internette yazı yazmak, yazar diyetisyen, yazar ol, yazı yaz, bedava yazı yaz, internetten yazı yazarak para kazan, diyet yazıları yaz, diyet time, diyetisyen dünyası, genç diyetisyenler, gıda yazıları, herbalife

Sıralama belli oldu! İnternet bağımlılığında Türkiye kaçıncı sırada?

Dünyada internet kullanımının artmasıyla beraber internete bağımlı nüfus da her geçen gün artıyor. İnternete en bağımlı 15 ülke belli olurken, liderliği ABD göğüsledi. Türkiye ise ilk 15 ülke içerisinde yer almadı.

Medya takibinin öncü kurumlarından Ajans Press, dünyadaki internet bağımlılığı üzerine gerçekleştirilen araştırmayı inceledi. Ajans Press’in, WalueWalk verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, dünyanın internete en bağımlı ülkesinin ABD olduğu görüldü.

İşte İnternet bağımlılığında ülkeler sıralaması

 1. ABD,
 2. Brezilya,
 3. Makao,
 4. Rusya,
 5. Birleşik Arap Emirlikleri,
 6. Bahreyn,
 7. Hong Kong,
 8. Suudi Arabistan,
 9. Birleşik Krallık,
 10. Güney Kore,
 11. Lüksemburg,
 12. Almanya,
 13. Avusturya,
 14. Japonya,
 15. Danimarka

Türkiye bu listede yer almazken, TÜİK’in en son yayımladığı raporda ise Türkiye’deki kişilerin %72,9’unun internet kullanıcısı olduğu saptandı. Türkiye bu oranla internete bağımlı ülke olarak nitelendiriliyor.

ITS Medya ve Ajans Press‘in gerçekleştirdiği medya incelemesinde konuyla ilgili yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. Gerçekleştirilen yazılı basın incelemesinde, internet başlığı altında, 2018 yılında 196.116 haberin yansıma bulduğu tespit edildi. 2019 yılındaki haber adetleri incelendiğinde ise, internetin 42.151 haber yansıması ile konuşulduğu görüldü. İnternet ile ilgili medyaya yansıyan haberler içeriklerine göre analiz edildiğinde, internetin en çok sosyal medya mecraları ve yılbaşında kalkan adil kullanım kotası haberleri ile konuşulduğu tespit edildi.

Medimagazin
https://www.medimagazin.com.tr/var/www/html/mbeta/guncel/genel/tr-kuresel-arastirma-internet-bagimliliginda-turkiye-15-ulke-11-681-81170.html
fast food, hamburger, hızlı hazır besin, kfc, mc donalds, burger king

Türkiye’de de şubeleri olan fast food zinciri 500’den fazla kişiyi zehirledi!

Türkiye’de de şubesi olan fast food şirketinin, ABD genelinde en az 500 müşteriyi zehirlediği ortaya çıktı.

Ağustos ayında Türkiye’de de şubesi olan zincirden salata satın alanların zehirlendiğine dair şikayetler artınca ABD’li yetkililer bir soruşturma başlattı. 15 eyalette 500’den fazla müşterinin ishal, mide bulantısı ve yüksek ateş gibi semptomlar gösterdiğini açıklayan yetkililer, araştırma sonucunda hazırlanan raporu kamuoyuna duyurdu. ABD Salgın Hastalıklarla Mücadele Merkezi tarafından yapılan açıklamada,

507 vaka incelendi ve bu lokanta zincirinden salata yiyen kişilerin zehirlendiğini doğrulandı. Bu zehirlenmenin sebebi hala araştırılıyor ama bazı ürünlerde insan dışkısına benzeyen bir yapının olduğu tespit edildi,  ifadesi kullanıldı.

Fast food zincirinin sözcüsü,

Sağlık bizim için her şeyden önce gelir. Biz de bu uyarılarla bazı değişiklikler yaptık ve sorunun kaynağını bulmaya çalışıyoruz. Resmi makamlarla iletişim halindeyiz, açıklamasını yaptı.

