akupunktur tedavisi nasıl yapılır (1)

Acil servislere akupunktur!

Avustralya’da yapılan bir çalışmaya göre, acil servislere ağrı nedeni ile başvuran hastaların tedavisinde akupunktur kullanılmasının etkili bir yöntem olabileceği gösterildi.

Royal Melbourne Teknoloji Enstitüsü’nden Prof Dr. Marc Cohen tarafından yürütülen bir çalışmaya göre, akupunkturun acil servise ağrı nedeni ile başvuran hastaların ağrılarının hafifletilmesinde alternatif bir tedavi olabileceği gösterildi.

Acil servislere en sık başvuru sebeplerinden biri: “Ağrı”

Dailymail’de yer alan habere göre, acil servislere en sık başvuru nedenlerinden biri ağrı olarak gösteriliyor. Çoğunlukla da migren, bel ve ayak bileği ağrısı çeken hastalar acile başvurabiliyor.

Akupunkturun ağrı nedeni ile acile başvuru yapan kişilerin tedavisinde nadiren kullanıldığı bilgisini veren, Cohen,

Acil serviste çalışan tabip ve hemşireler hastaları tedavi ederken birçok yönteme ihtiyaç duyar ve uzun süre kullanımında risk taşıyan morfin türevi ilaçlar kullanırlar. Bizim çalışmamız gösterdi ki; acil servislere ağrı nedeni ile başvuran, özellikle de ağrı kesici ilaç kullanamayan kişiler için, akupunktur alternatif bir tedavi, açıklamasında bulundu.

Cohen ve ekibi tarafından yapılan ve sonuçları Medical Journal of Australia’da yayımlanan çalışmada; iki sene boyunca, akut bel ağrısı, migren ya da ayak bileği burkulması ile acil servislere başvuran 528 hasta incelendi.

Ağrı düzeylerini 10 puanlık bir ölçekte en az 4 olarak belirleyen hastalar;

 • tek başına akupunktur,
 • akupunktur ve ilaç tedavileri veya
 • tek başına ilaç tedavisi olmak üzere üç tedavi yönteminden birini aldı.

Tedaviden bir saat sonra, her üç gruptaki hastaların %40’ından azında herhangi bir ağrı azalması görülmezken yüzde 80’den fazlasının ağrı derecesi 4 olmaya devam etti.

Ancak 48 saat sonra, büyük çoğunluğu akupunktur tedavisi gören hastaların %82,8’i tekrardan akupunktur tedavisi almak isteyeceklerini belirtti.

İlaç ve akupunktur tedavisi alan hastaların %80,8’i, sadece ilaç tedavisi alanların ise %78,2’si tedavilerinden memnun kaldı.

Acil servislerde akupunktur tedavisi için çalışmalar artırılmalı

Prof.Dr.Cohen,

Avustralya’da bazı acil servislerde bu konuda eğitimli personel mevcut ve akupunkturu öneriyor ancak acil servislerde ağrı yönetimini iyileştirmenin yolları ve bunun içinde akupunkturun potansiyel rolü konusunda daha ileri çalışmalar gerekiyor, dedi.

Cohen’e göre, akupunktur tedavisinde alınan yanıtlar, tedavinin acil servislere dahil edilmesi için çalışmalar ve ilgili personelin eğitimi ile ilgili süreçlerin detaylı ele alınması gerekiyor.

medimagazin.com.tr/hekim/genel/tr-akupunktur-acil-servislerde-kullanilabilir-2-12-74272.html
akupunktur tedavisi nasıl yapılır (1)

Akupunktur hakkında merak edilenler…

Akupunktur terimi Çince’de CHEN-CHIU olarak ifade edilir. Batıda ise  Akupunktur kelimesi kullanılır. Akupunktur kelimesi Latince kökenli bir kelime olup, Acus iğne ve Punktura batırma veya delme anlamına gelmektedir. Vücutta bulunan akupunktur noktalarına iğne kullanarak uyarılar vererek tedavi etme şeklidir. Akupunktur hiperaktif sistemleri  sedatize ederek,  hipoaktif sistemleri uyararak altta yatan fonksiyonel bozukluğu giderir. 

