4 madde ile: “Safran”

Kullanımı ile oldukça popüler bir çok yararı bulunan bir baharat olan safran şifa dağıtan bir baharat olarak bilinir.

Safran tarihi çok çok eskiye dayanan bir bitki olmanın yanında yararlarıyla göz dolduran bir baharattır ve kalp sağlığından tutun saç sağlığına sindirimden tutun hücre sağlığına bir çok yararı vardır.

safran, hint safranı, çin safranı (1)

1. Kalp sağılığı

Safran potasyum açısından zengin olduğu için kan basıncını sağlıklı seviyelerde tutmaya yardımcı olur. Bu özelliğinden dolayı safran dolaylı olarak kalp sağlığına katkıda bulunur.

safran, hint safranı, çin safranı (1)

2. Kan sağlığına etkileri

Toksinlerden koruduğu için safran aynı zamanda kanın temizlenmesini sağlar. Kan hücrelerinin çoğalmasına katkıda bulunması yanında, içerdiği demir ile kan hücrelerin daha fazla oksijen almasına yardımcı olur.

safran, hint safranı, çin safranı (1)

3. Sindirim sistemine etkileri

Etkili antioksidian özelliğinden dolayı safran, sindirim sistemi için faydalıdır. Bağırsak hareketlerini artırarak konstipasyon sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olduğu gibi, bu özelliğinden dolayı kilo vermeyi kolaylaştırır.

safran, hint safranı, çin safranı (1)

4. Uçucu yağlar ve lezzeti

Safran diğer bitkilerle birlikte tüketildiğinde lezzeti ile uçucu yağlar karışır. Safranın içerdiği uçucu yağlardan bazıları, sineol, pinen, borneol, geranoildir.

🍏  İyi antioksidan: "Hünnap"

⚠ Önemli uyarı: Gercekdiyetisyenler.com web sitesi, 5651 sayılı kanunda tanımlanan içerik sağlayıcı olarak hizmet vermektedir; web site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Bu nedenle web sitemiz uyarılar sonucu içerik kaldırma politikasını benimsemiştir. Yukarıdaki yazıyla ilgili şikayetiniz varsa lütfen buraya tıklayınız veya gercekdiyetisyenler@gmail.com mail adresimizden bize ulaşınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik için aşağıdaki işlemin sonucunu sayılarla yazınız *