zayıflama ilacı, zayıflama hapızayıflama ilacı, zayıflama hapı

Zayıflama ilacı, 2.000’den fazla ölümden sorumlu tutuluyor!

Fransa’da milyonlarca kişiye reçete edilen zayıflama hapının 2.000’den fazla kişinin ölümüne yol açtığı iddia edildi.

Fransa’da Mediator adlı ilacı kullanan 2.100 kişinin hayatını kaybettiği iddia edildi. Hapı piyasaya süren şirkete dava açıldı. 4.000’den fazla müdahil, 100 tanık ve 700 sayfalık dosya ile davanın ilk duruşması görüldü. Davacılar, ilacı test eden laboratuvarın yetkililerini, çıkar için yalan söylemekle suçladı.

Görevi suistimal etmek ve ilacın yan etkilerini gizlemekten yargılananlar arasında, eski bir senatör de bulunuyor. Üretici firma ise ilacın 2.000 kişinin ölümüne yol açtığına dair raporlara itiraz etti ve sadece 3 kişinin sağlık sorunu yaşadığı savundu. 1976 yılında Servier firmasının piyasaya sürdüğü ilaç, 2009’da piyasadan kaldırılana kadar 5 milyon kişi tarafından kullanıldı.

Esasen diyabet hastaları için üretilse de, iştah kestiği için ilaca diyet listelerinde de yer verildi. İlaç, hipertansiyon başta olmak üzere çeşitli kalp ve damar hastalıklarına yol açtığı tespit edilmesine rağmen, 33 yıl boyunca pek çok ülkede reçete edildi.

Medimagazin
https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-fransada-recete-edilen-zayiflama-hapinin-2-binden-fazla-olume-yol-actigi-iddia-edildi-11-681-83326.html

Sağlık Bakanlığı’ndan hekimlere uyarı mektubu!

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu 11.03.2019 HORMONAL KONTRASEPTİF KULLANIRKEN DEPRESYONUN OLASI BİR SONUCU OLARAK İNTİHAR EĞİLİMİ KONUSUNDA YENİ UYARI

Sayın Doktor, Bu mektubun amacı hormonal kontraseptiflerin güvenliliğiyle ilgili yeni gelişmeler hakkında sizi bilgilendirmektir. Bu mektup, Sağlık Bakanlığı, İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Farmakovijilans ve Kontrole Tabi Maddeler Dairesi tarafından hazırlanmıştır. Bu mektuba www.titck.gov.tr adresinden de ulaşabilirsiniz.

Özet • Depresif duygudurumu ve depresyon, hormonal kontraseptiflerin iyi bilinen yan etkilerdir. Depresyon şiddetli olabilir ve intihar davranışı ve intihar ile ilgili iyi bilinen bir risk faktörüdür. • Hormonal kontraseptiflerin Kısa Ürün Bilgisi ve Kullanma Talimatlarına yeni bir uyarı eklenecektir. • Duygudurum dalgalanmaları ve depresif semptomlar durumunda, kadınlara bu semptomlar tedavinin başlamasından kısa bir süre sonra ortaya çıksa bile doktorlarına başvurmaları önerilmelidir. Güvenlik endişelerine ilişkin ayrıntılı bilgiler Avrupa İlaç Ajansı, Skovlund ve diğerleri 2017 (Association of Hormonal Contraception With Suicide Attempts and Suicides. Am J Psychiatry) çalışma sonuçlarına dayanan hormonal kontraseptiflerle olası intihar ve intihar girişimi riskine ilişkin sinyal değerlendirmesini yakın zamanda tamamlamıştır. Danimarka’daki bu prospektif kohort çalışmasına (Danimarka ulusal sağlık kayıtlarına göre) daha önce hormonal kontraseptif kullanmayan ortalama 8.3 yıl takip edilen 15 yaş ve üzeri 475.802 kadın dahil edilmiştir. Kullanmayanlara kıyasla hormonal kontraseptif kullananlar ilk kez intihar girişimi için 1.97 (%95 GA 1.85-2.10) ve intihar için 3.08 (%95 GA 1.34-7.08) rölatif risk oranı göstermiştir. Tespit edilen risk 15-19 yaş grubunda, yaşlılara göre daha yüksektir. Kontraseptif kullanım süresine bağlı olarak rölatif risk oranı, kullanımın ilk ayında artmış ve bir yıl ya da daha uzun bir süre sonra giderek azalmıştır (çalışma süreleri 1’den 4 yıla kadar, 4’ten 7 yıla kadar, 7 yıl ya da daha uzun). Avrupa İlaç Ajansı, mevcut verilerin sınırlılığı nedeniyle net bir nedensel ilişki bulunamadığı sonucuna varmıştır. Bununla birlikte hormonal kontraseptiflerin kullanımıyla ilişkili olarak depresif duygudurumunun ve depresyonun ortaya çıkabileceği bilinmektedir. Depresyon şiddetli olabilir ve intihar davranışı ve intihar için iyi bilinen bir risk faktörüdür. Bu nedenle bu bilinen yan etkilerin potansiyel ciddiyetinin hormonal kontraseptiflerin ürün bilgisinde belirtilmesinin önemli olduğu kabul edilmiştir. Bu uyarı, doktorları hastalarını bu doğrultuda bilgilendirmelerinin gerekliliği konusunda bilinçlendirmek ve hastaları duygudurum değişiklikleri ve depresif belirtiler ortaya çıktığında doktorlarına başvurmaları konusunda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Yeni ifade aşağıdaki gibidir:

Kısa ürün bilgisi

4.4. Özel kullanım uyarıları ve önlemleri Depresif duygudurumu ve depresyon hormonal kontraseptif kullanımıyla sık görülen yan etkilerdir (bakınız Bölüm 4.8). Depresyon ciddi olabilir ve intihar davranışı ve intihar için iyi bilinen bir risk faktörüdür. Duygudurum dalgalanmaları ve depresif semptomlar olması halinde, bu semptomlar tedavinin başlamasından kısa bir süre sonra ortaya çıksa dahi kadınlara doktorlarına başvurmaları önerilmelidir.

Kullanma talimatı

2. {İlaç adı}’ı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler Uyarılar ve önlemler Psikiyatrik bozukluklar: {İlaç adı} dahil hormonal kontraseptif kullanan bazı kadınlar depresyon veya depresif ruh hali bildirmiştir. Depresyon ciddi olabilir ve bazen intihar düşüncelerine yol açabilir. Duygudurum dalgalanmaları ve depresif belirtiler yaşarsanız ek tıbbi tavsiye için mümkün olan en kısa sürede doktorunuza başvurunuz. Raporlama gerekliliği: Hormonal kontraseptifler reçete edilirken yukarıda belirtilen hususlara dikkat edilmesini ve bu ilaçların kullanımı sırasında advers reaksiyon oluşması durumunda Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Farmakovijilans ve Kontrole Tabi Maddeler Dairesi, Türkiye Farmakovijilans Merkezi’ni (TÜFAM) (www.titck.gov.tr; e-posta: tufam@titck.gov.tr; tel: 0 800 314 00 08; faks: 0 312 218 35 99) bilgilendirmenizi hatırlatırız. Bilgilerinize sunulur,

Personel Sağlık Haber
https://www.personelsaglikhaber.net/guncel/bakanliktan-doktorlara-uyari-mektubu-h77604.html

homeopatik ilaç

Eczacılar: “Reçetelere marka değil etken madde yazılsın”

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ilaca yılda 25 milyar ₺ harcadığını belirterek, eczacılık ürünlerinin 100’e yakın ülkeden ithal edildiğini vurguladı.

Eczacılar olarak ülkedeki döviz kaybının önüne geçebilmek için çoğunluğu yerli üretim olan eşdeğer ilaçları desteklediklerini bildiren Saydan, şunları kaydetti:

AB ülkeleri incelendiğinde, her ülkede jenerik ilacın ve yerli üretimin desteklendiği görülmektedir. AB ülkelerinde reçetesini alıp eczaneye gelen hastalar, eczacıya bir istekte bulunmazlarsa eczacı, kendilerine en uygun eşdeğer ilacı vermekte, sosyal güvenlik kurumunu korumaya yönelik bu hareketi nedeniyle eczacıya ekstra bir meslek hakkı ödenmektedir. Reçeteye yerli üretilen ilacı yazan doktor da bu ülkelerdeki yasal düzenlemeler sayesinde devletten teşvik almakta olup yerli ilaç tercih eden hastalarda da katkı payları belli oranlarda düşmektedir.

Firmaların hekimler üzerindeki baskısı son bulur

Saydan, eşdeğer ilacın yaygınlaştırılması için devletin eczacılar ve eczacı örgütleriyle iş birliği yoluna gidebileceğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

Avrupa’daki pek çok ülkede de reçetelere ilaçların ticari ismi yerine etken maddesi yazılmaktadır. Gerçek ilaç harcamasının görülmesi ve ödeme planının ona göre yapılabilmesi için reçetelerin etken madde ile yazılması şartının getirilmesini talep ediyoruz. Kronik hastaların ilaç raporlarına yaklaşık 10 yıldır etken madde yazılıyor. Bunun çok olumlu faydaları görüldü. Aynı yöntemin reçetelerde de uygulanması hem eczacı hem hekim hem de SGK için yararlı olacaktır. Hekimler, reçeteye ilaç ismi yerine etken madde yazmaya başlarsa devletin ilaç harcamaları en az % 20 oranında düşecektir.

Uygulamayla ilaç pazarındaki etkinliği azalan yerli ilaç sanayisinin kalkınacağına da vurgu yapan Saydan,

Bu uygulama hayata geçerse ilaç firmalarının, hekimler ve eczacılar üzerindeki baskısı son bulur. Hekimlik ve eczacılık daha bilimsel bir boyut kazanıp, firmaların etkisinden çıkacak ve ticari kaygılardan uzaklaşarak asli görevine odaklanacak, ifadelerini kullandı.