Gıda Gündemi
http://www.gidagundemi.com/gida-gundemi/dunya/fast-food-zinciri-zehirledi-h17809.html
hıv, HIV, AIDS Beslenme diyet test

Yeni üretilen HIV aşısı ümit vadediyor!

Üretilen yeni bir HIV aşısının, dünya çapında insanları virüsten koruma kapasitesine sahip ve ümit verici olduğu açıklandı.

Virüsün çeşitli türlerine karşı bağışıklığı hedefleyen ve 393 kişi üzerinde yapılan testlerde HIV’e karşı bağışıklık sistemi yanıtı geliştiren aşıyla ilgili ayrıntılı bilgi Lancet dergisinde yayımlandı.

Mozaik aşının farklı kombinasyonlarının, yaşları 18-50 olan sağlıklı kişiler üzerinde denendiği, ABD, Ruanda, Uganda, Güney Afrika ve Tayland‘tan gönüllü katılımcıların 48 haftalık sürede 4 kez aşılandığı belirtildi.

Deneylerde tüm aşı kombinasyonlarının, HIV’e karşı bağışıklık sistemi yanıtı geliştirdiği ve güvenli olduğu tespit edildi.

37 milyon HIV taşıyıcısı

Aşının ayrıca bazı maymunları HIV’e benzeyen bir virüsten koruduğu görüldü. Bilim insanları, bundan sonraki aşamada aşının geliştirdiği bağışıklık yanıtının, insanlarda HIV enfeksiyonunu önleyip önleyemeyeceğini araştıracak.

Dünyada yaklaşık 37 milyon kişinin AIDS hastalığına yol açan HIV taşıyıcısı olduğu, her yıl 1.8 milyon yeni vakanın ortaya çıktığı belirtiliyor.

HIV enfeksiyonunu önlemede Prep ilacının etkili olduğu ifade ediliyor ancak ilacın aşının aksine virüsün tutunmasını önlemek için düzenli aralıklarla alınması gerekiyor.

Medi Magazin
https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-yeni-uretilen-hIv-asisi-umit-vadediyor-11-681-77676.html
fastfood berna eryılmaz

Fastfood bağımlısı olabilirsiniz!

Son yıllarda fastfood, şekerli gıdalar, abur cuburlar ve paketli ürünler giderek çeşitlenmekte ve tüketimi artmaktadır.

fast food, hamburger, hızlı hazır besin, kfc, mc donalds, burger king

Besin sanayinin gelişmesiyle birlikte bu besinlere ulaşım kolaylığı sağlanmakta ve alım gücü artmaktadır. Bu faktörlere bağlı olarak bu besinlerin tüketimi yaygınlaşmıştır. Tüketimin artmasının en önemli ana sebebi bu besinlerin insan vücudunda fizyolojik ve psikolojik bağımlılık yapmasıdır.

gıda taklit hile tağşiş yapan firmalar, gıda tarım bakanlığı

ABD’deki Maryland Ulusal Enstitüsü direktörlerinden Dr. Nora Volkow‘a göre; şekerli gıdalar ve fast food ürünlere karşı koyamamanın sebebi, bu ürünlerin bağımlılık yaratarak, mideden gelen kimyasal sinyaller ve beyindeki zevk merkezi arasındaki dengeyi bozmasıdır.

fast food, hamburger, hızlı hazır besin, kfc, mc donalds, burger king

Fast food ve şekerli gıdalar kişilerde bağımlılık yaratarak tüketmedikleri takdirde yoksunluk duygusu oluşturmakta, sosyal yaşamlarını etkilemekte ve sağlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durumun farkında olan veya olmayan birçok kişi toplumda mevcuttur. Toplumdaki kişilerin sağlık problemleri sebebiyle veya farklı sebeplerden dolayı fastfood ve şekerli gıdaları tüketmeme kararı almalarına rağmen bırakamadıklarını ve tüketmeye devam ettiğini biliyoruz. Ancak bu durumda bile bunun bir bağımlılık olduğunun farkında ve bilincinde değiller.

