5 madde ile: “lejyoner hastalığı”

Lejyoner hastalığı, Legionella pneumophila ve daha az sıklıkla diğer Legionella türü bakterilerin yol açtığı bir hastalıktır.

1. Lejyoner hastalığının seyri

Hastalığın seyri, ılımlı alt solunum yolu enfeksiyonundan (ASYE) tüm sistemlerin etkilendiği ağır klinik tablo ve ölüme kadar değişebilir.

2. Lejyoner hastalığının prognozu

Hastalığın prognozu, konağın savunma mekanizmalarının durumuna bağlıdır. Altta yatan hastalığa ya da immün sisteminin durumuna göre fatalite hızı değişmekle birlikte toplum kaynaklı olguların %10 – 20’sinde, hastane kaynaklı olgularınsa %10 – 40’ında ölüm gözlenebilmektedir.

3. Lejyoner hastalığı nasıl bulaşır?

Hastalık etkeni Legionella spp. doğal sulardan bina su tesisatlarına geçip yerleşebilir ve çoğalabilir. Bakterinin su sisteminden duyarlı bireye ulaşması sonucunda hastalık gelişir. Hastalık tek olgu ya da salgınlar şeklinde ortaya çıkabilir.

4. Lejyoner hastalığı kişiden kişiye geçer mi?

Kişiden kişiye bulaş gözlenmemekle birlikte çevresel bir kaynaktan yayılarak salgın oluşturma potansiyeli nedeniyle halk sağlığı önemine sahiptir.

5. Lejyoner hastalığı, bildirimi zorunlu bir hastalık mıdır?

Lejyoner hastalığı ülkemizde bildirimi zorunlu hastalıklar arasında yer almakta olup hastalığın kontrolü amacıyla özel bir program yürütülmektedir.

⚠ Önemli uyarı: Gercekdiyetisyenler.com web sitesi, 5651 sayılı kanunda tanımlanan içerik sağlayıcı olarak hizmet vermektedir; web site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Bu nedenle web sitemiz uyarılar sonucu içerik kaldırma politikasını benimsemiştir. Yukarıdaki yazıyla ilgili şikayetiniz varsa lütfen buraya tıklayınız veya gercekdiyetisyenler@gmail.com mail adresimizden bize ulaşınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için aşağıdaki işlemin sonucunu sayılarla yazınız *