Uygulama eczacıların işini kolaylaştırır

Eczacı Dursun İbili de reçetelere ilaç ismi yerine etken madde yazılmasının gerekli olduğunu belirterek, ilaç isminin yazılmasının büyük ilaç firmaları ile ithal ilaçların avantajına olduğunu söyledi. Reçeteye yazılacak ilaçta hekim tercihinin önemli olduğuna dikkati çeken İbili, bu nedenle hekimlerin ilaç firmalarının yakın markajına girdiğini vurguladı. İlaç şirketlerinin tanıtım-promosyonlarla hekim ve eczacıları etkilemeye çalıştığını ifade eden İbili, şunları kaydetti:

Bazı hekimler ve hastalar, özellikle belli marka ilaçları tercih ediyorlar. Eş değeri daha ucuz olmasına rağmen farklı marka ilacı tercih etmeyen çok sayıda hasta var. Mesela bazı ağrı kesicilerin etken maddesi aynı ama isimleri farklı. Hasta daha ucuz eş değer A ilacı yerine özellikle pahalı olan B ilacını istiyor. Reçeteye ilaç ismi yerine etken madde yazılması ilaçta marka takıntısını sona erdirir. Uygulama, hastanın cebini koruyacağı gibi eczacıların da işini kolaylaştırır.

AA
https://www.aa.com.tr/tr/saglik/eczacilardan-recetelere-etken-madde-yazilsin-talebi/1409404
diyetisyen, beslenme uzmanı, beslenme ve diyet uzmanı, beslenme ve diyetetik, gerçek diyetisyenler sitesi

Eczacılık fakültelerinin kontenjanları acilen azaltılmalı!

Türk Eczacıları Birliğince (TEB), eczacılık fakültesi kontenjanlarının, sektörün iş gücü ihtiyaçları göz önüne alınarak belirlenmesi, bu fakültelere girişlerde taban puanı sınırlaması getirilmesi, yeni eczacılık fakültesi açılmaması ve kontenjanların acilen azaltılması gerektiği bildirildi.

TEB’den yapılan yazılı açıklamada, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın, “Mühendislik lisans programları ile tıp, diş hekimliği, eczacılık ve sağlıkla ilgili ilişkili diğer programlarda öğrenci alabilmek ve eğitimi sürdürebilmek için gerekli asgari koşulların belirlendiği” yönündeki açıklaması hatırlatıldı.

Asgari şartlarla ilgili yıllardır mücadele veren bir meslek örgütü olarak TEB’in, Saraç’ın açıklamasını olumlu bulduğu ve desteklediği vurgulanan açıklamada,

Türkiye’nin kalkınması açısından yeni üniversite ve fakültelerin açılmasını önemli bulmakla birlikte bunu yaparken insan gücü ihtiyacının göz önünde bulundurulması son derece önemlidir, değerlendirmesinde bulunuldu.

Sağlık Bakanlığı Sağlıkta İnsan Kaynakları 2023 Vizyonuna göre, 2023 yılı için eczacı ihtiyacının yaklaşık 32 bin 900 olarak belirlendiği belirtilen açıklamada,

Ancak Eczacı Bilgi Sistemi güncel verilerine göre üye eczacı sayısı, halihazırda 37 bini geçmiş durumda. Eczacı akademisyen görmeden mezun olan eczacılık fakültesi öğrencilerini bir kez daha hatırlatıyor, altyapısı yetersiz, laboratuvarları eksik, fiziki ve sosyal mekanları kısıtlı alanlarda bilimsel çalışmaların yapılamayacağını bir kez daha ifade ediyoruz, görüşü savunuldu.

Açıklamada, 2001 yılında 8 olan eczacılık fakültesi sayısının 2019 yılında 49’a yükseldiği kaydedilerek “2012-2019 yılları kıyaslandığında eczacılık fakülteleri kontenjanları %71,7 oranında arttı. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından uygulanan Eczacı Yerleştirme Sistemi verilerinde, eczane açılabilecek yer sayısı toplam bin 843 olarak açıklanmıştır. Buna karşılık her yıl yaklaşık 2 bin eczacılık öğrencisi mezun olmaktadır. Elimizdeki veriler, ivedilikle önlemler alınması gerektiğini, aksi takdirde mesleğimizin ve meslektaşlarımızın zarar göreceğini, istihdam sorunlarının ortaya çıkacağını göstermektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Yeni eczacılık fakülteleri açılmamalıdır

Açılan eczacılık fakülteleri ile her yıl mezun olan öğrenci sayısı baz alınarak kapsamlı istihdam politikalarının geliştirilmesi ve kamuda daha fazla eczacı istihdam edilmesi gerektiğini vurgulanan açıklamada, şu önerilerde bulunuldu:

Eczacılık fakültesi kontenjanları, sektörün iş gücü ihtiyaçları göz önüne alınarak belirlenmeli. Eczacılık fakültelerine girişlerde taban puanı sınırlaması getirilmeli, bu sınırlama başarı sıralaması göz önünde bulundurularak ilk 60 bini kapsamalı. Yeni eczacılık fakülteleri açılmamalı. Kontenjanlar acilen azaltılmalı. Öğretim elemanı ve altyapı eksikliği olan eczacılık fakülteleri üniversite-sanayi iş birliği ile Ar-Ge merkezlerine dönüştürülmeli.

Medimagazin
https://www.medimagazin.com.tr/eczaci/genel/tr-turk-eczacilari-birligi-eczacilik-fakultelerinin-kontenjanlari-acilen-azaltilmali-4-34-80183.html
zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

Parasetamol empati yeteneğini azaltıyor!

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan bir araştırmada, dünyada en sık kullanılan ağrı kesici ve ateş düşürücülerin içinde bulunan parasetamol adlı etken maddenin, empatiyi azalttığı tespit edildi.

ABD Ohio State Üniversitesi‘nde yapılan bir anket sonucu parasetamol alan grubun, vahşet fotoğraflarından ve görüntülerinden daha az etkilendiğinin raporlanması üzerine Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri TÜBİTAK destekli bir bilimsel araştırma başlattı.

Parasetomolün Empatiye Etkisi konulu çalışma kapsamında Türk araştırmacılar, deney hayvanları olarak belirlenen tüm sıçanlarla 12 gün boyunca, Japonya’daki Kwansei Gakuin Üniversitesinden bilim insanlarının da kullandığı “empati düzeneğinde” çalıştı.

Düzenekteki suyla dolu bölümünde boğulmak üzere olan bir deney hayvanını kapıyı açarak kurtarmayı öğrenen bazı sıçanlara, “ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlarda kullanılan parasetomol” verildi. Parasetamol almayan gruptaki hayvanların, boğulmak üzere olanları hemen kurtardığı, az ve orta doz ilaç alanlarda kurtarma süresinin uzadığı tespit edildi. Yüksek doz alan sıçanlar ise boğulmak üzere olan deney hayvanlarına kayıtsız kaldı ve onları kurtarmak için kapıyı açmadı.

Hormon seviyeleri de ölçüldü

DEÜ Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazan Uysal Harzadın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, empati düzeyini ölçtüklerini, parasetamolün empati düzeyini etkilediğini, bu etken maddeyi almayan grubun 1 dakika içinde “empati düzeneği”nin kapısını açtığını belirtti.

Yaptıkları araştırma sonuçlarının saygın bir bilim dergisi olan Pharmacology Biochemistry and Behavior‘da yayınlandığını dile getiren Harzadın, “Kendimizi karşımızdakinin yerine koyarak onun hislerini içselleştirerek anlama durumunu araştırdık. Yüksek doz parasetamol alanlarda empati hemen düştü, orta dozda 3. gün, düşük dozda ise empati 5. günde azaldı.” dedi.

Harzadın, bilimsel çalışmada sadece düzenekte çalışmadıklarını belirterek,

Beyinde empati ilişkili bölgelerde yani prefrontal korteks ve amigdalada hormon seviyelerini ölçtük. Duygudaşlığı sağlayan oksitosin ve vazopressin seviyelerinde düşüklük tespit ettik, diye konuştu.

Bazı hastalıklarda empati seviyesi düşük

Parasetamolün bugün dünyada en güvenilir olarak bilinen etken maddelerden biri olduğunu anlatan Harzadın, şöyle devam etti:

Bu ilaç gebelere de yeni doğanlara da veriliyor. Son derece güvenilir kabul ediliyor. Doktorun reçete etmesine gerek kalmadan satın alınabiliyor ve yaygın kullanılıyor. Ancak bu ilaçları kullanırken de doktorlara danışmak gerekiyor. Dünya çapında yapılan bazı araştırmalar empati ile bazı hastalıkların ilişkili olduğunu ortaya koyuyor. İnsanlar arasındaki iletişimi kolaylaştıran, toplumda birlikte yaşamamızı sağlayan empati yeteneğinin bazı hastalıklarda azaldığını görüyoruz. Depresyon, şizofreni, otizmde empati seviyesinin düşük olduğunu da biliyoruz.

AA
İZMİR – EFSUN ERBALABAN YILMAZ https://www.aa.com.tr/tr/saglik/parasetamol-empatiyi-azaltiyor-/1297568
yaşlılarda beslenme geriatrik

Yaşlılık döneminde öğün atlamamak çok önemli!

Geriatri Uzmanı Doç. Dr. Naharcı, Yaşlılık döneminde dengeli beslenebilmek için günlük öğünler atlanılmamalıdır. 3 ana öğün haricinde, 3 ara öğün yapılmalıdır, dedi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet İlkin Naharcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşlanma ile beslenme alışkanlıklarında değişiklikler olduğunu hatırlatarak, hastalıklar, tat ve koku alma duyusunun azalması, diş kaybı, yiyecek temininde problemler, engellilik ve hareket kısıtlılıkları, çok sayıda ilaç kullanma, bunama ve depresyon gibi hastalıklar ile beslenme ile ilgili bilinen yanlış inanışların beslenme bozukluğu riskini arttırdığını söyledi.

Yaşlıların beslenme bozukluğu neticesinde gelişebilecek hastalıklara gençlere göre daha duyarlı olduğunu belirten Naharcı, şöyle devam etti:

65 yaş üstü bireylerde, hemen hemen her 5 yaşlının birinde beslenme problemi görülebilmektedir. Yaşlılık döneminde, kronik hastalıklar ve beslenme sorunları arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır. İyi beslenememe sonucu zayıflık, enerji ve protein alımında azalmaya bağlı ortaya çıkmaktadır. Bu durum, hastalıkların ortaya çıkışını kolaylaştırır, vücut direncini azaltır, kemik kırıkları riskini arttırır ve sonuçta yaşam kalitemizi düşürebilir. Aşırı beslenme neticesinde gelişebilecek şişmanlık ise şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları ve kanser gibi kronik hastalıklara yol açabilir, ayrıca hareket kısıtlılığı ile beraber kazalara ve düşmelere neden olabilmektedir.

