likopin nedir, lykopen nedir, likopen nedir, domateste laykopen, domates yararları, domates zayıflatır mı

9 maddede domatesin özellikleri

  1. Domatesin içerisinde likopen isimli bir antioksidan madde bulunmaktadır, bu madde insan vücudunun üretemediği, domateste %85 dolayında bulunur. Domatese kırmızı rengi sağlayan bu pigmenttir. Çok güçlü bir antioksidandır. Likopen bizi bir çok kanser türüne ve kalp damar hastalıklarına karşı korur. Likopen kaynağı bir besin işlendiğinde, besinin içeriğindeki likopenin vücut tarafından kullanılma oranı da artar.
  2. Domates, aynı zamanda A, B grubu, C vitaminleri ile potasyum, folik asitten de zengindir.
  3. Domatesin tam da zamanıyken her gün tüketmeye özen gösterebiliriz. Mevsimindeyken domatesi, mevsimi dışında ise domates püresi, domates salçası, pişmiş domates konservesi tüketmeye özen göstermeliyiz.
  4. Domatesin kilo kontrolü üzerinde de etkisi çoktur.
  5. Domates lif içeriği yüksek olan bir besin olduğundan kan şekerini dengeleme, tokluk hissettirme, sağlıklı sindirim sistemini koruma gibi özelliklere de sahiptir.
  6. Ayrıca kandaki kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
  7. Güçlü Antioksidan özelliğinden dolayı domatesin; yaşlanmayı geciktirme özelliği de bulunmaktadır.
  8. Hemen, hemen her yemeğin içerisinde kullanabileceğimiz gibi; kahvaltıda söğüş domates, menemen veya omlet şeklinde de tüketebiliriz. Öğle ve akşam öğünlerimizde de salatalarda yemeklerde sıklıkla kullanabiliriz.
  9. Domatesin suyu da oldukça faydalıdır. 1 su bardağı domates duyu ortalama 30 – 40 kkal enerji verir. Bu yüzden miktar göz önünde bulundurularak içilmelidir.

Yayımlayan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için aşağıdaki işlemin sonucunu sayılarla yazınız *