öksürük, öksürüğe ne iyi gelir, öksürük nasıl geçer, öksürüğe faydalı gıdalar

Araştırma: Bal ve limonu kaynatarak içmek!

ABD’de bilim üzerine akademik çalışmalar yayınlayan American Chemical Society’nin (ACS) gerçekleştirdiği bir araştırma, öksürüğün tedavisinde kullanılan şurupların hastalığın iyileşmesine bir katkıda bulunmadığını ortaya koydu. Amerikalıların her yıl öksürük ilacına 4 milyar dolar harcadığını ifade eden uzmanlar, öksürük şuruplarının yerine bal ve limonu kaynatarak içmenin çok daha faydalı olduğunu vurguladı.

Uzmanlar, öksürük şuruplarının hastalığı tedavi ettiğine yönelik inanışın tamamen psikolojik olduğunu açıkladı. Yapılan klinik araştırmalara göre bu plasebo etkisine sahip. Ancak hastalığı iyileştirmekten ziyade daha iyi bir şekilde uyumanızı sağlıyorlar. Uzmanlar şurup yerine bal ve limonu kaynatarak içmek fakat bunu 1 yaşından küçük çocuklara vermemek gerektiğini kaydetti.

Bu dönemde bol sıvı tüketmek, bol buharlı bir duş almak ya da nemlendirici kullanmak ve boğaz tahrişini engellemek için de sert şeker kullanmak gerektiğine dikkat çektiler.

Medimagazin
https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-arastirma-bal-ve-limonu-kaynatarak-icmek-oksuruk-surubundan-daha-iyi-11-681-72487.html

Ek besinlere geçiş

Bebeklerin beslenmesinde ilk altı ay anne sütü bebeğin bütün gereksinimlerini karşılamaktadır.

bebek, pediatri

Bebeğin 0 – 6. aylarda beslenmesi

İlk altı aydan sonra anne sütü yetersiz kalmakta ve bebeğin ek besinlere başlatılması gerekmektedir. Anne sütü 6 – 12 ay arası bebeğin ihtiyacının yarısını karşılar, 12 aydan itibaren ise ihtiyacın sadece %30’unu karşılamaktadır.

Tamamlayıcı beslenmeye yoğurt, tarhana çorbası veya meyve ve sebze suları ile başlanabilir. 6 ile 8. Ay arasında kıvamı püre yapılmış veya iyice ezilmiş besinler verilmelidir. 9 ile 11. Ay arasında bebeğe doğranmış veya ezilmiş besinler verilebilir 12. Aydan itibaren kolay yenebilir besinleri bebeğimize verebiliriz. Bebeğimize 6. Ayda yoğurt, tarhana çorbası, meyve ve sebze suyu, pekmez ve yumurta sarısının 1/4’ü verilebilir.

bebek çocuk beslenemsi

Bebeğin 7. ayda beslenmesi

7. Aydan itibaren pirinç unu ile hazırlanmış muhallebi (şekersiz ve inek sütü olmadan), tavuk veya balık eti, sebze püre veya sebze çorbaları ve yumurta sarısının ½’si de verilmeye başlanabilir.

bebek beslenmesi, bebek beslenmesi diyeti, diyet bebek beslenmesi, bebek beslenmesinde neler kullanılmalı, bebek beslenmesi bilgiler

Bebeğin 8 – 12. aylarda beslenmesi

8. Aydan itibaren ise iyi ezilmiş ev yemekleri, tahıl ve kurubaklagil ezmeleri ,tam yumurta sarısı da bebeğin beslenmesine eklenir ve bebek 1 yaşına geldiğinde aile sofrasındaki yemekleri küçük parçalar halinde yiyebilir durumdadır.

bebek beslenmesi, bebek beslenmesi diyeti, diyet bebek beslenmesi, bebek beslenmesinde neler kullanılmalı, bebek beslenmesi bilgiler

Bebeğin 12 – 24. aylarda beslenmesi

Bebeğe 1 yaşından daha sonra inek sütü verilebilir. Bebeğimize 1 yaşına kadar bal da vermememiz gerekir. Bebeğimize hazırladığımız ek gıdalara tuz ilavesi yapmamalıyız ve hazır gıdalardan kaçınmamız gerekir.

Bebeğin 2 yaşına kadar bütün besinler ile tanıştırılması gerekir. Tamamlayıcı beslenmeye ilk çay kaşığı ölçüsü ile başlanması gerekir daha sonra miktarı ve çeşitliliği artırılmalıdır.