Naharcı, sıvı kaybının yaşlılarda sıklıkla görülebildiğini ifade ederek, bu durumun yetersiz sıvı alımı veya fazla kayıp neticesinde gelişebildiğini, yaşlılık döneminde susama duygusunun azalması, kaybedilen suyun yerine yeteri kadar geri alınmaması ile ölüme kadar varabilen ciddi sağlık problemleri oluşabildiğini söyledi.

Su kaybının genelde enfeksiyonlar, kabızlık ilaçları ve idrar söktürücü ilaçların kullanımı neticesinde oluşabildiğini dile getiren Naharcı, yetersiz sıvı alımının bunama hastalığı, aşırı idrara çıkıp altına kaçırma korkusu ve fiziksel kısıtlılıklar gibi hallerde görülebildiğini belirtti.

Naharcı, yaşlılarda vitamin eksikliklerine sıklıkla rastlandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

Yaşlılık döneminde dengeli beslenebilmek için günlük öğünler atlanılmamalıdır. 3 ana öğün haricinde, 3 ara öğün yapılmalıdır. Bu sayede, öğünlere düşen yiyecek miktarları azaltılarak sindirim güçlüklerinin önlenmesi sağlanabilir. Her ana öğünde et ve süt ürünleri, sebze, meyve ve tahıl bulunmalı, besin çeşitliliğinin sağlanmasına çalışılmalıdır. Salata en az 1 öğüne eklenmelidir. Posalı gıdaların tüketilmesine çalışılmalıdır. Beyaz ekmek yerine kepekli veya tam tahıllı ekmek, pirinç pilavı yerine bulgur pilavı tercih edilmelidir. Günde en az 8-10 bardak su tüketilmelidir. Kalsiyum içeriği yüksek gıdalar (süt, peynir, yoğurt) öğünlerde bulunmalıdır Omega-3 yağ asiti içeren balık haftada en az 2 kez, fındık, keten tohumu, semiz otu ve ceviz beslenmeye eklenmelidir. Katı yağların tüketiminden uzak durulmalı, zeytinyağı tüketimi arttırılmalıdır. Aşırı tuz tüketiminin yüksek tansiyon ve damar hastalıkları sorunlarına neden olabileceği için tuz tüketimi sınırlı olmalıdır. Tatlı olarak, az şekerle hazırlanmış sütlü ve meyveli tatlılar tercih edilmelidir. Fast food türü yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Kefir, yoğurt ve probiyotik ürünler bağışıklık sistemini güçlendirdikleri, hastalık yapıcı mikroorganizma yapımının engelledikleri için günlük beslenmede yer verilmelidir. Özellikle ana öğünleri tüketirken aile bireyleri ile beraber olunması, yalnız başına kalınmaması yaşlıda beslenmeye önemli katkı sağlamaktadır.

Her 3 yaşlının 1’inde çok ilaç kullanımı var

Naharcı, yaşlı bireylerde çoğu hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde ilaç kullanımı gerektiğini, bu durumun yaşlı bireylerin “çok ilaç kullanımına” (Polifarmasi) maruz kalma risklerini de arttırdığını ifade ederek, kronik hastalıkların çokluğu ve farklı doktorlar tarafından muayene edilmenin, yaşlılarda “çok ilaç kullanımına” yol açabildiğini belirtti.

Genellikle 5 ve üzeri ilaç kullanımının “çok ilaç kullanma” olarak kabul edildiğini söyleyen Doç. Dr. Naharcı,

Birçok yaşlı hasta, anlaşılması ve uyum sağlaması güç ilaç doz uygulamaları ile karşı karşıya kalmaktadır. Yaşlı bireyin birden fazla hekime muayene için başvurması ve bu hekimlerin birbirleriyle iletişiminin olmaması, ilaç listelerinin hastalarda veya elektronik ortamda bulunmaması ve kişinin fazla ilaç kullanmaya istekli olması altta yatan sebeplerdir. Ülkemizde yapılan çalışmalarda, 65 yaş üstü her 3 yaşlının 1’inde çok ilaç kullanımı var, ifadelerini kullandı.

Naharcı, ilaç sayısının fazla olmasının, ilaçların yan etki riskini ve birbirleriyle etkileşime girebilecek ilaçların birlikte kullanım oranlarını arttırabileceğini sözlerine ekledi.

AA
https://www.aa.com.tr/tr/saglik/geriatri-uzmani-doc-dr-naharci-yaslilik-doneminde-ogun-atlamamak-cok-onemli/1272671
zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

Sağlık Bakanlığı’ndan “Meksika biber hapı” uyarısı

Zayıflama hapı olarak satılan ve ölüm riski taşıyan Meksika biber hapının, Sağlık Bakanlığınca onaylı veya izinli bir ürün olmadığı, ürünün tekrar piyasaya çıkması üzerine incelemeye alınacağı ve analiz sonuçlarında etkin madde tespit edilmesi durumunda gerekli adli ve idari işlemlerin başlatılacağı bildirildi.

Sağlık Bakanlığından, ölümlere neden olduğu iddialarıyla medyada yer alan Meksika biber hapı isimli ürünün internet üzerinden satışının devam etmesine ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Söz konusu ürünün kilo vermeyi sağladığı belirtilerek internet siteleri ve sosyal medya platformlarında zayıflama ilacı adı altında satıldığı aktarılan açıklamada,

Öncelikle ‘Meksika Biber Hapı’ isimli ürün Bakanlığımızca onaylı/izinli bir ürün değildir, ifadesine yer verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuz, 2016 yılından bu yana toplamda 423 internet sitesini Biber Hapı, Pepper Time gibi isimlerle de anılabilen Meksika Biber Hapı nedeniyle Erişim Sağlayıcıları Birliğine bildirmiştir. Öte yandan, internet sitelerinde yapılan son incelemelerde bahsi geçen ürünlerin üzerinde ve açıklama kısımlarında ilaç etkin maddesi olan ‘sibutramin‘ ibaresine rastlanılmamıştır. Bununla birlikte bahsi geçen ürünlerin analizinin yapılması için sipariş verilecek ve analiz sonuçlarında etkin madde tespit edilmesi durumunda gerekli adli ve idari işlemler başlatılacaktır. Tarafımızca yürütülen mücadelenin yanında, ilaç olmadığı halde ilaç izlenimi verilerek reklam ve tanıtımları yapılan bu ve benzeri ürünlere vatandaşlarımızın kesinlikle itibar etmemesi ve satın almaması büyük önem arz etmektedir.

NTV
https://www.ntv.com.tr/saglik/saglik-bakanligindan-meksika-biber-hapi-uyarisi,gY1sHZ69G0q2NMggPnbl7w
turkey president erdogan, recep tayyip erdoğan

Artık ilaç fiyatlarını Cumhurbaşkanı belirleyecek!

İlaç fiyatlarının tespitine ilişkin usul ve esaslar, Bakanlığın teklifi üzerine Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek.

İlaç fiyatlarının belirlenmesine ilişkin usûl ve esaslar Sağlık Bakanlığının teklifi üzerine Cumhurbaşkanınca belirlenecek. Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usûllerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, Bakanlık, ileri teknoloji gerektirenler başta olmak üzere, ülkenin sağlık sektöründeki tıbbî cihaz, ürün, hizmet ve ilaç sanayisinin geliştirilmesine ve desteklenmesine yönelik politikalarının belirlenmesi amacıyla çalışmalar yapacak. Bu amaçla girişimcileri yönlendirir, yerli sanayiye malî ve diğer teşvikleri uygulayabilir, yerli sanayinin teknolojik altyapı ve yeteneklerini araştırır, bunların geliştirilmesine yönelik önlemleri alır, gerektiğinde yurtdışından yerli sanayiye teknoloji transferi yapılmasını sağlayacak.

Bakanlık ve bağlı kuruluşları, sağlık hizmeti sunumunda ihtiyaç duyulan tıbbî cihaz, ilaç ve diğer ürün ve hizmetlerin alımında mümkün olduğunca yurt içi sanayi imkanlarından faydalanacak, bu amaçla yurtiçi firmalara araştırma, geliştirme, prototip ve seri üretim faaliyetlerini yaptıracak. İhtiyaç halinde yerli ve yabancı gerçek ve tüzel kişilerle alım garantili sözleşmeler yapılabilir ve yedi yıla kadar gelecek yıllara yaygın yüklenmeye girişilebilecek.

Sağlık hizmeti sunumunda ihtiyaç duyulan tıbbî cihaz, ilaç ve diğer ürün ve hizmetlerin yurt dışından alınması ya da bu yönde yurt dışı kaynaklı yatırım yapılması durumunda, karşılığında satıcı firmadan yerli sanayi katılımı, Ar-Ge, teknolojik işbirliği ve off-set yükümlülüğü istenmesine ilişkin hususlar Bakanlıkça düzenlenecek.

Medi Magazin
https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-yeni-sistemde-saglikta-ilk-degisiklik-ilac-fiyatlarini-cumhurbaskani-belirleyecek-11-681-77696.html
zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

Zayıflama hapları ölüm saçıyor!

2007 yılında yasaklanan Çin malı zayıflama hapı Lida ölüm saçmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı Balıkesir’deki soruşturma kapsamında ilacı satan internet sitesinden sipariş verdi. Sağlık Bakanlığı gelen ürünü laboratuvarda test ettirdi, sonuçlar korkunç! Hapların içinden tekstil ve oyuncak endüstrisinde kullanılan kanserojen fenolftalein çıktı

Balıkesir’de 35 yaşındaki Nilüfer Gülmez’in hayatını kaybettiği zayıflama ilacıyla ölüm soruşturmasında ifadelerde ilaçların internet ortamından alındığı ve ilaç niteliği taşıdığı bilgileri üzerine savcılık Lida isimli ürünle ilgili ayrı bir soruşturma başlattı.