Akupunktur felsefesine göre, insan vücudunda 12 çift ve 2 tek meridyen vardır. Toplam 14 meridyen vardır. Bu meridyenlerin üzerinde yaklaşık 360 adet nokta bulunur. Akupunktur tedavisi uygulanırken bu noktalar kullanılmaktadır. Kullanılacak olan noktaların hangi noktalar olacağı ve kaç adet iğne kullanılacağı yapılan akupunktur muayenesi sonucunda akupunkturist tarafından belirlenir ve kullanılan noktalar 5 ile 10 arasında olabilmektedir. Buradaki önemli nokta tedavinin kişiye özgü olmasıdır. Yani aynı hastalıkta dahi kişiler arasında nokta farklılıkları olabilmektedir. Akupunktur iğneleri ise tek kullanımlık steril iğnelerdir. Her seansda yeniden kutusunda açılacak olan yeni iğneler kullanılmaktadır. Bu anlatılanlar daha çok klasik çin vücut akupunkturundaki uyguladığımız kurallardır.

akupunktur tedavisi nasıl yapılır (1)

Kulak akupunkturu

Kulak akupunkturunda ise kulakdaki noktaların ve kulağın anatomik yapısına uygun yine tek kullanımlık kulak iğneleri kullanılır. Ayrıca kulak akupunkturunda Agiskop DT denilen cihazla kulaktaki noktaların deteksiyonu ile hastalıklı organ yada sistemle ilgili teşhise yönelik uygulanan bir metod da mevcuttur. Bu işlem esnasında herhangi bir ağrı yada rahatsızlık oluşmaz. Yaklaşık 10-15 dakikalık bir uygulama ile rahatsızlığın nereden kaynaklandığına yönelik ve de tedavinin hangi noktalar üzerinden gidileceğine dair sonuçlar alınarak tedavi planı oluşturulur.

Son yıllardaki tıp alanındaki gelişmelerden akupunktur tedaviside nasibini almıştır ve iğneler ile yapılan tedavilerin yanında akupunktur noktasına özel cihazlar yardımıyla elektrik akımı verilerek elektro akupunktur ve noktaya lazer ışını vererek lazer akupunktur ile de tedaviler yapılmaktadır. Ayrıca yine klasik çin akupunkturunun içinde olan bir uygulama olan noktaya ısı verilerek Moksibustiyo denilen bir yöntemle de akupunktur tedavisi uygulanabilmektedir.

Diyet

Akupunkturistlerin diyet verme ya da yazma yetkileri yoktur. Lütfen diyet yazan akupunkturistleri Sağlık Bakanlığı’na şikayet ediniz. Diyet önerme ve besleme tedavisi yalnızca sağlık bilimleri beslenme ve diyetetik lisansiyeri diyetisyenlerin görevidir.

akupunktur

Akupunktur ile zayıflanır mı?

Dünyanın hiçbir yerinde karşılaşmayacağınız bir durumdur ama Türkiye’de maalesef akupunktur zayıflama ile özdeşleşmiştir.

Sokaktaki insanı çevirip akupunkturun ne işe yaradığını sorsanız her 10 kişiden 8’i akupunkturun yalnızca zayıflamada kullanıldığını söyleyecektir.

Zayıflamak isteyen hasta sayısı yüksek olduğu için akupunktur ile zayıflama özdeşleştirilmiştir

Akupunktur uzmanlarının hasta bulmadaki kolaylıklar dolayısıyla bu uygulamayı uzun yıllar obezite ile eşleştirmiş olmaları mevcut yanlış kanaatin yerleşmesinin en temel sebebini teşkil ediyor şüphesiz. Oysa obezite akupunktur uygulama sebeplerinden yalnızca birini oluşturmaktadır ve sağlıklı beslenme ve kilo verme beslenme ve diyetetik lisansiyeri diyetisyelerin görevidir.

Obezite tedavisinde: “Akupunktur ve diyet”

Zayıflamaya yardmcı olmasının haricinde

 • başta bel, boyun ve baş ağrıları olmak üzere,
 • onkolojik hastaların katlanılmaz ağrıları da dahil bir çok ağrılı hastalıkta,
 • migrende,
 • bel ve boyun fıtıklarında,
 • menstruasyon ağrılarında,
 • sınav kaygılarında,
 • çocukların gece altını ıslatmalarında ve
 • daha bir çok hastalıkta akupunktur başarıyla uygulanmaktadır. Peki akupunkturun Obezite tedavisindeki yeri nedir? Nerede durmak gereklidir? Ve en kritik soru: Neden diğer uzmanlar değil de akupunkturistlerin obezite hastasını tedavi etmeleri daha doğrudur?

