klima kadar serin öneriler

Klima kadar serin 10 öneri!

Memorial Ankara Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Funda Uysal Tan, sıcak havalarda sağlıklı uyku için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

 1. Sağlıklı bir uyku için ortamın serin olması önemlidir. Çok güneş alan bir mekanda uyunacak ise gün içinde perdeler kapalı olmalıdır.
 2. Yatmadan önce ortam mutlaka havalandırılmalıdır.
 3. Sıcağa karşı yüksek oranda hassasiyeti olan kişiler klima ve vantilatörün serinletici etkisinden faydalanabilirler ancak uyurken klimanın da uyku modunda olması, doğrudan bu havaya maruz kalınmaması önemlidir.
 4. Vücudu tam destekleyen ergonomik yataklarda yatılması gerekir.
 5. Çarşaf, yastık kılıfı ve pikelerin pamuklu kumaşlardan seçilmesi önemlidir. Sentetik takımlar terlemeyi artıracağı için önerilmemektedir.
 6. Akşam yemeklerinde ağır, yağlı, acılı ve baharatlı yemekler tercih edilmemeli, hafif gıdalar seçilmelidir. Yatmadan 3 – 4 saat önce yeme içme sonlandırılmalı, gece atıştırmalarından uzak durulmalıdır.
 7. Akşam saatlerinde ağır egzersizden kaçınılmalıdır.
 8. Daha sık tuvalete kalkma ihtiyacı uykuyu bölecektir. Sıvı tüketimine çok dikkat edilmelidir.
 9. Çayda bulunan teofilin maddesi uyku bozukluklarına yol açabilmekte, kahve de kafein içeriği ile uykunun kaçmasına neden olabilmektedir. Dolayısı ile çay, kahve, alkol ve sigara kullanımı da uyku kalitesini bozması nedeniyle önerilmemektedir
 10. Elektronik cihazların yatılacak ortamdan uzak tutulması gerekir. Odada kesinlikle televizyon olmamalı, cep telefonları yatağın başucunda bulundurulmamalı, mümkünse gece kapatılmalıdır.
Medi Magazin
https://www.medimagazin.com.tr/medilife/genel/tr-sicak-hava-uyutmuyor-diyenlere-10-oneri-10-81-74417.html
alkol ve kanser, alkol bağımlılığı, sigara ve alkol

Zaten az içiyorum diyenlere: “7 tür kansere yol açıyor”

Yapılan son bir araştırma, alkolün yedi çeşit kansere yol açtığını ve az ya da ortalama seviyelerde alkol tüketen kişilerin de kanser riski altında olduğunu ortaya çıkardı.

İngiliz The Guardian Gazetesi‘nde yer alan bir habere göre, bilim dergisi Addiction‘da Jennie Connor imzasıyla yayınlanan bir çalışma alkol ve kanser arasında basit bir bağlantıdan veya istatistiksel bir ilişkiden çok daha fazlasının olduğunu ortaya çıkardı.

Addiction dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, düşük veya ortalama seviyelerde tüketilen alkol bile:

 • gırtlak,
 • ağız,
 • yemek borusu,
 • karaciğer,
 • kolon,
 • rektum ve
 • meme kanserlerine yol açabiliyor.

Yeni Zelanda’nın Otaga Üniversitesi Önleyici ve Sosyal Tıp Bölümü‘nden Jennie Connor, bu araştırmayla birlikte:

Alkol tüketiminin kansere doğrudan sebep olduğunu kesin olarak söylemek için artık yeterli kanıtın olduğunu ifade etti. Connor ayrıca alkolün cilt, prostat ve pankreas kanserine de sebep olabileceğine yönelik giderek artan kanıtların olduğunu belirtti.

Kanser riskinin alkol tüketim miktarıyla orantılı olarak arttığını belirten Connor, az veya ortalama miktarlarda alkol tüketen kişilerin de risk altında olduğuna dikkat çekti. Connor’ın araştırması hem içki, hem sigara kullanan kişilerin ise çok daha büyük bir risk altında olduğunu gösteriyor.

Cumhuriyet Gazetesi