Vatan gazetesinden Mehmet Ali Demir imzalı habere göre; Sağlık Bakanlığı Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu, soruşturmada ismi geçen internet sitesi üzerinden ‘Li Da Daidaihua Weight Loss Capsules’ isimli ilacı sipariş vererek analiz için laboratuvara gönderdi. Siteye erişim de durduruldu.

Kurumun analize gönderdiği numune üzerinde yapılan incelemeler skandal bir gerçeği ortaya çıkarttı. Ürünün içinde başta ilaç sanayinde laktasif ilaç etken maddesi olmak üzere tekstil ve oyuncak sanayinde de kullanılan asit baz ayracı olan “Fenolftalein” isimli kimyasala rastlandı. Bunun üzerine İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, ürün için toplatma kararı aldı. 17 Mayıs’ta alınan karar tüm illerdeki sağlık müdürlüklerine bildirildi. Ürünün özellikle 1 Mayıs 2017 üretim tarihli serisinin aktarlar, baharatçı ve destek ürün satan yerlerden acil olarak toplanılarak imha edilmesi talimatı verildi.

Yüksek doz kanserojen

Fenolftalein; asit baz ayracı olarak kullanılan kimyasal olarak biliniyor. Tıpta kabızlık ve sindirim sitemi bozukluklarının kısa süreli tedavilerinde ilaçlarda yer alan etken bir madde. Aşırı dozda veya kronik kullanımında bağımlılık yapıyor. Yan etki olarak düzensiz kalp atımı, kas krampları, yorgunluk veya halsizlik ile ortaya çıkan elektrolit dengesizliğine yol açıyor. Bulantı ve kusma görülebiliyor. Öte yandan hayvanlar üzerinde yapılan uzun süre yüksek doz uygulamalarında kanserojen etkiler tespit edildi. Bu etkinin insanlarda da görülebileceği nedeniyle 3 haftadan fazla kullanılmaması tavsiye ediliyor. Fenolflatein ayrıca polislerin kriminal incelemelerinde olay yerinde ya da suç aletinde kan olup olmadığını belirlemede kullandığı bir kimyasal. PH değeri üzerinden renk tepkimesi vermesi nedeniyle madde, tekstil ve oyuncak sanayinde renk değiştiren ışıklı oyuncaklarda kullanılıyor.

Öldüler

Evinde geçirdiği kalp krizi sonucu 2007 yılında hayatını kaybeden Kanal 1 Televizyonu Bilgi İşlem Müdürü Ertan Geyik’in (42) fazla kiloları nedeniyle, kullandığı ve internetten aldığı Lida adlı hapı kullandığı belirtilmişti. Arkadaşları, Geyik’in ilacı kullanmaya başladıktan sonra bir anda 10 kilo zayıfladığını anlattı.

2012 yılında Balıkesir’de bir güvenlik firmasının ortaklarından 33 yaşındaki Nilüfer Gülmez, kullandığı zayıflama ilaçları yüzünden fenalaşarak hastaneye kaldırılmış 30 gün sonra da hayatını kaybetmişti. Gülmez’in yakınları genç kadının ilaçları radyo reklamından ve internet ortamından temin ettiği bilgisini vermişti.

İzmir’in Karşıyaka İlçesi’nde, 2016 yılında iddialara göre internetten aldığı zayıflama hapını içtikten sonra fenalaşan lise öğrencisi 15 yaşındaki Belgin Elmalı kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Bursa’nın Yıldırım İlçesi Karaağaç Mahallesi’nde yaşayan 40 yaşındaki Hülya Işıkçı, 2010 yılında zayıflamak için kırmızı biber hapı kullanınca hayatından oldu. Dört ay önce denediği bir elbise kendisine uymayınca zayıflamaya karar veren Işıkçı, internet üzerinden kaçak olarak satılan Pepper TIME almıştı.

Haber Türk
http://www.haberturk.com/bu-ilaclar-olduruyor-dikkat-sizin-de-basiniza-gelebilir-2012179
zayıflama ilacı, zayıflama hapızayıflama ilacı, zayıflama hapı

Sağlık Bakanlığı’ndan ‘zayıflama hapı’ operasyonu

2007’de Türkiye’de yasaklanan Çin malı zayıflama hapı Lida hala ölüm saçmaya devam ediyor. İçeriğinde kanserojen madde olan hap internette satılıyor. Sağlık Bakanlığı tüm illerde teyakkuza geçti

Balıkesir’de 35 yaşındaki Nilüfer Gülmez‘in hayatını kaybettiği zayıflama ilacıyla ölüm soruşturmasında ifadelerde ilaçların internet ortamından alındığı ve ilaç niteliği taşıdığı bilgileri üzerine savcılık Lida isimli ürünle ilgili ayrı bir soruşturma başlattı. Sağlık Bakanlığı Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu, soruşturmada ismi geçen internet sitesi üzerinden ‘Li Da Daidaihua Weight Loss Capsules‘ isimli ilacı sipariş vererek analiz için laboratuvara gönderdi. Siteye erişim de durduruldu.

Acil koduyla uyarı

Vatan Gazetesi’nden Mehmet Ali Demir’in haberine göre; Kurumun analize gönderdiği numune üzerinde yapılan incelemeler skandal bir gerçeği ortaya çıkarttı. Ürünün içinde başta ilaç sanayinde laktasif ilaç etken maddesi olmak üzere tekstil ve oyuncak sanayinde de kullanılan asit baz ayracı olan “Fenolftalein” isimli kimyasala rastlandı. Bunun üzerine İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, ürün için toplatma kararı aldı. 17 Mayıs’ta alınan karar tüm illerdeki sağlık müdürlüklerine bildirildi. Ürünün özellikle 1 Mayıs 2017 üretim tarihli serisinin aktarlar, baharatçı ve destek ürün satan yerlerden acil olarak toplanılarak imha edilmesi talimatı verildi.

Yüksek doz kanserojen

Fenolftalein; asit baz ayracı olarak kullanılan kimyasal olarak biliniyor. Tıpta kabızlık ve sindirim sitemi bozukluklarının kısa süreli tedavilerinde ilaçlarda yer alan etken bir madde. Aşırı dozda veya kronik kullanımında bağımlılık yapıyor. Yan etki olarak düzensiz kalp atımı, kas krampları, yorgunluk veya halsizlik ile ortaya çıkan elektrolit dengesizliğine yol açıyor. Bulantı ve kusma görülebiliyor. Öte yandan hayvanlar üzerinde yapılan uzun süre yüksek doz uygulamalarında kanserojen etkiler tespit edildi. Bu etkinin insanlarda da görülebileceği nedeniyle 3 haftadan fazla kullanılmaması tavsiye ediliyor. Fenolflatein ayrıca polislerin kriminal incelemelerinde olay yerinde ya da suç aletinde kan olup olmadığını belirlemede kullandığı bir kimyasal. PH değeri üzerinden renk tepkimesi vermesi nedeniyle madde, tekstil ve oyuncak sanayinde renk değiştiren ışıklı oyuncaklarda kullanılıyor.

Kurbanlar artıyor

Evinde geçirdiği kalp krizi sonucu 2007 yılında hayatını kaybeden Kanal 1 Televizyonu Bilgi İşlem Müdürü Ertan Geyik’in (42) fazla kiloları nedeniyle, kullandığı ve internetten aldığı Lida adlı hapı kullandığı belirtilmişti. Arkadaşları, Geyik’in ilacı kullanmaya başladıktan sonra bir anda 10 kilo zayıfladığını anlattı.

2012 yılında Balıkesir’de bir güvenlik firmasının ortaklarından 33 yaşındaki Nilüfer Gülmez, kullandığı zayıflama ilaçları yüzünden fenalaşarak hastaneye kaldırılmış 30 gün sonra da hayatını kaybetmişti. Gülmez’in yakınları genç kadının ilaçları radyo reklamından ve internet ortamından temin ettiği bilgisini vermişti.

Isparta’da üniversite öğrencisi 20 yaşındaki Yeşim Kılıç, kaldığı özel yurdun odasında 2012 yılında ölü bulundu. Yeşim Kılıç’ın odasındaki bir poşet içerisinde, genellikle zayıflamak isteyenlerin internetten sipariş yoluyla satın aldıkları 20’ye yakın ‘biber hapı’ bulundu.

Adana Çukurova Üniversitesi’nde 29 yaşındaki tekniker Mustafa Yiğit, 2017 yılında internet üzerinden zayıflama hapı siparişi verdi. İlacı kullanmaya başlayan Yiğit, rektörlük binasında rahatsızlandı. Arkadaşlarına kalbinin sıkıştığını söyleyen Yiğit, kurtarılamadı. Arkadaşları Yiğit’in sabah akşam bu ilacı aldığını ileri sürdü.

İstanbul’da hemşirelik yapan 20 yaşındaki Gülşah Pamuk, görevi başındayken hayatını kaybetti. İlk etapta kalp krizi geçirdiği belirlenen genç kızın bir süredir kilo vermek için ilaç kullandığı ve kısa bir sürede 15 kilo verdiği ileri sürüldü. Genç hemşirenin kullandığı ilaçların kalp krizini tetiklediği iddia edildi.

İzmir’in Karşıyaka İlçesi’nde, 2016 yılında iddialara göre internetten aldığı zayıflama hapını içtikten sonra fenalaşan lise öğrencisi 15 yaşındaki Belgin Elmalı kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Bursa’nın Yıldırım İlçesi Karaağaç Mahallesi’nde yaşayan 40 yaşındaki Hülya Işıkçı, 2010 yılında zayıflamak için kırmızı biber hapı kullanınca hayatından oldu. Dört ay önce denediği bir elbise kendisine uymayınca zayıflamaya karar veren Işıkçı, internet üzerinden kaçak olarak satılan Pepper TIME aldı.

Medi Magazin
https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-saglik-bakanligindan-zayiflama-hapi-operasyonu-11-681-77419.html
diyetisyen, beslenme uzmanı, beslenme ve diyet uzmanı, beslenme ve diyetetik, gerçek diyetisyenler sitesi

Yardımcı eczacılığa hayır!

Hastane eczanelerinde veya ikinci eczacı olarak serbest eczanelerde en az bir yıl süre ile çalışanlar, yardımcı eczacı olarak çalışma şartını yerine getirmiş sayılır. Yardımcı eczacıların, il sağlık müdürlüğü veya eczacı odası tarafından yapılan denetimlerde üç kez eczanede görevi başında mazeretsiz olarak bulunmadığının tespiti halinde çalışılan süre dikkate alınmaz.

