Besvak, beslenme vakfı

II. BESVAK Prof. Dr. Ayşe Baysal Beslenme Günleri Kursu! (13-14 Ekim 2018)

TDD tarafından beslenme uzmanı (diyetisyen) duyurusudur.

Sevgili Meslektaşlarımız, II. BESVAK Prof. Dr. Ayşe Baysal Beslenme Günleri “Obezitede Yenilikler Kursu 13-14 Ekim 2018 tarihlerinde İstanbul’da InterContinental Otel – Taksim’de yapılacaktır. Kurs programında obezite ile ilgili son bilimsel bilgiler, araştırmalar, T.C. Sağlık Bakanlığı Obezite Mücadele Programı değerlendirmeleri ile eğitim modülleri temelinde pratik uygulamalara yer verilecektir.

Kurs kayıt için @besvak instagram hesabından detayları takip edebilirsiniz.

besvak, besvak nedir, besvak kurs, besvak başvuru

I. BESVAK Prof. Dr. Ayşe BAYSAL Beslenme Günleri (14-15 Ocak 2017)

14 – 15 Ocak 2017 tarihlerinde Ankara ilinde gerçekleştireceğimiz 1. BESVAK Prof. Dr. Ayşe BAYSAL Beslenme Günleri‘nde sizlerle birlikte olmayı ve mesleğimizin geleceğini beslemeyi çok isteriz.

İlk kurs programı

İlk kurs programımız, Vitamin ve Mineral Destekleri olarak belirlenmiştir ve bilimsel program içeriği en kısa zamanda duyurulacaktır.

Kayıt için…

Kayıt için, BESVAK hesap bilgilerine kayıt ücretini yatırıp, açıklama kısmına adınızı soyadınızı not ederek dekontunuzu pinar@repino.com.tr adresine iletmenizi önemle rica ederiz.

besvak, besvak nedir, besvak kurs, besvak başvuru

Etkinlik geliri

Etkinliğimizin tüm geliri, BESVAK Burs Fonu’na aktarılmaktadır. Şimdiden göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler.

Kimler katılabillir?

Grup Kabul durumu
Beslenme ve diyetetik lisans mezunu diyetisyenler EVET, Katılabilir.
Beslenme ve diyetetik lisans 3 ve 4. sınıf öğrenciler EVET, Katılabilir.
Beslenme ve diyetetik lisans; hazırlık, 1 ve 2. sınıf öğrenciler HAYIR, Katılamaz.
Diğer meslek grupları ]HAYIR, Katılamaz.
ayşe baysal beslenme

Beslenme ve diyetetiğin duayeni Ayşe Baysal vefat etti

Türkiye’de beslenme ve diyetetik alanının yapılanması ve gelişmesine, diyetisyenlerin akademik kadroların yetişmesine büyük emeği geçmiş olan Prof. Dr. Ayşe Baysal, 86 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Bir dönem ülkemizde mercimek tüketimine öncülük etmesi dolayısıyla kamuoyunda “Mercimek anne” olarak tanınan Prof. Dr. Ayşe Baysal’ın vefat haberi, Prof. Dr. Ayşe Baysal Beslenme Eğitimi ve Araştırma Vakfı (BESVAK) tarafından duyuruldu.

ayse-baysal-mehdi-eker-gidahatti

BESVAK açıkladı

Açıklamada, şöyle denildi:

Sevgili diyetisyen ve diyetisyen adayları, Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Emekli Öğretim Üyesi, ülkemizde Beslenme ve Diyetetik alanının yapılanması ve gelişmesi, diyetisyenlerin ve akademik kadroların yetişmesinde yoğun emek vermiş, Beslenme ve Diyetetik alanının öncüsü olan Değerli Hocamız Prof. Dr. AYŞE BAYSAL’ı kaybettiğimizi büyük bir üzüntü içinde bildirmekteyiz. Değerli Hocamız Prof. Dr. AYŞE BAYSAL için Pazartesi günü aşağıda belirtilen şekilde tören programı yapılacaktır. Prof. Dr. AYŞE BAYSAL Hocamıza Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına sabır diliyoruz.

ayse-baysal-ekmek-kampanya-gidahatti

Baysal’ın cenazesinin 15 Ağustos 2016 Pazartesi günü kaldırılacağı bildirilen açıklamaya göre, Ayşe Baysal için ilk olarak Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Merkez Kampüsü’ndeki M Salonu‘nda bir anma töreni yapılacak.