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Çisem Önel

karatay

Karatay gıda konusunda ahkam kesmesin

Karatay’ın daha önce:

Bal yemeyin ömrünüz kısalır, şimdi de Hurma yemeyin endüstriyeldir, sözüne Bingöl Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Bayram Yurt‘tan yanıt verdi, Ömrünüzün daha uzun olması için bal ve hurma tüketebilirsiniz, dedi.

Bingöl Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bayram Yurt, Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay‘ın

Bal, pekmez ve hurma yemeyin, açıklamasına tepki gösterdi.

Karatay’ın dikkat çeken açıklamalarına tepki gösteren Yrd. Doç. Dr. Bayram Yurt,

Son zamanlarda basında yer aldığı gibi Prof. Dr. Canan Karatay’ın daha önce bal ve pekmezden sonra şimdide hurmaya el attı. Hurma yenilmemesi konusunda Kocaeli kitap fuarında konuşmalarını, maalesef büyük bir üzüntü ile takip ettik, dedi.

Canan Karatay’ın Tıpçı olduğunu ama sürekli alanı olmayan gıdalar konusunda ahkam kestiğini ifade eden Yurt,

canan karatay diyeti, canan karatay kim, canan karatay diyet listesi, canan karatay kitapları

Daha önce söylediğim gibi bir kimse bir konuda eğer ahkam kesiyorsa onun ilgi alanına bakmak lazım. Canan Hoca sonuçta bir Tıpçı lütfen artık Gıdalar konusunda ahkam kesmesin. Yani günümüzde artık ziraatçılar, veterinerler, sağlıkçılar, gıdacılara karışmasın. Herkes kendi alanında konuşsun tabi ki, mülti-disiplener çalışmalar olabilir fakat Karatay’ın

Hurma yemeyin hurma endüstriyeldir, demesi gerçekten çok acı verici. Yani hurmanın neyi endüstriyeldir. Canan Hoca Medine bahçesinde hurmaları görmüş olsaydı böyle konuşmazdı, diye belirtti.

Yurt,

Canan Hoca konuşmasında Hz. Muhammed’in orucunu hurma ile açmadığını söyledi bu hurma konusunu araştırdım. Kendim ilahiyatçı değilim, ama ilahiyatçı hocalarıma sordum. Hurma ile ilgili o hadisi buldum, Tirmizi ve Ebu Davud’ta geçiyor. Hz. Peygamber hem hurma ile hem de zeytin ile orucunu açmıştır. Bunları söylerken, Canan Hoca’nın her dediği yanlıştır diye anlaşılmasın. Bazen öyle yanlışlar yapıyor ki, dediği doğrularının da pek hükmü kalmıyor. O yüzden herkes kendi alanıyla ilgili konuşsun. Kim söylemiş, kime söylemiş niçin söylemiş bunlara dikkat etmek gerekir, dedi.

canan karatay diyeti, canan karatay kim, canan karatay diyet listesi, canan karatay kitapları

Hurma içerdiği besin elementleri ile en önemli gıdalardandır

Hurmanın içerdiği besin elementleri ile en önemli gıda maddelerinden biri olduğunu ifade eden Yurt, içerdiği lif ve karbonhidrat içeriği ile şekeri dengeleme açısından çok önemli gıda maddelerinden birisi olduğunu belirterek, hem sahurda hem de iftarda çok rahatlıkla yenilebileceğini söyledi.

Baş ağrısı ve su dengesine de değinen Yurt,

Susuzluktan baş ağrısı olabiliyor. Oruç yaz mevsimine denk geldiği için iftar ile imsak arasında bolca su tüketmek gerekiyor. Buna dikkat ekmek lazım ve mümkün olduğunca da iftar ve sahuru abartmamak lazım. Sonuçta insanın en büyük problemi beslenme açısından hazımsızlıktır. Meşhur İbn-i Sina’nın bir sözünde, vücuda en büyük zarar yemek üzerine yemektir bunlara dikkat etmek gerekir, dedi.

Kaynak: Gıda Gündemi

bal diyet diyabet propolis, bal rengi, bal kabağı, bal köpüğü

Ham bal metabolizma hızını artırıyor!

Ham balda bulunan minerallerin, vitaminlerin ve enzimlerin metabolizmayı hızlandırdığının altını çizen Beslenme ve Diyet Uzmanı Emine Burun Güler, “Zayıflama diyeti denildiği zaman çoğumuzun aklına tatlı ve karbonhidrat olmayan katı diyetler gelir.