Yardımcı eczacılığa karşı olanlar change.org sitesinde bir imza kampanyası başlattılar

Eczacılık eğitimini tamamlayan eczacıların, yasaya uygun yerlerde direkt olarak eczanelerini açması en doğal haklarıdır. Bu konuda öğrencilere yardımcı olunması ve yardımcı eczacılığın kaldırılması talep edilmektedir.

Eczacılık fakültelerinde gereken teorik ve pratik bilgi fazlasıyla verildğinden öğrenciler, mesleklerini icra etmek için gereksiz yere zaman kaybetmek istemiyorlar.

5 yıl eğitim gören, 3 dönem yaz stajı yapan ve son yıl staj gören öğrencilere yasa ‘

Senin eczacı olma hakkın yok önce 1 yıl yardımcı ol.” demektedir. Bu durumdan rahatsız olan öğrenciler haklarının yendiğini düşünüyor ve ‘Bizden birkaç yıl önce mezun olan tam da biz mi yarımız? Biz mi yardımcıyız, diye soruyor. Yarım değil, yardımcı hiç değil… 5 yıllık eğitim hayatımız , 120 günlük staj tecrübemiz yok sayılamaz.

Eczacıları kendi aralarında 2013 ten “ÖNCE” ve “SONRA” diye ayırmamak için #yardimcieczaciligahayir
Mezun çok eczane açma hakkı yok!

 • Uzmanlık var kontenjan yok!
 • Fakülte çok hocası yok!
 • Hoca olmak isteyen çok kadro yok!
 • Mezun bekleyen meslektaşlar var hava paraları var yıl kayıpları var…
johnson and cohnson

Dünyanın en beğenilen ilaç şirketi seçildi!

Bin beş yüzden fazla şirketin 9 farklı kritere göre değerlendirildiği listede Johnson&Johnson’ın İlaç Grubu Janssen, bu yılda yine birinciliğe imza attı.

Janssen, bu birincilik ile art arda 4. kez “Dünyanın en beğenilen ilaç şirketi” olarak seçilirken bu yıl belirlenen 9 kriterin dokuzunda da sektör birincisi oldu. Janssen Türkiye Genel Müdürü Maria Fernanda Prado, 4 yıl üst üste “En beğenilen ilaç şirketi” seçilmeleri ile ilgili olarak şunları söyledi:

Janssen olarak, “En Beğenilen İlaç Şirketi” seçilmiş olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Bu unvana dört yıl art arda layık görülmek ve bu pozisyonumuzu korumak bize ayrı bir sorumluluk daha yüklüyor. Janssen Türkiye olarak, tüm paydaşlarımızla birlikte Daha Sağlıklı Türkiye için yenilikçi çözümleri birlikte geliştiriyoruz, vizyonumuz ve sürdürebilirlik anlayışımız ile bu unvana layık olmaya devam etmek için var gücümüzle ilerleyeceğiz. Şirketimiz çalışanlarınca her kelimesine inanarak yolumuza devam ettiğimiz andımızda belirtildiği gibi hizmet ettiğimiz kişilere karşı olan sorumluluklarımızı önceliklendiriyoruz. Gösterdiğimiz bu çabaların takdir edilmesi çok mutluluk verici.

diyetisyenler, beslenme uzmanları, diyet doktorları, beslenme ve diyet uzmanları

Eczacılar için uzmanlık geliyor

Eczacılar kliniklerde hekimlerin iş yükünü hafifletecek…

zayıflama ilacı, zayıflama hapızayıflama ilacı, zayıflama hapı

Klinik eczacıların yatan hastalarda ilaç doz rejimlerinin hazırlanması ve hastanın takibi konusunda hekimlerle çalışacağını ifade eden Prof. Dr. İlkay Erdoğan,

Hekim başına düşen hasta sayısı çok yüksek. Bu nedenle hekimler hastalarıyla istedikleri kadar ve yeterince ilgilenemiyorlar. İlaç dozlaması ile klinik eczacılar ilgilenerek hekimlerin yükünü hafifletecek dedi. Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Sınavı (EUS)’nın ilki Eylül 2017 tarihinde ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek. Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlkay Erdoğan, EUS ile ilgili merak edilenleri ve sınavı kazanan eczacıları bekleyen eğitim sürecini anlattı.

Eczacılıkta Uzmanlık Kurulu (EUK) kararı ile adayların klinik eczacılık ve fitofarmasi uzmanlık alanlarında eğitim görebileceğini ifade eden Prof. Dr. Erdoğan,

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi olarak hem fitofarmasi hem de klinik eczacılık bilim dallarımız mevcut. Her iki bölümün mutlaka hastane ayağının da olması gerekiyor ve biz de Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile bu süreci yürüteceğiz, dedi.

antibiyotik ilaç, ilaç tedavisi, hap

Eczacılıkta uzmanlık programında klinik rotasyonlar yapılacağı bilgisini veren Erdoğan, hastanelerde klinik eczacılara ihtiyaç duyulduğunu ve hasta odaklı eczacıların çalışması gerektiğini vurguladı.

zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

Klinik eczacılar hekimlerin iş yükünü hafifletecek

Amerika Birleşik Devletleri’nde uzun yıllardır klinik eczacıların hastanelerde aktif görev yaptığını söyleyen Prof. Dr. Erdoğan,

Türkiye’de hekim hegemonyası yüksek ve klinik eczacılık kavramına soğuk bakılıyor. İşimize karışılıyor hissi uyandırmış olabilir, ancak hem fitofarmasi hem de klinik eczacılık uygulaması yerleştiğinde, hekimlere yardımcı olan ve onların iş yükünü hafifleten bir meslek grubu olarak yer alacak, açıklamasında bulundu.

Klinik eczacıların yatan hastalarda ilaç doz rejimlerinin hazırlanması ve hastanın takibi konusunda hekimlerle çalışacağını ifade eden Erdoğan, “Hekim başına düşen hasta sayısı çok yüksek. Bu nedenle hekimler hastalarıyla istedikleri kadar ve yeterince ilgilenemiyorlar. İlaç dozlaması ile klinik eczacılar ilgilenerek hekimlerin yükünü hafifletecek, dedi.

zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

Çok sayıda alanda uygulamalı eğitim alacaklar

Eczacılıkta uzmanlık eğitimi almaya hak kazanan eczacıların teorik eğitimlerin yanı sıra belli branşlarda hastanelerde uygulamalı eğitimlere katılacaklarına da değinen Erdoğan, “Fitofarmasi uzmanlarının rotasyon yapacağı dallar; enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, iç hastalıkları, göğüs hastalıkları, tıbbi onkoloji, pediatri ve halk sağlığı branşları olacak ve her rotasyon iki ay sürecek.

Klinik eczacılık için ise iç hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, kardiyoloji, nöroloji, endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları, yoğun bakım, göğüs hastalıkları, tıbbi onkoloji ve pediatri alanlarında eğitim alınacak.” açıklamasında bulundu.

zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

Yatak sayısı 300 olan her hastanede bir klinik eczacı olacak

EUK’nin belirlemiş olduğu standartlar doğrultusunda eğitim vermek isteyen fakültelerin gerekli hazırlıkları yapması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Erdoğan, Medimagazin’e yaptığı açıklamada “Klinik eczacılar genellikle hastanelerde istihdam edilecek ve yatak sayısı 100 ile 300 olan hastanelerde bir, 300’ün üzerindeki her 200 yatak için ilave bir uzman klinik eczacı istihdam edilecek. Fitofarmasi uzmanları ise sadece hastanelerde değil, zehir danışma merkezleri ve klinik araştırma merkezlerinde de görev alabilecekler.” dedi.

zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

Bitkisel ürünler tedavide yer almaya başladı

Bitkisel ürünler hastalıkların tedavisinde yardımcı olarak yer almaya başladı. Uzman eczacılığını fitofarmasi alanında yapmış olanlar, bitkisel tedavilerin uygulanması konusunda hastanelerde görev alacak. Bitkisel tedavilerin hem dünyada hem de Türkiye’de rağbet görmeye başladığını dile getiren Erdoğan, bu uygulamayı suistimal edenlerin de olduğunu belirtti.

Fitofarmasi alanında uzman olmak isteyen eczacılarda; bitkisel ilaçlar ve diğer bitkisel ürünlerle ilgili donanıma sahip olmak, hastanın sağlık öyküsünü iyi takip etmek, hastanın önceden kullandığı bitkisel ürünleri detaylı öğrenmek ve hastanın allerji geçmişini iyi öğrenmek gibi şartların arandığını belirten Prof. Dr. Erdoğan, uzmanların bitkisel ürünler konusunda hem hastaları hem de doktorları bilgilendireceklerini söyledi.

ilaç, kapsül, farmakolojik ajan

Bitkisel ürünler yanlış kullanılabiliyor

Hastaların bitkisel ürünleri kullanmak istediğini, ancak ilaç etkileşimleri konusunda bilgi sahibi olmadıkları için tedavi sürecinde kullanılan diğer ilaçların etkisini değiştirebildiğinin altını çizen Erdoğan, kullanılan yanlış bitkiler nedeni ile tedaviyi olumsuz etkilemesinden dolayı hekimlerin bitkisel ürünlere soğuk baktığını ifade etti.

Bitkisel ürünlerin özellikle onkoloji hastalarının tedavisinde ilacın etkisini daha çok değiştirebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Erdoğan, “Hekimler de bu duruma dikkat etmeye başladılar, ancak asıl eğitimlerinde bu konuyla ilgili bir eğitim almadıkları için o açığı kapatmaları zor. O nedenle bu durumları yakalayabilen, çözümünü bulabilen fitofarmasi uzmanları klinikte olacak.” ifadelerini kullandı.

antibiyotik ilaç, ilaç tedavisi, hap

Eğitmen ihtiyacı var

Eczacılık uzmanlık eğitiminin yeni olması nedeni ile bu alanlarda yer alan eğitici sayısının az olduğuna işaret eden Erdoğan, bu programlardan mezun olan ilk öğrencilerin sonrasında eğitici olarak da görev yapabileceğini belirtti.