Bilkent Doğramacızade Ali Sami Paşa Camii’nde öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazından sonra Ayşe Baysal’ın cenazesi, Ankara’nın Gölbaşı ilçesi Taşpınar Köyü kabristanında (TED Koleji yanı) toprağa verilecek.

ayse-baysal-gorsel-gidahatti

Prof. Dr. Ayşe Baysal kimdir?

1930 yılında eskiden Konya-Ermenek, günümüzde Karaman Sarıveliler ilçesine baglı Uğurlu Köyü’nde doğan Ayşe Baysal, ilköğrenimini aynı köyde, ortaöğrenimini İvriz Köy Enstitüsü’nde 1950’de tamamladı. Yükseköğrenimini 1954’de Ankara Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’nda (Mesleki Eğitim Fakültesi) tamamladıktan sonra Trabzon Beşikdüzü İlköğretmen Okulu’nda meslek yaşamına başladı. Bir yıl sonra Tarım Bakanlığı tarafından oluşturulan Ev Ekonomisi Örgütü’ne katılarak 1957’ye kadar Manisa Tarım İl Müdürlüğü’nde çalıştı. Bir yıl ABD’de görgü ve bilgisini arttırdıktan sonra 1958-1960 yılları arasında İzmir Ev Ekonomisi Yetiştirme Merkezi’nde öğretmenlik yaptı.

Amerikan Ev Ekonomisi Derneği’nin bursunu kazanarak 1960 Eylül ayında ABD’ne giden Ayşe Baysal, Virginia Polytechnic Institute ve State Üniversitesi’nde bir yıl lisans tamamlayarak 1961’de lisans, 1962’de de Besin ve Beslenme dalında bilim uzmanlığı derecelerini aldı. Wisconsin Üniversitesi’nin bursu ile 1965’de Besin ve Beslenme dalında doktora derecesini aldı.

Yurda dönerek kısa bir süre Köy İşleri Bakanlığı Halk Eğitimi Genel Müdürlüğü’nde çalıştıktan sonra 1965 sonunda Sağlık Bakanlığı Hıfzısıhha Okulu’nda beslenme uzmanı olarak göreve başladı. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Hemşirelik Yüksekokulu ve Hemşire Koleji’nde ek görevle ders vermeye başladı. 1968’de Hacettepe, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanlığı’na atandı. 1970 yılında Doçent, 1976’da Profesör oldu.

1966 yılında öğretim görevlisi olarak başlayıp yönetici ve eğitimci olarak sürdürdüğü görevinden 1997 yılında emekli olan Ayşe Baysal, beslenme ve diyetetik alanındaki çalışmalara katkı vermeye devam etti. Çeşitli kamu ve özel kuruluşların düzenlediği seminer, konferans ve kongrelere konuşmacı olarak katılan, medya aracılığıyla halkın doğru beslenme konusunda bilinçlenmesine katkı sağlayan Baysal, Prof. Dr. Ayşe Baysal Beslenme Eğitimi ve Araştırma Vakfı (BESVAK) ile diyetisyen adaylarının eğitimine de destek veriyordu.

Sevgili hocamız Prof. Dr. Ayşe BAYSAL cenaze töreninde çiçek/çelenk gönderilmemesi,

Prof. Dr. Ayşe BAYSAL Beslenme Eğitimi ve Araştırma Vakfı’ na (BESVAK) bağış yapılması rica olunur.

IBAN: TR98 00015 0015 80072 9332 2642