Akupunktur uzmanı hastasını önce tanır sonra tedavi eder sonra da takip eder

 • akupunktur, obez bireyin moralini yüksek tutabilir,
 • akupunktur atıştırma alışkanlığını engelleyebilir,
 • akupunktur, iştahı keserebilir,

Diyetisyen Gülay Sezgin: “Akupunktur” ve beslenme ilişkisini anlattı

 • akupunktur; sıvı kullanımını artırabilir,
 • akupunktur uykuyu düzene sokabilir,
 • akupunktur, diyet programlarının çok önemli bir parçası olan egzersize uyumu sağlayabilir,
 • akupunktur; uzun sürecek tedavilerde yan etki ihtimalini ortadan kaldırabilir.

Akupunktur her yaş grubuna uygulanabilir

Özellikle çocuklar ve yaşlılarda görülen obezitenin tedavisi modern tıp için çok zordur. Gerek ilaçların yan etkileri, gerek belli yaşlarda bu ilaçların kullanılamaması, gerekse de özellikle yaşlılarda eşlik eden diğer hastalıkların istenilen tedavi şemasını oluşturmayı engellemesi akupunkturun önemini daha da arttırmaktadır. Akupunktur özellikle çocuk obezitesinde son yılların kurtarıcı tedavisi olarak kabul görmektedir. Çocuklarda Obezite ciddi bir yükseliş göstermekte ve gittikçe tehlikeli boyutlara varmaktadır. Akupunktur bu grup obezlerde başarıyla uygulanmakta ve hiçbir yan etki göstermemektedir.

Sağlıklı beslenme ve kilo verme beslenme ve diyetetik lisansiyeri diyetisyelerin görevidir. Akupunktur yapan kişilerin diyet hazırlama ve beslenme tedavisi uygulama yetkileri yoktur.

akupunktur diyeti

Obezite tedavisinde: “Akupunktur ve diyet”

Obezite tedavisi öncelikle hastanın medikal açıdan değerlendirildiği ve ayrıntılı şekilde anamnezinin alındığı; akabinde detaylı bir fizik muayene sonrası gerekli görülen tıbbi tahlillerin ve özellikle de biyokimyasal değerlerin istendiği bir sürecin ardından başlanması gereklidir.

Beslenme konusu doğumumuzdan ölümümüze kadar yapmamız gereken ve bizi hayatta tutan çok önemli bir süreçtir. Akupunktur ve beslenme tedavisinin bu süreçteki yeri ise beslenme değişikliklerine hastanın adaptasyonunun sağlanması ve beslenme konusundaki detaylı bilgilendirilmenin olmasıdır.

Tokluk hissi oluşturulma çabası beslenme konusununda bizi güdüleyen bir dürtü olsa da sadece bu dürtünün tatminin sağlanması doğru beslendiğimiz anlamına gelmez. Özellikle sanayinin besin üretimine girdiği çağımızda özellikle işlenmiş besin üretiminin oluşması ve her geçen gün artması ve bu tarz besin ürünlerinin soframıza ve menülerimize girmesi sağlıklı beslenme konusunda bir bilincin oluşması gerekliliğinin açık şekilde ortaya koymaktadır. Peki biz bu besin ortamında ne yapmalıyız ve de nasıl beslenmeliyiz? Sağlıklı kilo kontrolü için akupunktur tedavisi alan hastanın beslenme tedavisi nasıl olmalıdır? Bu konu çok tartışılan bir konudur.

Beslenme tedavisinin bilimsel verilerine dayanılarak yapılan bir akupunktur tedavisi tek başına uygulanan beslenme tedavisine göre başarıyı artırır

Diyet konusunda sadece beslenme tedavisi ile tedaviye uyum sağlayamayan hastalarda beslenme tedavisine akupunktur tedavisi de eklenebilir. Akupunktur bu tedavi sürecinde yalnızca açlık hissinin azaltılmasında değil hastanın obezite sorununa neden olan ya da obezite sonucu oluşan bir çok tıbbi sorunun da çözümüne yardımcı olacaktır.

Önemli olan burada beslenme davranışında değiştirildiği bir süreci hastaya edindirmektir. Özellikle akupunktur ile alınan çok düşük enerji değerli diyet listesinin doğru bir tedavi yaklaşımı olmadığı bir gerçektir.

Akupunktur ile birlikte diyetisyen birlikteliği ya da bu konuda kendini yetiştirmiş bir hekimin desteği gerekli

Her hastalığın tedavisinde olduğu gibi obezite tedavisinde de bilimsel yaklaşım ve kişinin öznelliğine göre elimizdeki tedavi olanaklarının kullanımı zorunludur.

Diyetisyen Gülay Sezgin: “Akupunktur” ve beslenme ilişkisini anlattı