Teorik eğitimleri veren eğitmenlerin eczacı olması gerektiğini belirten Erdoğan, klinik rotasyonlarda ise tıp fakültelerinde görev alan öğretim üyelerinin eğitim vereceği bilgisini verdi.

EUS sonrası uzmanlık eğitimine hak kazanan eczacılar üç yıllık eğitim sonrasında tez aşamasına geçecek ve sonrasında programı bitirmek için bitirme sınavlarına girecek.

hekim sağlık doktor

Uzman olmak isteyen serbest eczacıların işini bırakması gerekiyor

Eczacılıkta uzmanlık programına katılmak isteyen eczacılar için hiçbir yerde çalışmama koşulu arandığını dile getiren Prof. Dr. Erdoğan,

Serbest eczacılar uzman olmak isterse, eczanesini kapatıp ya da devredip bu uzmanlık eğitimine gelmesi gerekiyor. Normalde doktora programlarımıza serbest eczacı olan ya da kamuda çalışan eczacılarımızı alabiliyoruz ve ona göre zaman ayarlanabiliyor. Ancak bu uzmanlık eğitiminde tam zamanlı olarak fakülte ya da klinikte olmaları gerekiyor, bilgisini verdi.

hemipleji, inme, X-Ray, kafa tası, röntgen, baş, inme, felç, diyetisyen gülay sezgin, eskişehir diyetisyen gülay sezgin, fora fizik tedavi merkezi eskişehir, diyet doktoru gülay sezgin, diyet uzmanı gülay sezgin, felçte beslenme

Eczacılıkta uzmanlık mesleğimizin prestijini artıracak

Erdoğan,

Eczacılıkta uzmanlık sınavının mesleğimizin geleceği için iyi sonuçlar vereceğine, eczacılık mesleğinin prestijini artıracağına, mezunlarımız tarafından yeni bir istihdam alanı yaratması açısından daha çok rağbet göreceğine ve mesleğin önünü açacağına inanıyorum, bu konuda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Gazi Üniversitesi olarak fitofarmasi ve klinik eczacılık alanlarında uzun süredir tezli ve tezsiz yüksek lisans programlarından çok sayıda hekim ve eczacı mezun ettik. Yine tamamlayıcı tıp alanında da iyi yerdeyiz. EUK’de bizim üniversitemizden de bu alanda ihtisası olan üyeler olsaydı mutlu olurduk, ifadelerini kullandı.

antibiyotik ilaç, ilaç tedavisi, hap

Besinlerle bu ilaçların etkileşimine dikkat!

Tüketilen besinlerin kullanılan ilaçlarla bir araya geldiğinde, ilaçların vücut üzerindeki etkilerini değiştirmesi durumuna besin ve ilaç etkileşimleri denir.

zayıflama ilacı, zayıflama hapızayıflama ilacı, zayıflama hapı

Bütün ilaçlarda bu etkileşim söz konusu değildir. Etkileşim daha çok hangi ilacın hangi besinle, ne zaman ve hangi miktarda alındığına bağlıdır. Bazı besinler kullanılan ilaçların etki mekanizmasını dolaylı yollardan etkileyerek azaltır, bazısı ise doğrudan ilacı etkileyerek ilacın metabolizmasını yavaşlatır. Diğer bir etkileşim türü ise besinlerin içeriğindeki besinsel değerlerle ilgili olmaktadır. Birkaç örnekle hem daha somutlaştırabiliriz hem de hayati önem taşıyan bilgileri paylaşabiliriz.

antibiyotik ilaç, ilaç tedavisi, hap

Hipertansiyon ilaçları

Tansiyon ilacı ile muz tüketilmemelidir. Tansiyon ilaçları vücuttaki potasyum miktarını arttırıyor. Normalde faydalı olan potasyum gereğinden fazla alındığında kalp problemleri baş gösterebilir. Muz başta olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler ve portakal bolca potasyum içerir.

zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

Kolesterol ilaçları

Kolesterol ilacı ile greyfurt tüketilmemelidir. Greyfurt ve greyfurt suyu kan dolaşımınızdaki kolesterol ilacı seviyesini arttırır. Bu da bacak ağrısı başta olmak üzere ilaçların yan etkilerine duyarlı hale getirir.

zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

Kan sulandırıcı ilaçlar

Kan sulandırıcı ile kızılcık suyu tüketilmemelidir. Kan sulandırıcı ilaç kullanırken kızılcık suyu içen hastaların kanlarının ekstra sulandığı ve bunun da tehlikeli komplikasyonlara yol açtığı görüldü.

zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

Kan sulandırıcı ile ıspanak tüketilmemelidir. Ispanak ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunan K vitamini, kan sulandırıcıların etkisini azaltarak pıhtılaşma riskini arttırabilir. Lahana ve brokoli de kaçınılması gereken sebzelerden.

zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

Tetrasiklin antibiyotik ilaçlar

Tetrasiklin antibiyotikler ile süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir. Süt ve süt ürünlerinde bulunan kalsiyum, antibiyotiklerin emilimini azaltabilir ve bu da antibiyotiklerin etkisini yok edebilir. Bu yüzden süt ve süt ürünleri tükettikten 1-2 saat sonra antibiyotik alınmalı.

zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

Bakteriyel enfeksiyon ilaçları

Bakteriyel enfeksiyon ilaçları ile işlenmiş et tüketilmemelidir. Amino asit tiramin içeren tütsülenmiş veya salam, sosis ve sucuk gibi işlem görmüş etler tükettikten sonra bakteriyel enfeksiyon ilaçları almak tansiyonda ani sıçramalara yol açabilir. Muz, avokado, çikolata ve alkol de aminoasit içerir.

zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

Tiroid ilaçları

Tiroit ilaçları ile ceviz tüketilmemelidir. Ceviz ve diğer lif bakımından zengin yiyecekler tiroit ilaçlarının emilimini engeller. Tiroit ilaçlarında bulunan kimyasalların emilmesi için yatmadan hemen önce alınması öneriliyor.

zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

Kardiyak yetmezlik ilaçları

Kalp yetmezliği ilacı ile siyah meyan kökü tüketilmemelidir. Siyah meyan kökünde bulunan gliserizin, digoksin ile bir araya geldiğinde kalp atışı düzensizliklerine neden olur. Meyan kökü aynı zamanda tensiyon ilacı, ağrı kesici, doğum kontrol hapı ve kan sulandırıcıların etkisini azaltabilir.

gıda gündemi

TDD, Diyetisyenler derneği, türkiye diyetisyenler derneği

Besin – ilaç etkileşimleri Diyetisyenler Derneği eğitimi

 • Cumartesi, Şubat 25, 2017 – Pazar, Şubat 26, 2017
 • Wyndham Hotel
 • Ankara

tdd eğitimleri, diyetisyen eğitimleri, diyetisyenlik eğitimleri, beslenme ve diyetetik eğitimleri, türkiye diyetisyenler derneği eğitimleri, tdd seminer, tdd kurs, tdd sertifika, tdd kongre

Besin – ilaç etkileşimleri Diyetisyenler Derneği eğitimi genel bilgiler

Kurs tarihi ve yeri

Besin – İlaç Etkileşimleri Kursu, 25- 26 Şubat 2017 tarihleri arasında Wyndham Ankara Hotel’de gerçekleştirilecektir.

Yaka kartı

Tüm katılımcı toplantı merkezine girişte, oturumlar esnasında sergi alanlarında ve diğer sosyal programlarda yaka kartlarını takmaları toplantının sağlıklı yürüyebilmesi ve güvenliği açısından gereklidir.

Katılım belgesi

Katılım belgeleri kurs bitiminde kayıt masasından dağıtılacaktır.

Kayıt ve konaklama:

 • TDD ÜYESİ DİYETİSYEN 300 ₺
 • TDD ÜYESİ OLMAYAN DİYETİSYEN 350 ₺
 • ÖĞRENCİ 275 ₺
 • DİĞER 400 ₺

Öğrenci kaydı yaptıran katılımcıların 2016 – 2017 öğrenci kimliklerini veya öğrenci belgelerinin bir kopyasını, kayıt – konaklama formu ve dekont ile birlikte göndermesi gerekmektedir. Kayıt Konaklama formuna aşağıda yer alan form kısmından ulaşabilirsiniz.
Kayıt ve konaklamalar, ücretlerin ilgili hesaplara yatırılıp dekont ve kayıt – konaklama formunun DMR Turzim’e ulaşması ile kesinlik kazanacaktır.

Kayıt, konaklama ve transfer rezervasyonlarınız için banka havalesi ile ödeme yapılmadan önce DMR Turizm’den (merve.dosekci@dmrturizm.com.tr) bilgi alınması gerekmektedir.

Kayıt – konaklama formunu ve dekontu e-posta (merve.dosekci@dmrturizm.com.tr) veya faks (0 312 442 04 10) yoluyla gönderebilirsiniz.

Kursa 3. Sınıf ve 4. Sınıf öğrencileri katılabilir.

Kayıt yaptıran öğrenciler kursa geldiklerinde öğrenci belgelerini ibraz etmek zorundadırlar.
Yukarıda yer alan konaklama paket fiyatları, 24 Şubat giriş – 26 Şubat çıkış şeklinde 2 gece oda – kahvaltı konaklamayı içermektedir.
Kayıt ücretlerine; bilimsel program katılımı, öğle yemekleri ve kahve molaları dahildir.
Katılımcıların kursun yapılacağı otelde konaklama zorunluluğu yoktur.

Konaklama tipleri ve ücretleri

SNG ODA ( TEK KİŞİLİK ODA ) 300 €
DBL ODA ( ÇİFT KİŞİLİK ODA ) 450 €

tdd nedir, türkiye diyetisyenler derneği, türk diyetisyenler derneği, diyetisyen vakfı, diyetisyen birliği, diyetisyen odası

Besin – ilaç etkileşimleri Diyetisyenler Derneği eğitimi transfer hizmetleri

24 – 26 Şubat 2017 tarihleri arasında Ankara Esenboğa Havaalanı’ndan transferlerini DMR Turizm’e bildirmiş olan tüm katılımcıların transferleri yapılacaktır. 24 Şubat 2017 Havalimanı / Otel – 26 Şubat 2017 Otel / Havalimanı olmak üzere çift yön toplu transfer ücreti kişi başı 100 Euro + KDV’dir. Bu tarihler dışında yapılacak olan tek yön transfer ücreti 75 Euro + KDV’dir. Tüm transferler bildirilecek geliş veya dönüş saatleri için yapılacaktır.

