinir sisteminin önemi açısından çekinilir. Bu nedenle, botoks tedavisi uygulanacak müşterilere özel bir önem ve dikkatle yaklaşılır; sağlıklı koşullar altında kişiye uygun hizmet sunulur.