diyetisyen, beslenme uzmanı, beslenme ve diyet uzmanı, beslenme ve diyetetik, gerçek diyetisyenler sitesi

Fastfood ve şekerli gıda bağımlılığı çocuk yaşlarda başladığından, çocukların gelecek nesilleri oluşturacaklarını düşündüğümüzde toplum sağlığını temelden olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeple çocukların damak zevklerinin ve alışkanlıklarının geliştiği küçük yaşlarda bu besinlerin tüketimi önlenmeli. Yetişkin bireyler ise fastfood ve şekerli gıda tüketimi alışkanlığından kurtulmak için tüketim sıklığını yavaş yavaş azaltarak en aza indirgemeli ve nihayetinde beslenme düzeninden çıkarmalıdır.

Zarar veren bağımlılıklardan kurtulmak dileğiyle, sağlıklı günler…

Gerçek Diyetisyenler Sitesi Uzman Yazarı - Diyetisyen Berna Eryılmaz

 

Ağrı kesici yazmayan tabip öldürüldü!

Amerika Birleşik Devletleri İndiana Eyaleti’nde yerel bir doktor, kronik ağrı için ağrı kesici opioid ilaç yazmayınca hastasının eşi tarafından silahla kafasına sıkılarak öldürüldü. NYdailynews’de verilen habere göre, iki saat öncesinde hasta Petra Jarvis’e kronik ağrıları için opioid ilaç yazmayı reddeden Dr. Todd Graham, hastane parkında hastasının eşi Michael Jarvis ile karşılaştı.

İki defa başından ateş etti

Yetkililer, Michael Jarvis adlı silahlı kişinin Saint Joseph Tıp Merkezi’ne giderek hastane parkında doktor Todd Graham’dan yeniden ağrı kesici opioid ilaç yazmasını istediğini ve Dr. Graham reddedince tartışmaya başladıklarını söyledi. Jarvis’in tartışma seslerine gelen iki şahidi tehdit ederek geri yolladığını aktaran yetkililer, şahitler ayrılır ayrılmaz silahını çıkararak Dr. Graham’a başından iki el ateş ettiğini ifade etti.

Saldırgan da kafasına iki el ederek intihar etti

Saint Joseph Bölge Savcısı Ken Cotter, fail Jarvis’in olay yerinden uzaklaşarak bir arkadaşının evine gittiğini ve bir süre ortalıkta olmayacağını söylediğini kaydetti. Jarvis‘in birkaç saat sonra evine giden polisler tarafından ölü bulunduğunu aktaran Cotter, kafasına iki el ateş ederek intihar ettiğini ama fail eşi Petra’nın olan bitenlerden hiçbir haberi olmadığını aktardı.

Opioid analjezik vermedi, bedelini hayatıyla ödedi

Savcı Cotter, “Dr. Graham kronik ağrılar için bağımlılık yapan opioid ilaçları yazmanın gerekli olmadığını düşünüyordu. Hiçbir hatası yoktu, hata onu öldürmeyi seçen kişide aranmalı. Bu opioid ilaç bağımlılığı üzerine bir problem değildir. Dr. Graham bizim doktorlardan yapmasını istediğimiz şeyi yaptı. Opiodler gerekli olmadıkça reçelendirilmemeli. Dr. Graham bu seçimi yaptı ama bedelini hayatıyla ödedi.” ifadelerine yer verdi.

Dr. Graham’ın meslektaşı ve işyerinden arkadaşı Dr. AJ Mencia şunları söyledi:

Dr. Graham’ın heyecan verici bir kişiliği vardı. Onun hakkında yaptığımız bir şakayı söyleyebilirim: Todd Graham cennetteki en iyi giyinmiş adam olacak.” açıklamalarında bulundu. Graham geride bir eş ve üç çocuk bıraktı.

Medimagazin
https://www.medimagazin.com.tr/dis-haberler/genel/tr-doktor-agri-kesici-yazmayinca-olduruldu-76-682-74471.html