Besin – ilaç etkileşimleri Diyetisyenler Derneği eğitimi tüm ödemeler için hesap numaraları

 • BANKA ADI : T.C. İş Bankası Ankara Başkent Ticari Şube
 • HESAP ADI : DMR Turizm
 • ŞUBE KODU : 4398
 • ₺ HESABI : 0002440 IBAN : TR840006400000143980002440
 • € HESABI : 0001794 IBAN : TR280006400000243980001794

zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

Besin – ilaç etkileşimleri Diyetisyenler Derneği eğitimi formu

Besin – ilaç etkileşimleri Diyetisyenler Derneği eğitimi formunu aşağıdaki düğmeye tıklayarak indirebilirsiniz.

Besin – ilaç etkileşimleri Diyetisyenler Derneği eğitimi bilimsel programı

25 Şubat 2017

09.00 – 09.30 Açılış – Prof.Dr. Muhittin TAYFUR, Türkiye Diyetisyenler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

İlaç Etkileşimi İlkeler ve Uygulamalar

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Nevin ŞANLIER

 • 09.30 – 09.50
  Akılcı İlaç Kullanımı

Ecz. Mesil AKSOY, T. C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Akılcı İlaç Kullanımı Dairesi Başkanı

 • 09.50 – 10.10
  İlaçların Sınıflandırılması, Alım Yolları ve İlaç Biyotransformasyonu (İlaç Grupları, Çözünürlükler, Oralı, IV vb. Alım ve İlaçların Biyotransformasyonu vb.)

Uzm. Dr. Ali Boray BAŞÇI, T. C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Akılcı İlaç Kullanımı Dairesi

 • 10.10 – 10.30
  Besin – İlaç Etkileşimlerinde İlaç Metabolizması (Farmakokinetik ve Farmakodinamik Etkileşimler vb.)

Prof. Dr. Meral AKSOY, İstanbul Bilim Üniversitesi – SYO Beslenme ve Diyetetik Bölümü

 • 10.30 – 10.50 Kahve Arası

Beslenmeyle İlintili Bazı Hastalıkların Tedavisinde kullanılan İlaçlar ile Besin ve Besin Ögesi Etkileşimleri – 1

Oturum Başkanı: Doç. Dr. Nurcan YABANCI

 • 10.50 – 11.20
  Kardiyovasküler Hastalıklarda Etkileşimler (Kalp ve Damar Hastalıkları, Hipertansiyon vb.)

Yrd. Doç.Dr. Perim TÜRKER, Başkent Üniversitesi – Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü

 • 11.20 – 11.40
  Hematolojide Etkileşimler (Warfarin / Coumadin, Aspirin vb.)

Doç. Dr. Reyhan NERGİZ ÜNAL, Hacettepe Üniversitesi – Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü

 • 11.40 – 12.00
  Nörolojik Hastalıklarda Etkileşimler (Alhzeimer – Parkinson, Multiple Sclerosiz, Epilepsi vb.)

Dr. İnci TÜRKOĞLU, Hacettepe Üniversitesi – Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü

 • 12.00 – 12.20
  Depresyon Tedavisinde Etkileşimler (MAO İnhibitörleri – Tiramin, Trisiklik ve SSRI Vücut Ağırlığı Değişimi, Tat Alma Durumu vb.)

Doç. Dr. Nilüfer ACAR TEK, Gazi Üniversitesi – Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü

 • 12.20 – 13.30 Öğle Yemeği

Beslenmeyle İlintili Bazı Hastalıkların Tedavisinde kullanılan İlaçlar ile Besin ve Besin Ögesi Etkileşimleri – 2

Oturum Başkanı: Doç Dr. Nilüfer ACAR TEK

 • 13.30 – 13.50
  Diyabetin Tedavisinde Etkileşimler (Metformin vb.)

Dr. Aylin AÇIKGÖZ, Hacettepe Üniversitesi – Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü

 • 13.50 – 14.10
  Kanser Tedavisinde Etkileşimler (Antineoplastik İlaçlar)

Yrd. Doç. Dr. Mevlüde KIZIL, Hacettepe Üniversitesi – Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü

 • 14.10 – 14.30
  Gastrointestinal Sistem Hastalıklarında Etkileşimler ( PPI, Motilite Düzenleyiciler, Antiasitler vb.)

Doç. Dr. Nurcan YABANCI, Ankara Üniversitesi – Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü

 • 14.30 – 14.50
  Antibakteriyel Ajan Kullanımı ve Etkileşimler (Antibiyotikler: Açlık – Tokluk, GIS Diskomfort, Kalsiyum ile Şelatlama, Osteoporozda Kalsiyum Kullanımı ve Antibiyotik Çakışması vb.)

Yrd. Doç. Dr. Mehmet FİSUNOĞLU, Hacettepe Üniversitesi – Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü

 • 14.50 – 15.00 Kahve Arası

Diyetin Enerjisi, Besin Ögeleri ve Diğer Diyet Bileşenleri ile İlaç Etkileşimleri

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Meral AKSOY

 • 15.00 – 15.20
  Öğünün Enerji Yoğunluğu, Makro Besin Ögesi İçeriği ile Farmakokinetik İlaç Etkileşimleri (Yüksek Enerjili, Yüksek Yağlı Öğünler ve İlaç Biyoyararlanımları, Lipofilik / Hidrofilik İlaçlar ve Öğün İçeriği vb.)

Doç. Dr. Makbule GEZMEN KARADAĞ, Gazi Üniversitesi – Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü

 • 15.20 – 15.40
  Alkol ve Kafein Alımı ile İlaç Etkileşimleri

Prof. Dr. Nevin ŞANLIER, Gazi Üniversitesi – Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü

 • 15.40 – 16.00
  Takviye Edici Besin Destekleri ve İlaç Etkileşimleri (Sağlık Bakanlığı Onaylı Bitkisel Destekler vb.)

Doç. Dr. Aslı AKYOL MUTLU, Hacettepe Üniversitesi – Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü

 • 16.00 – 16.20
  Furanokumarinler, Naringininler ile İlaç Etkileşimleri (Greyfurt Suyu / Nar Suyu vb.)

Dr. Esen YEŞİL, Başkent Üniversitesi – Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü

26 Şubat 2017

Özel Durumlarda Vücutta Fizyolojik ve Metabolik Değişiklikler ile Besin ve Besin Ögesi İlaç Etkileşimleri

Oturum Başkanı: Doç. Dr. Reyhan NERGİS ÜNAL

 • 09.30 – 10.00
  Besin ve Besin Ögesi – İlaç Etkileşimleri: FDA Yaklaşımı/JCAHO Standartları ve SB

Dr. Pınar ABAY GÖBEL, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Akılcı İlaç Kullanımı Dairesi

 • 10.00 – 10.30
  Özel Durumlarda Vücutta Fizyolojik ve Metabolik Değişiklikler (Bebeklik, Çocukluk Yaşlılık, vb.)

Uzm. Dr. Fatma İŞLİ, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Akılcı İlaç Kullanımı Dairesi

 • 10.30 – 11.00
  Malnutrisyon (İlaç Dozajlama, Proteine Bağlanan İlaçlar, GIS ve Emilim, Taşınma, Klirens, Toksisite vb.)

Doç. Dr. Alev KESER, Ankara Üniversitesi – Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü

 • 11.00 – 11.30
  Obezite (İlaç Dozajlama, Adipoz Dokuda Biriken İlaçlar, D Vitamini Yetersizliği vb.)

Dr. Esra KÖSELER, Başkent Üniversitesi – Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü

 • 11.30 – 12.00
  Gebelik ve Emzirme Dönemi (Fizyolojik, Farmakokinetik Değişiklikler, Kullanımı Salık Verilen Ajanlar ve Etkileri vb.)

Dr. Sinem METİN, Başkent Üniversitesi – Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü

zayıflama ilacı, zayıflama hapızayıflama ilacı, zayıflama hapı

Böcek zırhından zayıflama ilacı geliştirildi

Aksaray Üniversitesi’nde (ASÜ) araştırmacılar, böceğin zırh kısmındaki nanoliflerin kendi ağırlığının 40 katı yağ bağlayabildiğini ve bu yağların da sindirime girmeden dışarı atılabildiğini belirledi.

antibiyotik ilaç, ilaç tedavisi, hap

Aksaray Üniversitesinden (ASÜ) akademisyenler, böceğin zırh kısmındaki nanoliflerin kendi ağırlığının 40 katı yağ bağlayabildiğini ve bu yağların da sindirime girmeden dışarı atılabildiğini tespit etti.

ilaç, kapsül, farmakolojik ajan

Bilimsel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezinde gerçekleştirilen nanoteknoloji araştırmaları sırasında, tenebrionidae familyasından böcekler üzerine çalışan uzmanlar, böceğin zırh kısmında bulunan şeker yapıdaki kitinin, yağı sindirime girmeden dışarı atan özelliğinin olduğunu keşfetti.

kışın kilo vermek, kışın zayıflamak, kışın diyet, kış zayıflama listesi

Yaklaşık 4 ay süren çalışmanın sonuçları, Innovative Food Science and Emerging Technologies dergisinde makale olarak yer buldu.

Neden kilo veremiyorum?, kilo verememe nedenleri, kilo verememe sebepleri, zor kilo vermek, kiloyu zor vermek, kilo verme zorluğu, insülin direnci kilo vermeyi engelliyor, kilo verirken dikkat edilecekler, kilo verdiren diyet, kilo verdiren gıdalar

Zırhın yüzeyi nanoliflerden oluşuyor

ASÜ Fen Edebiyat Fakültesi, Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, böceğin iç organlarını koruyan kap şeklindeki dış zırh kısmını hiç bozmadan biyokap elde etiklerini söyledi.