Doğruluk payı olmakla birlikte, tamamen doğru değildir. Ham balın içeriğindeki mineraller, B vitaminleri ve enzimler, metabolizmanın çalışması için son derece önemlidir. Özellikle sabah aç karna tüketilen 1 tatlı kaşığı ham bal, tarçın ve ılık su bağırsaklarımızın düzenli çalışmasını sağlarken, verdiği tokluk hissiyle, daha az yememizi sağlar, ifadelerini kullandı.

ishal

İshalin en hızlı tedavisi: “Beslenme”

Yüksek miktarda C vitamini ya da magnezyum içerikli besin tüketmek, içme suyunun kirli olması gibi birçok neden ishale neden olabiliyor.

barsak, bağırsak, sindirim, karın, kabızlık, kolon

Normal şartlarda hem gıda hem de sıvı tüketimi yapılmasından dolayı insan vücudunda yemek bol miktarda suyla karışır. Bu besinler kalın bağırsağa gitmeden önce çoğunlukla sıvı durumdadır. Kalın bağırsak normalde bu içeriğin suyunu emer ve katı hale getirir ancak ishal durumunda bu işlevini yerine getiremez. Bunun sonucunda da dışkı aşırı derecede sulu olur ve vücut su kaybetmeye başlar.

Alkol tüketiminin ardından ishal görülebilmektedir. Daha önce bahsettiğimiz gibi vücut dışkılanacak içeriğin katılaşması için suyunu emer. Ancak alkol su emme yeteneğini azaltır, hatta su salmalarına neden olabilir. Alkol kaynaklı ishalde alınan alkolün miktarı etkilidir. Aynı zamanda akşamdan kalma durumunun belirtilerinden biri de ishaldir.

mide fesadı, mide fesadı nedir, mide fesadı belirtileri, hangi gıdalar mide fesadı yapar, mide fesadını önleme, mide fesadına ne iyi gelir, mide fesatı

İshal nasıl tedavi edilir?

İshale yakalananlar, ishal nasıl geçer, sorusuna yanıt ararlar. İshal tedavisi sırasında vücudun kaybettiği suyu yeniden kazanmak önemlidir. İshalin her türlüsünde (dizanteri de dahil) en önemli unsur vücuttaki su oranının korunmasıdır. Ancak elektrolitle dengelenmeden bol su tüketilmesi elektrolit dengesizliğe neden olabilir. Bu su zehirlenmesi gibi ölümcül bir duruma yol açabilir.

Yine düzenli olarak sık ve küçük öğünlerle yemek yenmeli, vücuda besin takviye edilmelidir. Burada öğünleri yavaş tüketmek önemlidir.

iş yaşamında beslenme, işte diyet, ofis zayıflama

Havuç, pirinç lapası, elma, pirinç suyu, yoğurt, ayran, kahve, muz, zencefil çayı, patates çorbası, bal, elma sirkesi, böğürtlen, keçiboynuzu ve sade maden suyu gibi besinler tüketilmeli, yiyeceklerde yağ oranının düşük olmasına dikkat edilmelidir. İshal durumunda peynir, yağlı yiyecekler, lahana, diyet bisküviler, kepekli ekmek, çiğ sebzeler, çikolata ve kızartma tüketmemeniz gerekir. Dahası için beslenme ve diyet uzmanınıza danışınız.

canan karatay diyeti, canan karatay kim, canan karatay diyet listesi, canan karatay kitapları

Canan Karatay: “Morfinman gibi ekmek bağımlısısınız!”

Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Canan Karatay, ekmekten uzak durulması gerektiğini belirterek, “Morfinman gibi ekmek bağımlısısınız” dedi.

canan karatay diyeti, canan karatay kim, canan karatay diyet listesi, canan karatay kitapları

Samsun’un Tekkeköy İlçesinde TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi‘nde düzenlenen Kitap Fuar’ında okurları ile bir araya gelen Prof. Dr. Canan Karatay, düzenlediği söyleşi sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

canan karatay diyeti, canan karatay kim, canan karatay diyet listesi, canan karatay kitapları

Karatay: “Deli danalar gibi koşmanıza gerek yok!”

Ekmek, bal ve pekmezden uzak durulması gerektiğini söyleyen Karatay, şöyle dedi:

Bal, sıvı şekerdir. Aynı zamanda içinde yüzde 60 früktoz, yüzde 40 glikozdur. Bal da pekmez de sıvı şekerdir. Eğer kiloluysanız, tansiyon ya da kalp hastasıysanız bilin ki şekerinizi çok çabuk fırlatır ve vücudunuzu yağlandırır. Onun için bizi sürekli tok tutacak enerji verecek yiyecekleri tüketmemiz acıkmamızı önler. Sık yersek acıkırız. Ekmek, bal yersek acıkırız. O halde sağlıklı köy tereyağı, sağlıklı soğuk sıkım zeytinyağı yediğiniz zaman ya da yumurtayla beraber yendiği zaman sağladığı enerji kömür enerjisine benzer. Ama ekmek yediğiniz zaman sağladığı enerji saman alevinin verdiği enerjiye benzer. Çok çabuk söner ve çabuk acıkırsınız. Onun için ‘Ben doyamıyorum’ ya da ‘ben ekmek yemeden duramıyorum’ oluyorsunuz. Onu bilin ki beyninizde morfin reseptörlerini uyarmıştır o ekmeğin içinde ki lektid. Onun için morfinman gibi ekmek bağımlısısınız.

canan karatay diyeti, canan karatay kim, canan karatay diyet listesi, canan karatay kitapları

Şeker yemeyeceksiniz!

Ekmeği azaltıldığı takdirde bir çok hastalık riskinin azaldığını anlatan Prof. Dr. Karatay, un haline gelmiş ve işlenmiş bütün unlar kan şekeri olarak vücutta müdahale gördüğünü, karaciğerinizi yağlandırp ve hastalıkların ‘temelini’ attığını anlatırken şöyle dedi:

Siz sanmayın ki kepek ekmeği ayrı buğday ekmeği ayrı. Vücut bunları şeker olarak algılıyor. Bizim algılamamız önemli değil. Onun için bunlardan mümkün olduğunca uzak duracağız. Çünkü Türkiye’de en çok tükettiğimiz ve en çok hastalıkların olduğu artık biliniyor. Altında da çok aşırı tükettiğimiz ekmek, şeker ve gazlı içecekler olduğu biliniyor. Ekmeği azaltırsak sadece kanseri değil bütün hastalıklar kalp krizi de, şeker hastalığı da özellikle kanserde azalır. Pakete girmiş her yiyeceğin vücutta şeker ve trans yağını yükselttiği ve kanseri başlattığı biliniyor. Bütün gelişmiş ülkeler buna tedbir aldı. 2014’de İsveç Sağlık Bakanı halkına ‘artık yağ yemeyin demeyeceğim. Yağ faydalıdır. Şeker yemeyeceksiniz’ dedim diye önerilerde bulundu. Dünya Sağlık Örgütü’nün geçtiğimiz Ekim ayında bütün ülkelerde şekere karşı savaş açtı. Örnek olarak da kendi binalarına şekerli içecek ve gazlı içecek sokmuyor.

canan karatay diyeti, canan karatay kim, canan karatay diyet listesi, canan karatay kitapları

Başkan: “Birileri artık Karatay’a dur demeli!”

Giresunlu arıcılar, Prof. Dr. Canan Karatay’ın bal ile ilgili ‘bal eşittir şeker, eşittir zehir’ sözlerine tepki gösterdiler…

bal diyet diyabet propolis, bal rengi, bal kabağı, bal köpüğü

Giresun Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kubilay Elevli,

Birileri artık Canan Karatay’a dur demeli. Kesinlikle, ‘bal eşittir şeker, eşittir zehir’ demesi yanlış. Canan Karatay bu söyleminden, kitabındaki bal ile alakalı yazdığı yazılardan vazgeçmeli, dedi.

bal diyet diyabet propolis, bal rengi, bal kabağı, bal köpüğü

Karatay hakkında suç duyurusunda bulunacağız

Giresun Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kubilay Elevli, Karatay hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Balın zehir ile eşit gösterilmesinde arıcıların oldukça rahatsız olduğunu dile getiren Elevli,

Kendi kitaplarında yazdığı anlamsızca şeyler haricinde kanal kanal gezip spikerlerin “Peki, bal da mı yemeyeceğiz” sorusuna, “Kesinlikle, bal eşittir şeker, eşittir zehir” demesi kesinlikle yanlış. Canan Karatay bu söyleminden, kitabındaki bal ile alakalı yazdığı yazılardan vazgeçmeli, diye konuştu.

bal diyet diyabet propolis, bal rengi, bal kabağı, bal köpüğü

Eğer bal yeseydin…

Elevli, Prof. Karatay’ın telefon dolandırıcıları tarafından dolandırıldığını da hatırlatarak,

Eğer bal yeseydin dolandırılmazdın. Avrupa bugün Türkiye üretiminin üç katı balı, 284.000 ton balı ithal ediyor. Sağlıklı nesiller yetiştirmek için. Avrupa’da çeşitli dünyanın gelişmiş ülkelerinde bal bal artık reçete olarak sağlıkta kullanılıyor. Sayın Karatay bu söyleminizden vazgeçin, çünkü bal şifadır, diye konuştu.