Kategoriler
Güncel

D vitamininin KOVİD-19’u önlemede etkisine yönelik yeterli kanıt yok

İngiltere Ulusal Sağlık ve Bakım Enstitüsü (NICE), İngiltere Halk Sağlığı Kurumu (PHE) ve Beslenmeyle ilgili Bilimsel Danışma Kurulunca (SACN), D vitamininin KOVİD-19’la ilişkisinin değerlendirildiği bir panele ilişkin sonuç bildirisi yayımlandı. Bildiride,

Kemik ve kaslar için önemli olan, solunum yolu virüslerine karşı bağışıklık tepkisinde rol oynayabilecek D vitamininin KOVİD-19’u tedavi ettiğine yönelik yeterli kanıt bulunmuyor, ifadesine yer verildi.

D vitamininin KOVİD-19’a karşı etkilerini ortaya koymak için daha fazla yüksek kalitede randomize kontrollü çalışmaların yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtilen bildiride, uzun süre, yüksek dozda alınan D vitamininin vücutta kalsiyum birikmesine yol açacağı, bu nedenle kemiklerin zayıflayabileceği ve böbrek ve kalbin zarar görebileceği uyarısı da yapıldı.

NICE yönergeler merkezi direktörü Dr. Paul Chrisp, şu anda KOVİD-19’un önlenmesi ve tedavisinde D vitaminini önermek için yeterli kanıt olmadığını kaydederken, halka yine de İngiliz hükumetinin D vitaminin kullanılmasına yönelik tavsiyesine uyması çağrısında bulundu.

İngiltere’de KOVİD-19’la mücadele kapsamında 2,5 milyon kişiye ücretsiz D vitamini dağıtılacağı duyurulmuştu. Sağlık Bakanlığı, NICE, PHE ve SACN’a D vitamininin KOVİD-19’la mücadeledeki etkisinin incelenmesi çağrısında bulunmuştu.

aa.com.tr/tr/koronavirus/d-vitamininin-kovid-19u-onlemede-etkisine-yonelik-yeterli-kanit-yok/2080039

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için aşağıdaki işlemin sonucunu sayılarla yazınız *