Bazı kimyasalları kullanarak, şeker yapıdaki kitine ulaştıklarını ve ardından uygun metotlarla tamamen doğal bir şeker olan kitosan ürettiklerini belirten Kaya, şöyle devam etti:

Böcek zırhının yüzeyinin nanoliflerden oluştuğunu gözlemledik. Ürünün yüzeyinde nanolifler var. Midede bu nanolifler tamamıyla birbirinden ayrılıyor ve her biri kendi ağırlığının en az 40 katı yağ bağlıyor. Bu yağ da sindirime girmeden dışarı atılıyor. Yemekten önce ürünü aldığınız zaman istediğiniz kadar yağlı yiyebilirsiniz. Yediğiniz tüm yağ sindirime girmeden dışarı atılıyor.

Neden kilo veremiyorum?, kilo verememe nedenleri, kilo verememe sebepleri, zor kilo vermek, kiloyu zor vermek, kilo verme zorluğu, insülin direnci kilo vermeyi engelliyor, kilo verirken dikkat edilecekler, kilo verdiren diyet, kilo verdiren gıdalar

Bu şeker vücutta sindirilemiyor

Araştırmayla, böceklerin biyoteknolojik ve nanoteknolojik alanda nasıl kullanılabileceğini ortaya koymaya çalıştıklarını anlatan Kaya, şunları kaydetti:

Şu an piyasada çok fazla miktarda sağlıklı zayıflama hapı var. Tabii bunlar ne kadar doğaldır, düşündürüyor. Ama bizim ürünümüz yüzde yüz doğal. Elde ettiğimiz doğal kitosan kap tamamen şekerden oluşuyor ve bu şeker vücutta sindirilemiyor. Araştırmayı, öğretim görevlilerimiz İdris Sargın ve Demet Erdönmez ile gerçekleştirdik. Çalışmamız tamamlanınca ‘Innovative Food Science and Emerging Technologies’ dergisine gönderdik. Orada da 3 ay süren bir süreç yaşandı. Uluslararası hakemlerden olur raporunu aldıktan sonra dergide de yayınlama imkanı bulduk. Projeyi daha da geliştirmek için çalışmalarımız devam ediyor.

gizli kilo nedir

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin de 2006 yılında kurulan üniversitenin, 24 bin öğrenci ile eğitim kalitesini sürekli artırdığını bildirdi.

Üniversitenin, son yıllarda gerçekleştirilen bilimsel araştırmalarda dikkati çekmeye başladığını vurgulayan Şahin,

Bilimsel özerkliğe sahip olmanın verdiği güçle, evrensel değerler ışığında bilim, teknoloji, kültür ve sanat birikiminden yararlanarak, ülkenin geleceği için üstün, çağdaş ve nitelikli bireyler yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Üniversite olarak araştırma, eğitim ve hizmet alanlarındaki üretimi toplum yararına sunmayı kendimize bir görev olarak yüklenmiş bulunmaktayız, ifadelerini kullandı.

zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

İlaçlara fiyat oyunu!

Yabancı ilaç firmalarının, fiyatlarla ilgili mevzuatı delmek için türlü türlü yöntemler geliştirdikleri belirlendi. Yeni şirket kurma, aynı ilacı farkı isimle sunma, tekel oluşturma, kutuları küçültme gibi cambazlıklara başvuran firmaların, özellikle referans alınan ‘en ucuz fiyat’ uygulamasını devre dışı bırakmak için uğraştığı ortaya çıktı.

zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

Firmaların kurdukları oyunlarla aynı ilacın fiyatını %500 artırdıkları tespit edildi. Sağlık Bakanlığı veya SGK’nın ödeme sistemindeki ilaçların fiyatları, referans alınan 5 Avrupa ülkesinden:

 • Yunanistan,
 • İspanya,
 • Portekiz,
 • Fransa ve
 • İtalya, hangisinde en ucuz ise ona göre belirleniyor.

Ancak Türkiye’de ilaç ödeme sistemi üzerinden parasını aldıkları ilaçlar için Avrupa’nın ‘en ucuz’ fiyatını veren ilaç şirketlerinin, ilaç bedellerini artırmaya çalıştığı tespit edildi.

Sözleşmeli diyetisyenler kadroya geçecek mi?, kpss diyetisyen habeleri, Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kamu Hastaneler Kurumu KPSS Diyetisyen

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, firmaların yeni şirketler kurarak bazı oyunlara giriştiklerini belirlediklerini dile getirdi. Bakanlık yetkilileri,

Birçok firmanın değişik adla şirketi var. İlaçlarının da adını değiştirebiliyorlar, dedi.

zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

Firmaların ilaç fiyatını %500 artırma formülleri şöyle

● Farklı şirket kurularak, referans fiyat uygulaması devre dışı bırakılıyor.
● İlaç aynı ama ismi her ülkede farklı sunuluyor.
● İlacı önce çek, sonra sür taktiği uygulanıyor.
● İlacın ruhsatı alınıyor ama getirilmiyor.
● Düşür-artır yöntemi uygulanıyor.
● Kutu miktarı azaltılıyor.
● Tekel oluşturuluyor.

zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

Kur fırsatçısı türemiş

İlaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan € kurunda değişikliğe gidilince, ürünlere yüzde 10.65 zam geldi. İlaçta zamlı fiyatlar 20 Şubat’ta devreye girecek. Piyasada zam öncesinde yine fırsatçılar türedi. Bazı depolar ve ilaç firmalarının ellerindeki ürünü satmayıp depoda tuttuğu öğrenildi. Sağlık Bakanlığı’nın konuya el atması bekleniyor.

Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Hastaneye “ilaç danışma polikliniği” açıldı!

Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet veren ve kamu hastaneleri içinde alanında ilk olma özelliği taşıyan “İlaç Danışma Polikliniği”, hastaların ilaç kullanımına, etkileşimlerine dair her türlü sorunun yanıtını alabilecekleri şekilde hizmet sunuyor

zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

Poliklinik, organ yetmezliğinden ölüme kadar ciddi sorunlara yol açan gereksiz ve yanlış ilaç kullanımının önlenmesi ve bu konuda bilinmesi gerekenlerin aktarılması amacıyla hizmet veriyor. Hastalar, polikliniğe hekim yönlendirmesi ya da kendi istekleriyle randevu almadan gidilebiliyor.

Polikliniğin sorumlu hekimi Prof. Dr. Atilla Karaalp, AA muhabirine, etki, yan etki, alerjik durumlar, hangi ilacı kimin alıp alamayacağına kadar akılcı ilaç kullanımı konusunda her türlü sorun ve soruya yönelik hizmet verdiklerini anlattı.

zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

Karaalp, hastaların polikliniğe başvurarak hizmet alabildiklerini dile getirerek,

Örneğin bir ilacın gebelikte kullanılıp kullanılmayacağı gibi durumlarda hastalarımıza yardımcı oluyoruz, dedi.

zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

Prof. Dr. Karaalp, 2011’den bu yana hizmet veren polikliniğin, önce konsültasyonlara yönelik kritik süreçlerde ilaç kullanımlarına yönelik çalıştığını anlatarak, şöyle devam etti:

Özellikle yoğun bakım gibi kritik süreçlerde, çok ilaç kullanılan yerlerde, ilaçların birbirleriyle geçimsizliğine bakarak bu hizmeti uygulamaya başladık.  Akabinde, gebelikte ilaç kullanımına ilişkin destek vermeye başladık. Daha sonra 2015 yılında bu hizmetleri, hastaların poliklinik şeklinde kendilerinin de gelebileceği bir hizmete dönüştürdük. Bu tarihten beri hastalarımız randevu almaksızın bize başvuruyor. Aynı gün içinde hastalarımızın muayeneleri yapılabiliyor.

zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

İlacın yan etkisi başka bir hastalık gibi düşünülüyor

Prof. Dr. Karaalp, akılcı ilaç kullanımının Sağlık Bakanlığı tarafından da önerilen çok önemli bir program olduğunu vurgulayarak,

Bizim de yıllarca yapmaya çalıştığımız bir şey bu. Akılcı ilaç kullanımı, ilaçların gerekli durumlarda, gerekli sürede ve uygun dozda uygulanmasını içeriyor. Örneğin antibiyotikler en çok üzerinde durduğumuz konulardan biri. Akılcı ilaç kullanımının içerisinde mesela antibiyotiğin gelişigüzel, birtakım viral durumlarda değil, sadece mikropların oluşturduğu hastalıklarda kullanılması var, diye konuştu.

zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

Akılcı ilaç kullanımının, aynı zamanda, bilinçsiz ilaç kullanımını önleyerek, sadece hekim tarafından yazılanların doğru şekilde uygulanması alışkanlığını topluma kazandırma amacını da taşıdığını aktaran Karaalp, bu sistemin hekimin de belirli bir akıl silsilesinden geçirdikten sonra ilaçları reçete etmesi şeklinde bir süreç de içerdiğine dikkati çekti.

zayıflama hapı, zayıflama hapları, zayıflamak için ilaç, zayıflamak için haplar, zayıflama hapı xenical

Karaalp, en önemli sorunlardan birinin; ilacın yan etkisi nedeniyle oluşan sorunun başka bir sağlık problemi olarak görülmesi ve bunun üzerine kişinin birden fazla uzmana gitmesi ve farklı farklı birçok ilaç kullanmaya başlaması olduğunu belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

Bunun sonucunda da daha ciddi sorunlar çıkıyor. Bu çığ gibi silsile halinde büyüyüp gidiyor. Bazı ilaçların yan etkilerinin de bir hastalık zannedilip tedavi başlandığını görüyoruz. Çoklu ilaç kullanımı dediğimiz sıkıntı buradan ortaya çıkıyor. Evde torba torba ilaç kullanan insanlar var. Bazen aynı etken maddeyi içeren farklı firmanın ilaçları da hasta tarafından aynı anda kullanılabiliyor. Bu direkt sakıncalı bir şey. Aynı hapı iki tane yutmak gibi bir şey. Bir diğer gördüğümüz sıkıntı da hamile olduğunu anlamadan insanların ilaç kullanıyor olması. Tabii ki çok büyük bir endişeyle geliyor hastalar. Bizim ilk yaptığımız şey öncelikle onları sakinleştirmek, endişelerini gidermek ve olası riskleri beraberce tartışmak ve sağlam bir evlat sahibi yapmak. Gereksiz terminasyonların, düşüklerin de önüne geçmek gibi de bir fonksiyonu var polikliniğimizin. O nedenle bizden gelip hizmet almış vatandaşlarımız, buradan çok memnun ayrılıyorlar.